bmw
26.11.2018
Kategorie: Ekonomika

Dáváme dáreček Němcům?

Sdílejte článek:

HANA LIPOVSKÁ

Vláda schválila investiční pobídky pro automobilku BMW v celkové výši 528 milionů korun. Bavorská automobilka na oplátku slibuje vytvořit 250 pracovních míst. Na první pohled jde o velmi nevýhodný obchod, kdy stát vznik jednoho pracovního místa zadotuje více než 2 miliony korun. Je v tom skryto ještě něco jiného?

Němci v původní tiskové zprávě skupiny BMW zdůvodňují volbu Sokolovska mimo jiné tím, že místo výstavby zkušebního centra leží 40 kilometrů od hranic s Bavorskem, jen dvě a půl hodiny cesty autem od centrály v Mnichově. Lze proto předpokládat, že na vysoce kvalifikovaných pozicích budou zaměstnáni spíše němečtí odborníci z bavorského regionu, kteří budou dojíždět. Sokolovsko je dnes region nejen chudý, ale také se stále více vylidňuje. Spíše než vysoce kvalifikovaná místa s vysokou přidanou hodnotou tak budou pro místní nezaměstnané připravena jen místa nekvalifikovaná, tedy méně placená.

  • Je v době, kdy na trhu práce panuje zoufalý nedostatek pracovních sil, rozumné vytvářet takto štědré investiční pobídky?

Investiční pobídky jsou nerozumné vždy, dnes ovšem ještě více než kdykoli jindy. V České republice dnes chybí více než 90 tisíc zaměstnanců. V této situaci skutečně není nutné „kupovat“ 250 pracovních míst za půl miliardy korun.

Díky BMW jsem si vzpomněla na 16 let starý článek pana prezidenta Klause s nadpisem „Investiční pobídky snižují ekonomickou efektivnost.“ Mimo jiné tam čtu:

„Naše socialistická vláda je nepoučitelná. Podle ministerstva průmyslu a obchodu stát podporuje velké investory proto, že do regionů přinášejí nová pracovní místa. To je ovšem naprostá mystifikace. Velcí investoři pracovní místa „nepřinášejí“, pouze využívají pracovní sílu, která v regionu je (nemluvě o tom, že v mnoha případech přetahují nejkvalifikovanější pracovníky místním podnikům).

To, co potřebujeme, nejsou umělé investiční pobídky, ale dobré podnikatelské a investiční prostředí, v němž nebude nikdo ani diskriminován, ale ani zvýhodňován na úkor jiných.

Nejúčinnějším prostředkem k tomu se dnes jeví razantní snížení daní z příjmu právnických osob z dnešní úrovně zhruba na polovinu. To by představovalo mocnou investiční a podnikatelskou „pobídku“ pro všechny podnikatele, bez ohledu na to, jestli jsou velcí nebo malí, zahraniční nebo domácí.“

  • Existuje záruka, že tato pracovní místa obsadí čeští občané? Není možné, že vláda bude nepřímo dotovat práci pro cizí státní příslušníky?

Určitě neexistuje. Zkušenosti ukazují, že vysoce kvalifikovaná místa bývají obsazena západoevropskými pracovníky a nekvalifikovaná místa východoevropskými pracovníky.

  • Funguje vůbec instrument investičních pobídek? Neexistují lepší cesty, jak vytvořit nová pracovní místa?

Nefunguje. Jeden symbolický příklad za všechny: v roce 2000 s velkou slávou darovala naše země formou investiční pobídky 1,6 miliardy korun nizozemské firmě Philips. Firma slíbila, že v Hranicích na Moravě bude zaměstnávat 3250 lidí, ve skutečnosti zaměstnala jen asi třetinu. Investice se totiž týkala klasických televizních obrazovek, které na počátku tisíciletí začaly být nahrazovány novou technologií. Mateřská firma LG zkrachovala, po pouhých sedmi letech výroba neslavně skončila. Takových příkladů „špatné praxe“ máme v dějinách investičních pobídek mnoho.

