i5t7pu
30.5.2018
Kategorie: Kultura a tipy

Dermatologie v Praze využívá nových technologií v léčbě lupénky

Sdílejte článek:

Dermatologie v Praze je zastoupena vysoce specializovanými soukromými centry, ve kterých naleznete nejmodernější vybavení k léčbě dermatologických obtíží – tedy obtíží spojených s kůží a kožními deriváty, jako jsou vlasy a nehty. Lékaři se zabývají také léčbou zákeřné lupénky. Právě moderní vybavení center je klíčové pro toto onemocnění, protože umožňuje aplikovat i nové metody v léčbě, spolu s těmi konzervativními.

Lupénka neboli psoriáza je chronické onemocnění kůže. Latinský výraz pro tuto nemoc se odvozuje od slova „psora“ znamenající odlupování, škrábání. To také vystihuje, co se děje s kůží nemocného – místa na kůži šupinatí a loupou se a časté je také ohraničení červenými ložisky. Podle statistik trpí lupénkou přibližně 300 000 Čechů, je tedy velmi častou příčinou, proč lidé navštěvují kožního lékaře.

Lupénka může být dědičného původu, není však nakažlivá. Ovlivňuje pouze samotného nemocného, který může trpět dalšími problémy odvozenými z této diagnózy – velmi častý je například výskyt depresí či úzkostí. Kožní onemocnění, zejména lupénka, nejsou totiž příznivé ani pro psychiku člověka, i když ji povaha nemoci přímo neovlivňuje. Pohledy kolemjdoucích, kteří nejsou informováni o této nemoci, mohou být velmi nepříjemné, hlavně v létě. Pocity nemocných jsou zachyceny v tomto videu.

Dermatologie v Praze – léčba lupénky

Jak lze lupénku léčit?

Smutným faktem je, že lupénku nelze nikdy úplně vyléčit. Recesivita onemocnění je velmi vysoká, proto tedy kožní projev může sice na určitou dobu zmizet, nicméně se u většiny nemocných znovu objeví. Léčba závisí zejména na závažnosti – lehčí formy stačí léčit lokálně (speciálními mastmi a krémy), v těžších případech musí pacient užívat i léky (cytostatika, retinoidy). Pacientům je také velmi doporučován pobyt u moře, zejména u Mrtvého moře, případně používání přípravků obsahující minerální soli. Dotyčný by neměl kouřit a pít alkohol. Dodržování osobní hygieny je taktéž velmi důležitou složkou léčby. Kůže musí být neustále promazávána, proto je tedy vhodné používat speciální kosmetické přípravky.

1. Léky – masti, krémy

Při léčbě lehčích forem jsou využívány speciální přípravky k lokálnímu použití. Kosmetické značky mají často vlastní řady k léčbě lupénky, které pomáhají zmírnit svědění a další nepříjemné projevy.

2. Přírodní léčba

Specialisté doporučují také jako doplňkovou léčbu pití vývarů z bylinek, případně koupele z nich (kořen libečku lékařského). Vhodné je i užívání potravinových doplňků (zinek, vitamíny E a C). Lze také vyzkoušet homeopatika, například Arsenicum album 15 CH.

3. Biologika

Novým lékem pro toto onemocnění je tzv. biologika. Jedná se o skupinu léčiv, které jsou podávány nitrožilně (injekcí). Předepisují se lidem, kteří dostatečně nereagují na předchozí léčbu. Biologika je tělem velmi dobře snášena.

4. Dermatologické řešení – léčba laserem

Ve specializovaných centrech je pacientům nabízena léčba za pomocí laseru. Léčba bývá hrazena vybranými zdravotními pojišťovnami a funguje tak, že laserový paprsek zasahuje poškozené kožní buňky a cíleně pracuje na jejich hojení. Využití laseru je bezbolestné, bezpečné a nijak nepoškozuje organismus. Ošetření je však nutné opakovat, obvykle šestkrát až dvanáctkrát. Mnohaleté zkušenosti prokázaly, že tento počet „sezení“ je dostatečný k výraznému zlepšení stavu pacienta. Velkou výhodou je, že laser zasahuje jen dané místo postižené lupénkou, okolní kůže není zářením zatížena. Po aplikaci také není nutné používat žádné ochranné krémy a laser je schopný proniknout i na místa, která jsou obvykle těžko dostupná pro lokální léčbu, například vlasatá část hlavy.

5. Fototerapie

Výzkumy ukazují, že sluneční záření je pro léčbu lupénky velice účinné. Fototerapie je tedy další možností léčby.

Kdy navštívit lékaře?

Odborníka v oboru dermatologie by měl člověk navštívit v případě, že zná někoho ze své rodiny, kdo lupénkou trpí, případně pokud se dotyčnému začnou tvořit popsané kožní projevy. Lupénka se může také objevit ve vlasech, o tomto typu lupénky a možnostech léčby si můžete přečíst zde.

S lupénkou souvisí také onemocnění kloubů, které se jmenuje psoriatická artritida. Tyto nemoci se často objevují současně.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2019: *****

Dagmar Karlíková 500,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Tatiana Vráblová 200,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Anonymní dárce 1984,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, ing. Jan Kocura 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Dagmar Lavičková 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Švestka 500,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Milan Tahovský 500,- Kč, Rudolf Bláha 200,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Marin Vacek 500,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč

Celkem za měsíc: 11 545,00 Kč
Vybráno 32.98%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 18 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.