4.1.2015
Kategorie: Společnost

Darwinova cena

Sdílejte článek:

RED 04|01|2014

Darwinova cena (Darwin Award) je ironické ocenění pro lidi, „kteří se zasloužili o zlepšení lidského genofondu tím, že se z něj sami odstranili hloupým způsobem“. Cena je pojmenována po Charlesi Darwinovi, zakladateli evoluční biologie. Nejde o žádné hmotné ocenění, uděluje se na internetové stránce DarwinAwards.com jen jako určité (obvykle posmrtné) uznání. Principem ceny je předpoklad, že lidská hloupost, která způsobí smrt svému nositeli, je dána geneticky a v duchu Darwinovy teorie přirozeného výběru se tak tento nebezpečný gen odstraňuje. Příběhy lidí, kteří si sami sobě přivodili kuriózní smrt neuvěřitelně hloupým způsobem (např. muž, který si na své auto namontoval startovací raketu pro nákladní letadla), zpočátku kolovaly jen skrze e-maily. V roce 1993 je americká bioložka Wendy Northcutt začala sbírat a později založila web http://www.darwinawards.com/, na němž se ceny udělují. 

Garry

Devětatřicetiletý právník Garry demonstroval studentům práv pevnost okenních skel mrakodrapu, ve kterém sídlila jeho kancelář. Studenti se tak mohli přesvědčit, že skla příliš pevná asi nebudou, když ho Garry dokázal ramenem prorazit, vyletět ven a pádem ze čtyřiadvacátého patra se zabít.

Kuřák

Nemocniční pacient s vážnou chorobou plic dlel v kyslíkovém stanu a těšil se, jak si zahřeší. V ponožce měl totiž ulité dvě cigarety a zapalovač. Když osaměl, mohl si konečně zapálit. Škoda, že mu nikdo neřekl, jak silná výbušnina kyslík je. Možná mohl ještě žít…

Rybář

Michael pozoroval přítele, který čistil své akvárium a při tom si stěžoval na jednu z ryb, která rychle roste a požírá ostatní. Furiant Michael ji s výkřikem “Tak jí provedeme to samé!” vzal a strčil do úst. Stále živá třinácticentimetrová ryba mu ovšem uvízla v hrtanu a než přijela pomoc, Michael se udusil. Ocásek čouhající z jeho úst se ještě chvíli po tom mrskal…

Krotitelé

Tygr zabil dva mladíky v kalkatské ZOO, kteří se ho pokoušeli na znamení nového roku ověnčit girlandou. Když mládenci přelezli překážky a dostali se do výběhu, šelma jim dvěma mocnými ranami tlapou srazila vazy a částečně je zkonzumovala.

Zaříkávač hadů

Zaříkávač hadů na žádost obyvatel malého města odchytil krajtu, která se dostala do jednoho z domů. Když vítězoslavně ukazoval pytel s plazem, začali ho lidé hecovat, aby jim předvedl, jak se krajty chytají. Muž si na důkaz svého umu omotal krajtu kolem krku. Když ho začala škrtit, nenašel se nikdo, kdo by mu pomohl, a tak bídně zhynul.

Lovec

A ještě jednou had: vyhlášený lovec Ali zajal poblíž Teheránu plaza tak, že ho přitiskl pažbou k zemi. Had se začal ovíjet kolem pušky tak intenzivně, že zmáčkl spoušť a prostřelil Alimu hlavu.

Lovci sysla

Tři paka v Americe chytili na golfovém hřišti sysla, odnesli ho do malé dřevěné boudy, zavřeli do bedýnky a nastříkali na něho tři spreje se zmrazovací látkou. Když sysel stále žil, přemýšleli, jak jinak ho zprovodit ze světa, k čemuž si zapálili cigaretu. Bouda plná výparů bouchla a přežil pouze sysel.

Autoškola

Jim měl matku, která už dávno přetáhla osmdesátku. Stále ale chtěla řídit auto. Jim ji tedy odvedl k přezkoušení. S instruktorem pak domlouval podrobnosti, přičemž si stoupl přímo za vůz. Matka, kterou před tím usadil za volant, si myslela, že má vyrazit a zařadila zpátečku. Přimáčkla synka ke zdi tak silně, že na místě vydechl naposledy.

Záchrana kuřete

Malé kuře spadlo do studně. A protože to bylo v Egyptě, kde je každého sousta třeba, postupně se ho vydalo zachránit šest lidí. Když je profesionální záchranáři později utopené tahali ven, vytáhli i viníka nehody – kuře. Nemusíme zdůrazňovat, že živé.

