migrants
20.9.2018
Kategorie: Politika

Deklarace OSN o migraci může dramaticky změnit právní rámec ilegální migrace

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Poslanecká sněmovna se zabývala přijetím padesáti sirotků a pro jejich přijetí na návrh TOP 09 bylo třicet jedna poslanců. K migračnímu paktu připravovaném na půdě OSN se sněmovna nevyjádřila.

 

Poslanci po více než pěti hodinách sporů o to, zda má česká vláda přijmout 50 syrských sirotků z uprchlických táborů, takové usnesení vůči vládě nepřijali. Pro návrh poslankyně Heleny Langšádlové z TOP 09 bylo jen 31 poslanců. Neprošel ani návrh Piráta Františka Kopřivy, aby Sněmovna odsoudila mediální výroky premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše.

Na paktu o migraci, o němž poslanci ve středu odpoledne diskutovali, se shodlo v červenci 193 států OSN. Cílem dohody je podpora bezpečné a legální migrace a snížení počtu případů pašování a obchodování s lidmi. „Není to právně vynutitelná mezinárodní smlouva,“ řekl poslancům ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček. „Nepřináší České republice nové závazky a povinnosti, je to deklarace, která se projednává na úrovni OSN a je právně nezávazná,“ ujišťoval Hamáček dolní komoru parlamentu. „Chceme být v klubu Donalda Trumpa a Viktora Orbána nebo v klubu 191 zemí, které se hlásí ke globálnímu paktu o migraci?“ zeptal se poslanec Pirát František Kopřiva. I on, stejně jako Hamáček, zdůraznil právní nezávaznost globálního partu o legální a řízené migraci.

Jestliže pominu špičkování poslanců, jako například popichování Václava Klause „proč není v SPD, protože by se situace zpřehlednila“ od Mikuláše Ferjenčíka, jasně se při hlasování o tom, aby česká vláda přijala 50 syrských sirotků, ukázalo, že si výrazná většina sněmovny uvědomuje právní a politická rizika, zvláště nyní, těsně před volbami do obecních zastupitelstev a senátu.

Na ČT v pořadu Události byly uvedeny informace o tom, jak se pracuje s mladými imigranty v Německu a ve Velké Británii, kde se v případě Německa jedná údajně až o 60000 mladých lidí, v případě Británie jde o několik tisíc osob. Vesměs bylo obrazové zpravodajství k této otázce zaměřeno na vzdělávání dětí středoškolského věku.

Záběry z tábora na řeckém ostrově Lesbos ukázaly i mladší děti, nicméně zpravodaj ČT uváděl spíše obecné informace o tom jak je (ne)zajištěna hygiena v táboře a že počet záchodů i umýváren je na dané množství lidí nedostatečný. Osobně si vůbec nedokážu představit, že by velmi malé děti odcházely do emigrace bez doprovodu, může se stát, že jeden nebo oba rodiče na cestě tragicky zemřou. Zda je takových dětí v řeckém táboře na desítky zpravodaj ČT přesně neuvedl.

Mnohem závažnější je však dle mého názoru situace kolem nové „nezávazné deklarace“ OSN o migraci. Tvrzení o tom, že se jedná o „právně nezávaznou věc“ či „právně nevynutitelnou“, je potřeba doplnit. I u nás velmi dobře známá Všeobecná deklarace lidských práv, přijatá v OSN po skončení II. světové války, měla podobný status. Československo a další komunistické státy tuto deklaraci neakceptovalo.

Všeobecná deklarace lidských práv je nezávazný dokument, obsahující nejznámější katalog lidských práv. Podle některých teoretiků nabylo toto prohlášení závaznosti jako právní obyčej. V části VII závěrečného aktu, kapitoly I Deklarace principů, jimiž se řídí vztahy mezi zúčastněnými státy Helsinské konference, se zúčastněné státy zavázaly, že kromě jiného budou v oblasti lidských práv a základních svobod postupovat také v souladu se Všeobecnou deklarací lidských práv.

Přesně tak to dopadne i s oním „nezávazným paktem o migraci“. V rukách šikovných právníků se věta o tom, že každý má právo na migraci, změní na kladivo, kterým se bude bušit do právního systému Západu tak dlouho, až ten toto právo uzná i ve svých zákonných normách, možná i v Ústavách.

Všichni bychom měli proto zpozornět, když poslanec Pirátů vykládá cosi o tom, zda chceme patřit mezi 191 států, které takovou deklaraci přijaly, nebo chceme být v klubu Trumpa a Orbána. To je naprosto zcestná argumentace. Z oněch 191 zemí je naprostá většina států , kterým se dříve říkalo rozvojové. Právě z nich odcházejí lidé za štěstím do států, které jsou na tom ekonomicky o řád lépe, tj. do USA, Kanady, Austrálie a Evropy. Pro řádově 150 států světa je tak právě v jejich zájmu prohlásit migraci za základní lidské právo, protože se tento jev týká migrace jejich občanů do států Západu. Jakmile se po letech či desetiletí stane toto právo „právním obyčejem“ tak jak se o tom vyjadřují „teoretici“ v případě Všeobecné deklaraci lidských práv, stane se ilegální migrace legální a nic s tím nebude možné právně podniknout.

Jan Hamáček jako dnešní ministr vnitra říká, že se není třeba bát právní závaznosti deklarace OSN o migraci, ale je to bohužel právě naopak. Státy, které tuto deklaraci na půdě OSN neschválí, budou mít možná přeci jenom trochu větší šance, nicméně i ony budou pod tlakem liberálních médií, která se za práva migrantů budou stavět tak, jak to dělají už i dnes.

Jak je z výše uvedeného patrné, otázka přijetí 50 sirotků ze Sýrie, či jakýchkoliv jiných sirotků z celého světa, je proti připravované deklaraci o migraci na půdě OSN naprosto nevýznamná. Navíc, k přijetí sirotků na naše území určitě není nutný předběžný souhlas vlády. Vidím tu široké možnosti právě pro neziskové organizace, aby našly skutečné sirotky, o které se nestará ani společenství příbuzných, a získaly pro takové opravdové sirotky souhlas k pobytu na území Česka. A jen připomínám, že právě nezisková organizace dělala řadu měsíců průzkum v Iráku a nabídla asi stovce iráckých křesťanů azyl v Česku. Byla z toho docela velká ostuda.

Zatímco 50 sirotků ze Sýrie od Michaely Šojdrové byla a je od počátku předvolební akce (moc se nevydařila!), globální pakt o migraci přijatý v OSN je schopen změnit situaci na celém světě tak, že si to dnes nejsme ani schopni představit. Vede totiž logicky k tomu, že člověk je světoobčan s právem pobytu kdekoliv si zamane bez ohledu na to, kdo v daném místě žije a jaké má kulturní a jiné zvyky. To by mohlo vést k tomu, že situace z roku 2015 by se mohla kdykoliv opakovat aniž by se postižené státy mohly bránit- pravda, pokud by chtěly!

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 13 765,- Kč
Vybráno 39.32%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 142 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...