5070347-sverak
21.11.2019
Kategorie: Společnost

Demokracie je nemocná, vzkazuje Svěrák Havlovi v jeho ex-autě jako ve zpovědnici

Sdílejte článek:

TOMÁŠ VYORAL

Demokracie je nemocná, říkají nám pravdoláskaři a havloidi, vzkazuje Zdeněk Svěrák coby „pomyslný spolujezdec“ Václavu Havlovi v jeho bývalém automobilu v rámci projektu Autodialog s V. Havlem. Taky nám říkají sluníčkáři, přidal se Bolek Polívka. Tak nevím, zda je nemocná jenom demokracie. Nicméně tohle se dá docela dobře léčit. A to nadhledem, střízlivým úsudkem, kritickým myšlením odmytizováním a hlavně pravdou. Nicméně chápu, že někteří mají neustálé nutkání pěstovat kulty osobnosti, ať už toho, nebo onoho.
 

Svého času jsem jako malý kluk měl taky rád seriál Knight Rider s Davidem Hasselhoffem a mluvícím autem Kidem. Kid svému parťákovi alespoň odpovídal. Havlův Volkswagen Golf vám neodpoví. Ale zase vás natočí dokumentaristi, a pokud budete mít pro bývalého prezidenta zajímavý vzkaz – nedělejme si iluze, hlavně správně ideově a emočně zbarvený – pak se třeba dostanete na velkoplošnou obrazovku!

Pravdoláskař a havloid nadávkami. Ale alespoň máte své letiště!

Na Letenské pláni v Praze mohli lidé o víkendu nahrát vzkaz Václavu Havlovi v automobilu Volkswagen Golf, v němž prožil události roku 1989, informovala tuzemská média. Vzkazy mají být o tom, jak společnost v posledních třiceti letech naložila se svobodou slova. Ty nejzajímavější se stanou součástí připravovaného dokumentu, který se má promítat 24. a 25. listopadu na velkoplošnou obrazovku umístěnou na tribuně letenského stadionu.

„Tohleto je auto, ve kterém dělal Václav Havel sametovou revoluci. Já jsem pomyslný spolujezdec Václava Havla a mám možnost říct mu, jak to u nás po třiceti letech svobody a demokracie vypadá. Tak pane prezidente, možná kdybyste to tady viděl, tak se vám zatočí hlava, protože ta naše demokracie je taková nemocná. Vznikla nadávka pravdoláskař. Já patřím mezi ty pravdoláskaře. A taky vzniklo pro nás slovo havloid, že jsme havloidi. To vás možná potěší, že tady s náma pořád jste,“ povídá Zdeněk Svěrák ve zveřejněném klipu a v prostřihu později ještě dodává: „Jo a ještě vás potěší, že pražské letiště se pořád ještě jmenuje Letiště Václava Havla.“

Přeceňují sami sebe a podceňují všechny ostatní

Dovolím si na pana Svěráka reagovat. Nerad za kohokoliv mluvím, ale nejsem si jistý, nakolik by byl Václav Havel (v rámci své integrity, ale i PR) vděčný za „letiště“, „lavičky“ nebo jiné cypoviny. Myslím, že spojení jeho jména s některým z divadel by dávalo větší smysl. Ale to by holt v budování kultu bylo málo. Letiště je přece jenom trochu jiné kafé a navíc jsme světoví, stejně jako třeba USA (JFK) nebo Francie (Charlese de Gaulla).

Co se týká pojmů jako „pravdoláskař“, „havloid“, „kavárník“, „lepšolid“ nebo „sluníčkář“, nebudu je tady detailně rozebírat. Já osobně v nich cítím drobné nuance, které je mezi sebou malinko odlišují, nicméně prakticky všechny mají z mého pohledu dva průvodní znaky:

  • v drtivé většině se jedná o lidi, kteří v pýše přeceňují sebe samé, a naopak (často s arogancí) podceňují ostatní
  • v drtivé většině jde v lepším případě o obdivovatele, v horším případě o nekritické zbožňovatele Václava Havla a podporovatele kultu jeho osobnosti

Tyto dva průvodní znaky nemíním nijak pejorativně, jen popisuji svůj dojem hraničící téměř s jistotu.

V klipu se objevil také Bolek Polívka: „Jak je to s cenzurou, Václave… Jak je to rozdělené na ty dva tábory, tak někdo začerňuje, někdo očerňuje, takže těžko se v tom člověk vyzná. Taky nám říkají sluníčkáři. To asi proto, že čekáme na lepší počasí, na lepší klima, které zase pořád nepřichází,“ uvedl Bolek Polívka.

Svoboda slova a cenzura? Zeptejte se „elfů“, #jsmetu nebo Člověka v tísni

S cenzurou se to, pane Polívko, má tak, že máme lidi, jimž je vstup do veřejnoprávních médií „zakázán“. Máme slova (cikán) a jména (Tommy Robinson), která nemají asociální sociální sítě úplně v lásce a v pravdě. Máme úderníky, bonzáky a narovnávače pravdy, jako jsou samozvaní Elfové pod patronací „Boba“ Kartouse nebo #jsmetu pod záštitou Člověka v tísni. Máme tu podivné neziskovkářské živly, jejichž chapadla dosahují až do zpráv BIS, kde se pouštějí do kontroverzních hodnocení výkladu dějepisu a literatury na českých školách. A to jsme na tom ještě relativně dobře ve srovnání s našimi vzory z Německa nebo Švédska.

Tomáš Petříček@TPetricek
 
 

Václavu Havlovi jsem v rámci projektu “Autodialog s V.Havlem”poděkoval za svobodu ve všech jejích projevech.Vážím si toho, že žiji ve svobodné zemi.I dnes 30 let po je nutno ji chránit.🇨🇿Také jsem panu prezidentovi slíbil, že tyto atributy budu chránit! 🇨🇿

 

Vložené video

Jen tak na okraj. Svým vzkazem Václavu Havlovi se již na svém Twitteru pochlubil třeba i ministr zahraničí Tomáš Petříček, který poslední dobou nesmí chybět u žádné srandy, která se točí okolo „pravdy“ a „lásky“.

Na závěr si dovolím jednu – myslím, přiléhavou – myšlenku: Pravda se neleskne a netřpytí.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč

Celkem za měsíc: 7 378,00 Kč
Vybráno 21.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 1 824 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (36 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...
politicon.cz
91 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.