Reverend

Málokdo asi pochopí, proč se reverend Upton Down vydal s manželkou a dvěma dcerami do džungle v Nové Guinei, aby tamní domorodce obrátil na pravou víru. Než stačil vytáhnout z batohu bibli, vařila se těla celé rodiny v kotli s gulášem.

Sběrač kovů

Wayne byl drobný zlodějíček, který porůznu kradl barevné kovy. Jednou narazil na měděnou trubku vyčuhující zpod omítky nějakého objektu. S radostným (a posledním v jeho životě) zavýsknutím popadl velké nůžky a přiložil je ke kabelu, ve kterém bylo napětí o síle 11 000 voltů.

Sportovec

První obětí nového milénia v Las Vegas byl jakýsi Tod. Ten při novoročních oslavách vyšplhal na lampu veřejného osvětlení, kde mával na procházející dav, dokud mu neuklouzla noha. Svůj pád se snažil odvrátit zachycením za elektrické kabely, ze kterých se stejně utrhl a spadl z deseti metrů na hlavu na betonový chodník…

Hasič

Jistý Daniel byl propuštěn z hasičského sboru v Sequoyah. Jeho kamarádi se mu rozhodli pomoci tím, že zinscenují požár neobydleného domu, který “obětavě” zlikviduje “náhodou” kolem procházející Daniel. Plán zkrachoval na tom, že Daniel při rozlévání benzinu v domě uvízl. Když jeden z hasičů podle plánu zažehl požár, nezbylo Danielovi nic jiného, než uhořet…

Ohňostrůjci

Dva mladíci v Indonésii se rozhodli oslavit konec Ramadánu pořádným ohňostrojem. Nakoupili rachejtle, jejichž rozbušky připojili k baterii motocyklu. Ten pak nastartovali. Výbuch byl slyšet dva kilometry daleko a samozřejmě ani jeden z nich nepřežil.

Ruská ruleta

O ruské ruletě snad ani nemá cenu se zmiňovat, některého z pitomců, kteří při ní zemřeli, zná snad každý z nás. Ovšem hrát ruskou ruletu s automatickou pistolí, kde šance přežít je nulová, to už je husarský kousek. Že, mladíku z Houstonu?

Lupiči

Dvě skupinky zlodějů se vydaly do opuštěné továrny na Kladně. Chtěli si odnést železo a další kovy. Ovšem, když postupně rozebírali celou konstrukci, zjistili, že narušili statiku. Potvrdilo se jim to hned, jak jim střecha spadla na záda. Tři z nich si to ještě pamatují a další dva se na to možná dívají na videu někde na obláčku.

Alkoholik

Nominovaný je i jeden milovník lihu. Pít ústy ho ale už přestalo bavit. Proto začal využívat jiný otvor. Ten nejzadnější a nejkonečnější. Poslední kapka přišla ze dvou lahví sherry. Zatímco Michael už dávno usnul, jeho tělo pokračovalo v aktivitě. Alkoholik totiž nádobu nechal na svém místě. Po smrti mu v krvi naměřili půl procenta (!) alkoholu. To už ani nebyl na mol. Právě Michael je největším kandidátem na celkové vítězství. Jeho smrt hodnotí odborníci i laici jako vskutku hloupou.

darwin

Šachtistka

Bez šancí ale není ani Jessica. Tato mladá slečna byla v práci a chtěla si promluvit s kolegy o patro níže. Stejně jako Michaelu nebavilo pít pusou, omrzelo Jessicu telefonování nebo e-mailování a rozhodla se zavolat si výtahovou šachtou. Nic zvláštního se nedělo. Výtah byl zrovna dole, takže nemohl Jessicu překvapit. Mršce šikovné výtahové se to však stejně nakonec povedlo. Slečna křičela do díry a dívala se na stále se přibližující zdviž. Místo toho, aby dala hlavu pryč, hleděla dál. Hlavy jí líto opravdu být nemusí.

Zabiják

Kreslený krteček s kalhotkami poskakující okolo svých kamarádů je věčným a vděčným objektem malých capartů. Pokud se ale s krtky setkají v reálném světě, nestačí se divit. Dospělí na ně nadávají a považují je za takový zvířecí plevel. Jeden postarší Němec byl z černých tvorů na zahradě tak nešťastný, že do země zatloukl několik kovových kolíků a pustil do nich proud. Protože mu normální napětí bylo málo, dal krtkům pěkně napětí vysoké a bylo po nich. Ale i po Němci. Jeho tělo se našlo až po několika dnech.

