CESKO12018
30.3.2020
Kategorie: Společnost

Děkuji za fantastickou příležitost zažít upřímnou solidaritu v této zemi

Sdílejte článek:

FRANTIŠEK MATĚJKA 

frantisek-matejka18998175_0Koronavirus přinesl strach, zmar, nenávist i kýbly žluče. Přinesl ale také očekávání, naději, víru a nové příležitosti. A hlavně přinesl upřímnou a dobrovolnou solidaritu, jaká tu nebyla desítky let. Nevěřil bych, že to zažiju.
Nemíním přikládat pod kotel k variacím na téma „kde jsou ty roušky“ jen proto, že teď jde v záři reflektorů kopat do jiných. Mediální prostor je zahlcen. A téměř všude je negace. Na pandemii nemohla být a také zjevně nebyla připravena žádná politická reprezentace na světě. Současná vláda mi krajně nevyhovuje, protože je na hony vzdálena heslu „žít a nechat žít“. Pandemii bych ale nepřál žádné vládě bez rozdílu jejího složení. Z pozice státníků by teď měly všechny chyby a přešlapy sloužit jako velká škola a poučení pro budoucnost této země. Kéž bychom tu měli v tomto ohledu méně politiků a více státníků. A kéž by svoji energii dávali směrem dopředu, protože tam bude po krizi potřeba, než na měření si přirození a honění si bodů při každodenní soutěži o nejtvrdší kritiku a následný potlesk svých fanoušků.

Naštěstí zákon o zachování energie funguje skvěle a svět zůstává v rovnováze. Na straně jedné energie negativní je vyvažována energií z pozitivních věcí. A tak zatímco se nahoře před mikrofony a kamerami perou politici s mandátem mezi sebou a střílí po sobě skoro ostrými, tam dole roste, kvete a rodí se něco neskutečného. Miliony lidí táhnou za jeden provaz. Jsou jim ukradené postoje těch nahoře a když vidí, že něco nejde, nebo to nemají, zařídí si to sami.

Vidím kolem sebe něco, o čem jsem si už nemyslel, že mi Život umožní zažít. Solidaritu. Ne tu tak zvanou „povinně sdílenou“, kterou se nám rozhodlo pár panáků vnutit jako řešení jejich od základu chybných předchozích rozhodnutí. Solidaritu přirozenou, u které nikdo nečeká na PR články o tom, jak je dobrý. Solidaritu bez kamer. Solidaritu, od které nikdo neočekává, že mu bude něčím vrácena. Do háje jo, lidé šijí třeba obyčejné roušky. To není hanba nebo projev slabosti. V tom je neuvěřitelná síla. Jiní vaří kávu, čaj nebo jídlo pro členy integrovaného záchranného systému. Na sbírkové účty posílají lidé i společnosti peníze na vybavení. Firmy přicházejí s nápady, inovacemi a změnou výroby. Lidé venku jsou k sobě přívětivější a milejší. Sousedé zjišťují, že ten druhý zase není až takový poděs. Společnost si začíná více vážit učitelů, zdravotníků, policistů, hasičů a vojáků. Krize nám umožnila vidět věci, které jsme před tím neviděli.

S oblibou říkávám, že všechno je, jak má být, jenom třeba někdy v tu chvíli nevíme proč. S velkou mírou pokory a respektu, skoro až s úžasem, kterého si jako pragmatik a realista v životě vědomě příliš nedopřávám, abych nebyl zklamán a mohl řešit věci bez emocí, tentokrát smekám v předklonu. Vážení, tohle je Česká republika. Tady žijí lidé, kteří když jde do tuhého, přežijí lépe než ostatní, a to bez rozdílu toho, kdo je nahoře. Děkuji za příležitost zažít fantastickou solidaritu v této zemi, ať už jejím spouštěčem bylo cokoliv. Až tahle krize skončí, zase se z toho dostaneme. Důkazy mimořádných schopností vidíme už teď všude kolem sebe. Lidé a firmy v České republice dokáží neuvěřitelné věci a to často navzdory těm, kteří jsou zrovna ve vládě.

.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2020: *****

Vladimír Pospíšil 800,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jiří Sika 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Marie Kouklíková 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 12 721,00 Kč
Vybráno 36.34%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 123 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,56 out of 5)
Loading...
loading...
20 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.