HAVARIEPR
3.10.2017
Kategorie: Ekonomika

Dělají si z nás pojišťovny už zase srandu?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (28 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

TOMÁŠ FLAŠKA

Stát opětovně po dřívějším fiasku zavádí vybírání poplatku za každý den nepojištěného vozidla. Tedy vozidla bez povinného ručení.

Toto zde již dříve bylo. V roce 2015 to ale stát zastavil, protože Garanční fond dělal neskutečné množství přehmatů. Peníze vymáhal od majitelů pojištěných vozidel, nebo od těch, co auto dávno prodali a i splnili všechny nutné formality, nebo dokonce od lidí bez auta. A těch případů byly stovky.

Po zrušení tohoto vybírání v roce 2015 pak Garančnímu fondu ubyly peníze na to, aby mohl krýt škody způsobené nepojištěnými vozidly. Opětovné zavedení této “pokuty” pro nepojištěné řidiče má tyto peníze dodat. Šéf České kanceláře pojistitelů (ČKP) se dušuje, že teď už mají všechny registry a evidence v pořádku a k výše uvedeným přehmatům bude docházet naprosto výjimečně, v řádu tak jednotek případů ročně.

Potud vše v pořádku, věřme tomu a kdo neplatí povinné pojištění, má platit více, to je taky v pořádku. Ovšem onen rozhovor s šéfem ČKP pokračuje a tady jsem nevěřil vlastním očím.

Stojí zde: “V rámci změn se také sníží takzvaný regres, tedy škody, které může ČKP vymáhat po nepojištěných vinicích dopravních nehod. Bude omezen jednou třetinou způsobené škody, tedy dvě třetiny způsobené škody viníci nehod platit nemusí. Částka má navíc strop ve výši 300 tisíc korun.

A pan ředitel pokračuje: “Je to sice citelná cifra, ale neměla by být pro nikoho likvidační. Ani mezi nepojištěnými nejsou výjimkou škody nad 10 milionů korun a běžný motorista není tak vysoké částky schopen uhradit.”

Jak prosím? Takže já, a všichni poctiví motoristé, si platíme povinné ručení, které kryje škody do výše 35 milionů korun. Pojišťovny se vám snaží vnutit pojištění, které kryje škody až do 70 milionů a straší vás při tom, jak byste jinak museli platit do konce života, kdyby vám pojistka nestačila. Ta vyšší pojistka je samozřejmě i odpovídajícím způsobem dražší. A vy platíte a nemáte jistotu, jestli náhodou nebudete mít smůlu a nezpůsobíte něco třeba za 100 milionů.

A řešení podle pana ředitele ČKP? Neplatit pojistné žádné. V případě nehody zaplatíte 300 tisíc a tím to skončí.

Ať jsem ten článek studoval jak jsem chtěl, tak tohle jsem fakt nepochopil. A viděl jsem ten rozhovor na více serverech. Tak o čem to povinné ručení vlastně je? Buzerace řidičů? Výdělek pojišťoven? Nebo je to zase o tom, že vlastně ty škody za nepojištěné zaplatí poctiví motoristé a nepojištěnci se budou jenom vysmívat, proč jsou ostatní tak hloupí a platí?

Ale nejhorší je, kdyby vás to skutečně potkalo. Budete si platit pojistku třeba na 35 milionů a způsobíte škodu za 50 milionů. A budete platit a platit, do konce života a stejně to nesplatíte. A při tom si budete rvát vlasy, jak jste blbí, že jste tu pojistku vůbec platili. Bez ní by vás to vyšlo na třista táců a byl by klid.

FLASKA
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2018: *****

Ludmila Karská 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Meder 250,- Kč, Věra Vladyková 1000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Anonymní dárce 300,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Petr Čermák 100,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, Libor Heidler 500,- Kč, Jan Bezděk 2000,- Kč, Tomáš Foldyna 1006,20 Kč (40 eur)

Celkem za měsíc: 9 039,20 Kč
Vybráno 25.82%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
6 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.