Je strašlivé, že se po šestnácti letech pořád motáme v tomto začarovaném či spíše prokletém kruhu. Ekonomická teorie a hlavně ekonomická zkušenost nás učí, že pobídky jsou nesmysl, leč konkrétní zájmy konkrétních lidí nad zdravým rozumem a zájmem země opět vítězí.

Investiční pobídky v prvé řadě poškozují drobné podnikatele a živnostníky. Holička, která si na vesnici u Sokolova otevře provozovnu, jistě pobídku nedostane, velká silná firma ano. Nemluvě o tom, že maličká česká firma může kvůli konkurenci dotovaného giganta rychle zkrachovat.

Stříhání pásek u nových obřích továrních hal samozřejmě může přinést několik hlasů, zaplatí to však ze svých daní právě ony malé holičky, tesaři nebo automechanici. Lepší cesta — a hlavně levnější cesta — existuje: snižování administrativy, zjednodušování stavebního řízení, odstraňování překážek v podnikání. To je jistě levnější než diskutovaných 528 miliard a pomohlo by to celému českému hospodářství.

  • Mnozí drobní podnikatelé jistě budou přemýšlet, proč obří zahraniční společnosti vláda přihraje půl miliardy a co se naopak chystá udělat pro ně. Dělá vláda dost pro malé živnostníky a drobné podnikatele?

S nadsázkou: dělá toho bohužel více než dost — EET, GDPR, stavební řízení, neustálé kontroly a inspekce… kdyby toho někdy dělala vláda méně, jistě by to českým podnikatelům vůbec nevadilo. Politika Evropské unie a bohužel i politika našich vlád je však dělána na míru velkým a silným. Koneckonců, nadnárodním koncernům náramně vyhovuje nadnárodní Unie: místo lobbování u 27 vlád jim stačí lobbovat (levněji a rychleji) u jedné bruselské Komise. Právě tito giganti tak budou ochotni držet Unii při životě, i kdyby měla ležet v kómatu na JIPce.

  • V minulosti se stávalo, že jakmile investiční pobídky a daňové úlevy skončily, zahraniční firmy z Česka rychle odešly. Jakou má Česko záruku, že se to nyní nebude opakovat?

Žádnou. Jedinou výhodou je z tohoto hlediska právě poloha plánované výstavby prakticky na hranicích s Německem. Na druhou stranu, BMW dnes buduje továrnu v Maďarsku, nelze tedy vyloučit, že se automobilce po sedmi, deseti letech nevyplatí posunout i zkušební centrum dále na východ.

  • Jak hodnotíte hospodářskou politiku Babišovy vlády? Jaký je její podíl na ekonomickém růstu, který zažíváme?

Nevšimla jsem si, že by vláda měla nějakou ucelenou hospodářskou politiku. Jedná se spíše o desítky různých kroků, kterými se jen záplatují díry a hasí požáry. V historii nenalezneme mnoho růstových období, která by byla díky vládě. Naopak, ekonomiky rostou spíše vládám navzdory.

Hlavním úkolem vlád není podpora růstu. Vláda není podnikatel, není zaměstnanec, neměla by být pokud možno ani spotřebitel. Vláda má jen udržovat takové prostředí, ve kterém platí pravidla hry, ve kterém ekonomice v růstu nic nepřekáží. Obrazně řečeno: vláda nemá být ozubeným soukolím ekonomiky, ale jen olejničkou, která kola promazává, když se zadrhují. Naše vláda ovšem do soukolí spíše přisypává písek — a Evropská unie svými směrnicemi a nařízeními do něj hází přímo hrubý štěrk.

  • Trvá ještě ekonomický růst, nebo se již pomalu dostáváme do recese?

Ekonomika začíná zpomalovat, což není nic překvapivého — když jedete na maximum, nemůžete už přidat. Naše hospodářství na maximum jede, protože opět „nejsou lidi“. Ve skutečnosti samozřejmě „lidi“ jsou, jen je máme zaměstnané ve zcela neproduktivních pozicích nejrůznějších influencerů, dotačních poradců, pracovníků genderového auditu a manažerů štěstí.