Rezistenti

Dva Američané zase zkoušeli svou pozornost na železniční trati. Kdo vydrží déle stát v kolejišti, vyhrává. Vítězem se nakonec stal Patrick. Stál opravdu do poslední chvíle. Vyhrál naprosto zaslouženě. Ta chvíle byla poslední doslova.

Novináři

V jihovýchodní Indii se zvířata poměrně často přemísťují. Příčinou jsou deště a těžba dřeva v lesích. Sloni se tady už několikrát prošli po lidech, a proto se tuto situaci rozhodli zmapovat i čtyři novináři. Nic jim ale nebylo platné jejich označení „press“. Nekulturní tvorové na to nebrali ohled a šli přes ně na procházku taky. Nakonec je ale žurnalistická bilance příznivá. Jenom jeden mrtvý.

Rozebíraní granátu

Brazilec, který rozebíral granát. Použil k tomu své auto, kterým munici několikrát přejel tam a zpět. Když to nepomohlo, vzal do ruky kladivo a mohutnými údery vyrazil pojistku a dál už asi víte co se stalo …

Test reflexů

Dva muži z Illinois testovali své reflexy na železniční trati. Ten, kdo vydržel stát uprostřed kolejí vstříc přijíždějícímu vlaku nejdéle, ten vyhrál. Patrick Stiff vyhrál, ovšem bylo to vítězství Pyrrhy, dříve Pyrrhovo vítězství. Jeho kolega mu k výhře ani nemohl potřást rukou, protože v tom nepořádku kolem trati byl docela problém Patrickovu ruku najít.

 Alkoholik

Michael byl alkoholik. Ne jen tak ledajaký alkoholik, ale alkoholik, který svůj oblíbený mok požíval… inu… rektálně. Jeho manželka říká, že byl “posedlý klystýrem“ a velmi často si dopřával alkohol tímto způsobem. Výsledkem koneckonců byla opilost, ať už by do něj šel alkohol tudy nebo onudy. Skrze ústa to ale Michaelovi moc nešlo, protože ho nějak pálilo v hrdle, takže jeden večer si opět dopřál trošku šnapsu „zadní cestou“. Tedy trošku… trošku více. Dvě lahve sherry, každá o objemu 1,5 litru. Když má při popíjení každý z nás dost, tak přestane pít neb prostě odpadne. Když měl dost Michael (a následně odpadl), alkohol v jeho rektu pokračoval ve svém absorbování. Druhý den ráno byl Michael mrtvý. Toxikologická zpráva tvrdí, že měl v krvi 0,47 % alkoholu.

 Špión

Dvacetiosmiletého Itala Fabia přestal bavit život na pštrosí farmě, patřící jeho rodině, a našel si novou právi jako řidič kamiónu. Ale jeho zájmy směřovaly mnohem výše, než jen k chovu pštrosů či brázdění silnic. Když tak jednou večer popíjel s přáteli, zavedl konverzaci na své nové hobby – vybavení pro špióny. Vytáhl běžně vypadající pero a vysvětlil, že jde ve skutečnosti o maskovanou pistol s jedním nábojem. Aby dodal svým slovům důraz, namířil si pero na hlavu a stiskl knoflík. Více nábojů v té pistoli ani nebylo třeba, i ten jeden napáchal ve Fabiově hlavě slušnou neplechu.

Silvestr 

Tento příběh je velmi stručný. Jeden chorvatský mladík si chtěl trochu oživit silvestrovské veselí a vyrobit si nějaké hezké rachejtle a petardy. Moc toho ale neoživil, ba naopak, spíš umrtvil. Co myslíte, jak asi dopadne situace, kdy se upne granát do svěráku a pak se ho někdo pokusí rozříznout motorovou pilou, aby se dostal k uvnitř umístěným výbušným látkám?

Plavec 

Jeden 35letý pastor z Libreville, hlavního města Gabonu, tvrdil, že má-li člověk dostatečnou víru, může chodit po vodě jako Ježíš. Vydal se tedy do nedaleké zátoky, aby dokázal, že nebeské síly jej díky jeho víře udrží nad hladinou. Žel bohu, pastor uměl řečnit, leč neuměl plavat. Nemaje zázračných schopností Ježíše Krista ani magických dovedností Davida Copperfielda, tento zaslepený kněz za několik okamžiků skončil svoji pouť na tomto světě. V nebi, kam se jistě dostal, se teď může chlubit – možná nemá tak silnou víru, ale zato je nominován na Darwinovu cenu.

