demokracie
5.4.2018
Kategorie: Historie

Definice demokracie

Sdílejte článek:

IVAN TURNOVEC

Úvodem jedno hodnocení: “…Myslím, že ta naše proskribovaná ‘demokracie’, zdaleka není skutečnou demokracií. Volení zástupci lidu provádějí jakési podivné zápolení, které valně neprospívá uspořádání uspokojivých životních podmínek. Občan volič se nakonec nedozví ani to, proč se nedohodli o dobré a obecně prospěšné věci.

A ‘zástupci lidu’ to řeší stoickým klidem, v televizních diskusích se obviňují, lžou, strašlivě se urážejí, ale nikdo se už neobhájí, neospravedlní, je to asi samozřejmá lež, která jaksi patří k politickému zápolení. Z obzoru zmizela morálka, etika, ‘dobré mravy’…” autorem je Jiří Krejčík.

Definice z Příručního slovníku naučného – vydaného v roce 1962 nakl. ČSAV: „Demokracie (z řeckého démos, lid + kratos, moc), tedy původně “moc lidu”, “lidovláda”; výraz vznikl ve starověkém Řecku jako označení politického zřízení většiny městských států, zejména Athén (6. – 4. stol.př.n.l.); ožil opět v nové době jako jeden z hlavních postulátů buržoazních revolucí.“ – (uvádím i následující pasáž jako vzpomínku na minulost)

„Podle marxisticko-leninského pojetí je demokracie forma státu, ve kterém je diktatura vládnoucí třídy zajištěna takovým způsobem, že se řízení a správy státu účastní ve větší nebo menší míře ti jeho obyvatelé, kteří jsou v daném společenském zřízení považováni za plnoprávné občany (“lid” nebo “národ” v politickém smyslu slova) a jimž je také umožněno, aby “občanská paráva” fakticky uplatňovali. V tomto rámci je uznáván princip podřízení menšiny většině. svou podstatou je tedy demokracie – jako každý jiný stát – diktaturou vládnoucí třídy.

Do jaké míry znamená demokracie skutečnou účast většiny obyvatel na rozhodování, záleží na tom, jak široký okruh obyvatel je uznán za občany a jakou měrou je jim tato účast fakticky (nikoli jen právně) zajištěna. … Po formální stránce se demokracie v historii lidstva vyskytuje ve dvou způsobech; jednak jako demokracie přímá – tam, kde všichni plnoprávní občané rozhodují na svých shromážděních hlasováním přímo sami – jednak jako demokracie reprezentativní, zastupitelská – tam kde k rozhodování občané volí své reprezentanty (představitele, delegáty, poslance apod.) …“

Následuje o málo mladší definice z Akademického slovníku cizích slov, Akademia 1995: „demokracie – 1) vláda lidu, lidovláda, forma vlády ve které nejvyšší moc patří lidu a uskutečňuje se buď přímou účastí nebo prostřednictvím volených zástupců; stát s takovou vládou: antická, moderní demokracie – 2) princip rovnoprávného uplatňování vůle všech členů nějaké skupiny“.

A na závěr definice podle Orwela: „V případě slova jako demokracie nejen že neexistuje žádná definice, na níž bychom se shodli, ale pokusu stanovit ji se vzpírají všechny strany. Téměř všeobecně se pociťuje, že řekneme-li o nějaké zemi, že je demokratická, chválíme ji. Z toho plyne, že obhájci kteréhokoli režimu tvrdí, že je demokratický, a bojí se, že by museli přestat toto slovo používat, kdyby se omezilo na jeden přesný význam. Slova tohoto typu se často používají vědomě nepoctivě. Osoba, která je používá, má totiž svou soukromou definici, ale dopustí, aby si posluchač myslel, že má na mysli něco docela jiného.“. Jde o citát z eseje Politika a anglický jazyk, kterou napsal George Orwell v roce 1946!!! Jeho slova platí dnes stejně jako tehdy.

Autor: Ivan Turnovec

turnovec

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 9 828,00 Kč
Vybráno 28.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 281 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 4,30 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.