the-world-bank-is-betting-on-mass-migration-driving-the-global-economy
26.11.2018
Kategorie: Multikulturní soužití

Debaty na poslední chvíli

Sdílejte článek:

MARIAN KECHLIBAR

Dva týdny před plánovaným podpisem migračního paktu OSN v Marrákeši se o něm mluví tak intenzivně, jako nikdy předtím.

Asi jste, milí čtenáři, zaznamenali nedělní zprávu, že Slovensko odmítne podpořit migrační pakt. Byla to poslední země visegrádské čtyřky, která tak učinila.

Slovensko předtím ohlašovalo úmysl pakt podepsat. Před měsícem přijel k našim bratrům na návštěvu Emmanuel Macron a francouzské noviny psaly, že jeho úmyslem je rozdělit státy V4 (článek na iDnes). Ještě minulý týden naznačil slovenský ministr zahraničí Lajčák, že v případě odmítnutí paktu Slovenskem zváží svoji demisi. Jsem zvědav, zda to skutečně udělá. Taková naznačování na mě působí jako nepříliš odvážný alibismus.

(Lajčák údajně uvažuje o kandidatuře na slovenského prezidenta. Je pravda, že chybějící páteř kandidáty nediskvalifikuje; to je ponecháno na voličích.)

Minulý týden odmítl pakt Izrael, slovy premiéra Netanjahua kvůli „povinnosti chránit své vlastní hranice“. Téměř současně s Izraelem potvrdila definitivní odmítnutí paktu i Austrálie. Mezi jisté odmítače se nyní řadí i Bulharsko a Estonsko, jehož prezidentka prohlásila, že do Marrákeše pojede jen tehdy, pokud se na podpisu shodne celá vládní koalice – a ta se na něm neshodla. Švýcarská vláda odložila rozhodnutí o podpisu do doby, než proběhne parlamentní debata, a to se do poloviny prosince nestihne.

V sousedním Bavorsku odmítla podpis paktu strana Freie Wähler, která sedí nově v bavorské vládě spolu s CSU, a vyzvala svoje koaliční partnery z CSU, ať tak učiní také. Spolkoví poslanci CSU se mají o podpoře paktu radit tento týden. Bavorský premiér Söder se však postavil na stranu podpisu paktu. Popravdě, Bavoři celostátní postoj moc ovlivnit nemohou, spíše to považuji za užitečnou sondu do nálad populace.


Všechen tento překotný vývoj ve mně vyvolává otázku: jak je možné, že celé měsíce až roky předtím se nedělo prakticky nic?

Považuji se za člověka dobře informovaného o politice, ale ani já jsem o přípravách nějakého celoplanetárního paktu o migraci neslyšel až do chvíle, než se z něj stáhly Spojené státy americké. Tou dobou už jednání o něm běžela rok. Ale ani potom to nebylo v novinách nějak přetřásané téma. Až do tohoto podzimu, kdy kampaň odpůrců na sociálních sítích vzbudila takovou veřejnou pozornost, že jednotlivé státy začaly svoji účast přehodnocovat.

Najednou je z migračního paktu téma pro celou Evropu. Na nadcházejícím sjezdu CDU, který se koná jen pár dní před plánovaným podpisem dokumentu v Marrákeši, se o něm určitě strhne vypjatá debata; vzhledem k tomu, že ten samý sjezd má volit nového šéfa strany, se k tématu budou muset jednoznačně postavit všichni kandidáti, což nejspíš na hlasování bude také mít vliv.

Jak to, že se o něm nemluvilo dříve? Welt am Sonntag z 25.11. přináší dlouhý článek o tom, že německá vláda se na přípravách a formulaci paktu podílela daleko aktivněji, než dávala veřejně najevo, a cituje přitom ze 144-stránkové interní zprávy spolkového ministerstva zahraničí, ke které se reportéři nějak dostali. Odborník na mezinárodní právo Matthias Herdegen v článku říká, že tento druh smluv, ač právně nezávazný, slouží jako „soft law“, standard, podle jehož linií se budoucí změny zákonů mají tendenci vyvíjet, a že tedy právní následky rozhodně mít bude.

Ale toto všechno mělo jaksi podletět pod radarem veřejnosti. Nebýt internetu, mohla tato taktika uspět. Toto je jeden z důvodů, proč jsem proti konstrukci obřích nadnárodních politických struktur: jsou už natolik vzdálené od obyvatelstva, že je těžké nad nimi vykonávat efektivní občanský dohled.


Nemám tušení, zda CDU na svém celostátním sjezdu migrační pakt odmítne či akceptuje. Rozhodnutí strany stejně kancléřku k ničemu nezavazuje a k podpisu může přikročit i tak.

Přesně před dvěma lety se stalo něco podobného. Celostátní sjezd CDU odmítl velkokoaliční kompromis na téma dvojího občanství a kancléřka si s tímto rozhodnutím promptně vytřela … podrážky, aniž by za to musela jakkoliv politicky zaplatit.

Je ovšem pravda, že její postavení je dnes daleko slabší než na konci roku 2016. Pokud předsednické křeslo neobsadí její schovanka Annegret Kramp-Karrenbauer, ale Friedrich Merz, možná už si kancléřka nebude moci takové jednostranné kroky dovolit.

Autor: 

0_Marian_Kechlibar

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč

Celkem za měsíc: 16 050,00 Kč
Vybráno 45.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 102 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (35 votes, average: 4,86 out of 5)
Loading...