 Atentátníci

Tento příběh sice není tuzemský, ale k bratrům Slovákům máme velmi blízko a tak si dnes povíme i jednu historku z Bratislavy. Dva bratři plánovali atentát na nejmenovaného slovenského politika. Za tímto účelem vyrobili balíček s bombou, který hodlali vpravit do blízkosti politika a pak jej na dálku odpálit speciálním ovladačem. Společně v autě dorazili na místo, vystoupili, jeden z nich opatrně nesl balíček s bombou, druhý šel vedle něj a uvědomil si, že nezamkl auto. Sáhl do kapsy, nahmatal ovladač zamykání auta a stiskl vypínač. Asi vám došlo, k jakému přehmatu v tomto případě došlo. Jeden z bratrů zemřel okamžitě, druhý ještě před smrtí stihl přišedším zdravotníkům sdělit, co že se mu to podařilo provést.

Kutil

Arizonská dálniční policie upozorněna, že nad jedním úsekem dálnice proletělo nízko tryskové letadlo a narazilo do skály nad dálnicí, vybouchlo a shořelo. Highway Patrol jsou muži činu.Ihned nasedli do služebních vozů a řítili se na určené místo. Ješte před tím upozornili na havárii řídícího letového provozu. Těm však žádné letadlo nechybělo… Udané místo našla Highway Patrol snadno. Ze skály nad dálnicí se stále ještě kouřilo, místo bylo dobře patrné již z dálky. Když se muži zákona dostali ke kráteru, který na místě zbyl, zůstali stiffed, štajf čili zkoprnělí. Z doutnajícího kráteru nevyčnívala záď superrychlého bojového letounu, nýbrž ohořelé zbytky kufru automobilu Chevrolet Impala! (To je takové to velké hranaté auto, které jako americký taxík vystupuje ve všech seriálech kterými nás krmí televize Nova.)
Auto s pětilitrovým motorem; váží kolem dvou tun. Díky čitelnému číslu zjistila policie majitele, kterým byl Wile E. Coyote. A ten svým bližním, na rozdíl od pilotů,skutečně chyběl. Ne všichni ovšem byli jeho smrtí překvapeni, někteří jeho poslední jízdu zažili na vlastní oči. Podle nich se všechno událo takto: Díky tomu, že armády na celém světe nejsou zrovna nejpořádnější, dají se po nich občas najít různé věci, které navíc nikdo nepostrádá. Jsou to věci mnohdy velmi bizardní. Tak se stalo, že tito pánové našli startovací raketu na pevné palivo JATO, která slouží přetíženým nákladním letadlům C-130 Hercules, aby mohly vzlétnout z velmi krátké plochy. Co s takovou nádhernou věcí?
To se přeci musí vyzkoušet Taková věc neleží na silnici každý den! Pánové se rozhodli a namontovali raketu na střechu Chevy Impala. To je přeci solidní a pevný vůz (něco jako Volha). Raketa sama váží kolem metráku. Pro porovnání – šest těchto raket zvedne sedmdesátitunového Hercula z fotbalového hriště. Teď zbývalo najít patričně dlouhý rovný úsek dálnice v Arizonské poušti. Po chvíli hledání tu byl: ideálně rovný, tři míle dlouhý úsek, bez jediné zatáčky. Ta byla až na konci… Co se dělo pak.? Pokusník nasedl do svého vozu a zapálil raketu.
Místo zážehu našli policisté snadno: asfalt na silnici chyběl, kolem byl rozpuštěný. Maximální tah vyvine raketa po pěti sekundách… V té chvíli Chevy překročil rychlost 350 mil(560 km/h). Stále zrychloval. Plný tah rakety hnal auto šílenou rychlostí po dvacet az pětadvacet sekund…
Vlastně, hnal by ho i dále, ale byl tam ta nešťastná zatáčka. Ve chvíli šíleného zrychlení zažíval řidič pocity pilota stíhačky F-14, který provádí soubojové obraty na režimu plné forsáže. Po dvou a půl mílích bylo jasné, že je rovný úsek dálnice asi trochu krátký. Řidič se rozhodl brzdit.
Svědkem jeho úsilí byly zbytky pneumatik a zbytky brzd Pak se z řidiče stal pilot…
Dvoutunová Impala se vznesla a raketa ji hnala proti skále. Ve výšce 38 metrů do ní narazila a vyhloubila kráter metr hluboký. Z chrabrého pokusníka našli jen pár kostí a zubů. V nalezené části volantu byly ještě zaryté nehty…

Zasmáli jste se nebo jen tak útrpně usmáli? Které příběhy jsou pravdivé, které už snad ani být nemohou? Ptejte se pana Darwina a jeho evoluční teorie …

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 12 633,00 Kč
Vybráno 36.09%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 387 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 4,86 out of 5)
Loading...