demagogcz
5.6.2020
Kategorie: Společnost

Demagog.cz – politická neziskovka, která nám bude určovat, co na Facebooku nemáme vidět

Sdílejte článek:

NATÁLIE VACHATOVÁ

Natálie VachatováTým studentů a čerstvých absolventů vysokých škol bude nově rozhodovat o tom, co máte na Facebooku číst a čemu máte věřit. Mohou tomu říkat dezinformace nebo factchecking, podstata cenzury a omezování svobody slova zůstává stejná.

Minulý týden Facebook avizoval spolupráci se spolkem Demagog.cz na ověřování pravdivosti publikovaného obsahu v České republice. Facebook totiž nabyl dojmu, že může rozhodovat o tom, které příspěvky jsou, a které nejsou pravdivé, a tak povolal spolek Demagog.cz na pomoc. Princip je jednoduchý, pokud Demagog.cz vyhodnotí, že publikujete příspěvek, jenž spolek označí za nepravdivý, Facebook omezí jeho šíření. Takový příspěvek se Vašim přátelům nejspíš na zdi nezobrazí, a pokud ano, pak ponese nálepku nepravdivého či zavádějícího obsahu. A ruku na srdce, kdo by sdílel obsah s nálepkou zavádějící, který by se nikomu stejně nezobrazil?

Demagog.cz si bude na Facebooku sám vybírat obsah, který bude ověřovat

“Obsah k ověření si vybíráme sami. Facebook nám poskytuje doporučení podle relevance a zpětné vazby uživatelů a je na nás, jestli si z nich vybereme, nebo si dohledáme jiný zajímavý obsah. Budeme si přitom vybírat naším standardním způsobem věci z různých politických směrů, které zasahují do české politické diskuse.” Tým Demagog.cz

Nebudu se nyní pouštět do polemiky o pravdě, rozhodně ale zbystřuji ve chvíli, kdy se dozvídám, že Demagog nemá od Facebooku nastavená žádná pevná a jasně daná pravidla, které příspěvky a obsah kontrolovat, a který ne. Spolek si totiž podle vlastních slov bude sám rozhodovat o tom, jaký obsah bude ověřovat, a tudíž nepřímo i rozhodovat o tom, jaký příspěvek před vámi Facebook skryje, a který naopak nabídne ke čtení. Pokud by se tedy čistě teoreticky v Demagogu rozhodli, že budou ověřovat výroky politiků jen z určitých politických stran, případně by stranili nějakému politickému subjektu, stačilo by výroky konkurenčních politiků označovat za zavádějící či nepravdivé, a omezovat tak jejich dosah. Ale to by se přece nemohlo stát, možná namítnete. Demagog bude nejspíše nějaká vážená nezávislá a apolitická instituce, které jde o dobro nás všech. Bude nás to sice stát trochu té svobody slova, co bychom ale pro pravdu neudělali. Všichni navíc předpokládáme, že spolek, který si uzurpuje v rámci sociálních sítí vcelku obrovský prostor k ovlivňování veřejného mínění, jistě spravují nějací zkušení, vzdělaní a nezávislí lidé, kteří to se svobodou slova a demokracií myslí opravdu dobře. Tak se na to pojďme podívat.

Šéfem Demagoga byl ještě do března tohoto roku nynější koordinátor Pirátů

Chci-li posuzovat, co je, a co není pravda, myslím, že zásadní je zajistit určitý všeobecný rozhled a názorovou i společenskou pluralitu nebo alespoň apolitičnost. Vedoucím koordinátorem factcheckingu (jak se dnes nově říká omezování svobody slova) neboli šéfem Demagoga, byl ještě letos Pavel Buršík. Pavel Buršík je také dlouholetý sympatizant Pirátské strany, který nyní po odchodu z Demagoga působí jako pražský koordinátor dobrovolníků starající se o nováčky a organizaci akcí pro Piráty. Přivádí mě to k otázce, zda člověk, který se otevřeně hlásí k určité politické straně, má rozhodovat o výrocích konkurenčních stran, ale i politiků, s nimiž osobně sympatizuje. Podle mě nemá.

Průměrný věk cenzorů nepřesahuje 30 let, dokončené vysokoškolské vzdělání nemá ani čtvrtina z nich

Původně studentský projekt Demagog funguje od roku 2012, samotný spolek byl založen až v roce 2016. Zajímavé je, že spolek, jehož členové byli vesměs studenti či čerství absolventi vysokých škol, tak či onak lidé od 20 do 30 let bez větších životních či profesních zkušeností, okamžitě získávají grant od Nadace OSF (více zde https://vachatova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=752038) a začínají fungovat. Mimo jiné i za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky. Uběhly 4 roky a situace se příliš nezměnila. Nyní na „pravdu“ dohlíží 39 lidí, jejichž věkový průměr zůstává zachován pod třicítkou, dokončené vysokoškolské vzdělání nemá ani čtvrtina nich, přičemž jeden z cenzorů je student gymnázia, není mu tedy ani 20 let. Ze Stanov spolku se dozvídáme, že jejich účelem je kontrola faktických tvrzení, která zazní v politických debatách, zvýšení tlaku veřejnosti a médií na kvalitu jednotlivých politických debat a na politiky samotné a rozvoj demokracie, právního státu a prosazování principů odpovědnosti. Vytvářejí také vlastní projekty, např. Abecedu migrace nebo Sliby Miloše Zemana. Ve Stanovách se tvrdí, že spolek je z velké části tvořen dobrovolníky a není finančně navázán na žádnou politickou stranu či politickou zájmovou skupinu. Jak se tedy stane, že nejlépe placenou osobou za poslední rok byl podle výpisů z transparentních účtů sympatizant Pirátů, je mi opravdu záhadou…

 

Zdroje:

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč

Celkem za měsíc: 10 678,00 Kč
Vybráno 30.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 703 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (32 votes, average: 4,38 out of 5)
Loading...
politicon.cz
63 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.