Tato zaměstnání růstu našeho bohatství nepomohou. Představme si hrubý domácí produkt země jako velký krásný pomeranč. Prodejce (vládu) zajímá hmotnost pomeranče tak, jak jej vezmeme z regálu. Nás, zákazníky, zajímá hmotnost pomeranče bez slupky. Ten teprve můžeme rozdělit a jednotlivé dílky dát dětem. „Měkká“ zaměstnání představují z hlediska bohatství země právě jen onu velkou, těžkou kůru. My potřebujeme, aby se zvětšovala poživatelná část pomeranče, která vzniká díky práci našich zdravotníků, stavařů, techniků, obráběčů atd.

Do recese však nezvratně směřuje celá světová — ale zejména evropská — ekonomika. Osobně odhaduji příchod recese ve třetím čtvrtletí příštího roku. To ovšem neznamená, že se krize musí týkat i nás. Pamatuji si velmi dobře někdejší proklamace českých politiků, kteří po propuknutí hospodářské krize v letech 2007/2008 tvrdili, že zůstaneme „zeleným ostrůvkem růstu uprostřed Evropy“. Tehdy to byly jen proklamace, dnes bychom se však skutečně mohli pádu vyhnout, pokud bychom se na recesi začali připravovat. To znamená plánovat přebytkový rozpočet (nikoli rozpočet se schodkem 40 miliard), připravit se na propad našich vývozů, pokusit se zvýšit konkurenceschopnost našeho hospodářství mimo jiné snižováním daňové zátěže, nezvyšovat bezhlavě minimální mzdy a platy v neproduktivních oblastech, snižovat, nikoli zvyšovat, armádu úředníků, snižovat byrokracii, zkrátit stavební řízení tak, abychom mohli rychle stavět tolik potřebné nové domy a byty… Všimněte si, že tato opatření by nás takřka nic nestála, krizi by nám pomohla utlumit či se jí dokonce vyhnout. Hlavně ale nesmíme panikařit a oslabovat stabilitu naší země.

  • Bude BMW odvádět daně v České republice? A co dividendy?

Bezpochyby daně odvádět bude (a bezpochyby se je bude snažit odvádět co možná nejnižší, jako každý velký podnik, který má dostatečně schopné finanční vedení). Podnik je vždy zakládán za účelem dosahování zisku, proto je jasné že se BMW nebude chovat jako charita — zisk zcela logicky popluje do Mnichova, aby z něj firma mohla financovat další aktivity. To je v pořádku, je to zcela správné z hlediska podnikového hospodářství.

Vláda České republiky však není zvolena proto, aby pomáhala k rozkvětu německé automobilky, ale proto, aby sloužila české zemi. Podpora jednoho konkrétního zahraničního giganta je proto krátkozraká: když bude místo zahraniční firmy působit na Sokolovsku firma česká, bude svůj zisk reinvestovat nejspíše opět v České republice, což povede k růstu celého odvětví.


Poznámka red.: Tak tady se zaklekávají a idiotskými předpisy likvidují české firmy jak na běžícím pásu, drakonicky pokutují za korunové malichernosti, a pak peníze, které z nich (a z Vás) stát násilím násilím vyrve, vláda jen tak ledabyle, levou rukou, rozdá cizincům. 

Spotřebitelé, dělníci, podnikatelé a živnostníci, kde máte zastání? Která politická strana stojí na Vaší straně? A když žádná, to nemáte cepy, sudlice a řemdichy??? To se necháte jako stádo donekonečna okrádat?

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, ing. Antonín Zlínský 1000,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Radek Láznička 150,- Kč, Jiří Langr 1000,- Kč, Jaroslav Vlk 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Anonym 333,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Věra Holá 200,- Kč

Celkem za měsíc: 17 849,00 Kč
Vybráno 50.99%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 71 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...