30.12.2014
Kategorie: Multikulturní soužití

Desatero “rad” pro novináře jak psát o Rómech

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

VILIAM ČERNÁK 30|12|2014

Romano kherem – v překladu Romský dům – je občanské sdružení (na Slovensku), o kterém sice málokdo slyšel, ale to neznamená, že svět nemůže bavit. Jejich poslední počin spočívá ve vytvoření “Desatera novináře píšícího o romském tématu”, protože ten hnusný stereotypní rasismus plný fašizoidných předsudků není ze strany novinářské obce už déle stravitelný.

Hned první bod zní: “Zbytečně a nepřiměřeně Nezdůrazňuji etnicitu Romů.” A na podporu toho se uvádí: “Napsali byste, že v potravinách kradl Slovák? Je třeba zdůraznit, že dosud je potvrzených 27 případů žloutenky, z toho 23 u romského obyvatelstva ‘? “

Ve skutečnosti si ale můžeme vybavit množství článků, na co jsme nejednou upozorňovali, kde novináři používají eufemismus “mladík” namísto Cikán či Rom. Až se z toho stala veřejně známá “šifra”.

Zároveň právě při případech žloutenky je etnicita nositelů důležitá: lidé tak vědí, zda mají být ostražití, případně vědí přímo, vůči komu. A totéž se týká i kriminality. Mlžení těchto detailů činí dané informace chudšími, méně hodnotnými.A pokud jsou lidem významné faktory zamlčiavané, pro ty naivnější duše to může mít katastrofální následky .

Třetí bod “desatera” zase zní: “Oslovuji i zainteresované Romy a dám jim prostor k vyjádření.”.

Zde se žádá uvést, že takové počínání ze strany novinářů může “stereotypy” nejenže odstranit, ale jejich posílit, či vybudovat. Cigánski osadníci jsou často tak primitivní, že by je nespasil ani roční trénink od světových PR specialistů.Vzpomeňme si např. na slavné virální video “tukabel”.

Pátá věta tohoto cikánského desatera přímo navádí na přetvářku, lež či pokrytectví: “Přistupuji se zvýšenou citlivostí a odpovědností k osobám, které nemají zkušenosti s komunikací s médii. Novináři, zejména v televizích, využívají ankety. Přitom si lidé z osad často neuvědomují, jaký vliv mají média. Ptát se Romky v osadě, zda by byla schopna okrást důchodce a ptát se to mediálně uvědomělého člověka je rozdíl. “

10ronov

Přesně tak, rozdíl je v prostoduchý upřímnosti. Podle Romano kherem si mají novináři vybírat takové cikány, kteří jim poskytnou gádžovsky korektní odpovědi. Správně mají cikáni odpovědět, že důchodce, ani nikoho, by určitě neokradli. No pokud by tak nebodaj udělali, pak platí bod jedna: zbytečně nezdůrazňovat etnicitu.

Rovněž známé video o cikánce, která se přiznává, jak vaří psy, je snad fenomén, který je pro naši kulturu těžce stravitelný a měl by být komunikován jiným způsobem.

Dost neopodstatněně zní i bod 7: “Negativní činy a jevy nepřipisují celé komunitě či celé národnostní menšině.” Přičemž kritizovány jsou titulky článků jako např .: “Romové terorizují v Sheffieldu školáky!”, “Osadníci napadli strážníka”, či “Romové se prali sekerami. “

Podle autorů desatera jde o prezentování činů individuí či malé skupiny jako činy celé komunity. Samozřejmě pouze hlupák by takto mohl dané titulky chápat. Ze strany novinářů jde o jednoduché zkracování. Bylo by nesmyslné psát: část osadníků, někteří Romové ap.

Celkově dané desatero je sepsáno velmi abstraktně. A pokud by se jím novináři řídili, mohlo by se to paradoxně ještě obrátit proti záměrům autorů této komediální hry.

Nezapomeňme uvést, že Romano kherem ve svých výročních zprávách přiznává za poslední léta příjmy okolo 20 000 eur, přičemž hlavní donoři jsou Nadace otevřené společnosti, ale také Úřad vlády nebo jednotlivá ministerstva ap. Čili na tyto aktivity se skládají plátci daní obecně.

Dalo by se říci: za hodně peněz málo muziky, kterou ale zároveň nikdo nežádal. Sice členové Romano kherem zřejmě nežijí ze sociálních dávek, ale aby bylo stereotypům učiněno za dost, tak si žijí z grantových schémat. Na jedno i druhé se skládáme aniž bychom na to dali někomu souhlas.

Organizace tohoto typu by si však měli uvědomit jedno. A to, že náprava začíná od sebe. Žádný problém tím, že se tabuizuje nebo tutlá, nezmizel, spíše narostl. A největší paradox je, že když nějací cikáni spáchají jakýkoliv ohavný zločin, nebo pouze přestupek, organizace typu Romano kherem danou věc neodsuzují, ale hledají způsob, jak by mohly pranýřovat většinovou společnost. Pokud policisté chybují během zákroku, tak je jedno, o jaký vážný zločin šlo, celou pozornost obracejí na špatné bílé rasisty plné policejní brutality.

Bohužel příkaz vymanit se z vlastních předsudků a zamést si před vlastním prahem součástí předloženého desatera není. A tak dané “desatero” lze označit za předražený tragikomický bezcenný pamflet.

ZDROJ: Viliam Černák

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Jaromír Ohnůtek 150,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Petr Novotný 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč

Celkem za měsíc: 1 900,00 Kč
Vybráno 5.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 10 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner
15 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.