dukat
11.9.2018
Kategorie: Kultura a tipy

Dárek pro miminko? Zlatá mince

Sdílejte článek:

Narození dítěte je výjimečná událost. A tak bychom k ní měli přistupovat. Uvažovali jste někdy o tom darovat svému miminku dárek? Třeba v podobě zlaté mince? Jděte s dobou. Tato staročeská tradice se s velkou pompou vrací.

Zlato je symbolem blahobytu. Zlatá mince je pak symbolickým dárkem, který má děťátku přinést štěstí a blahobyt. Nemusíte zrovna být pověrčivi, abyste svému děťátku pořídili památnou minci. Věřte, že ji bude jako drahokam střežit do konce svého života.

Silná symbolika

V mnoha kulturách příchod dítěte na svět vždy byl a stále je spojován s různými rituály, jejichž součástí je i předávání darů. Dárek z drahého kovu vždy patřil mezi ty nejtradičnější. Ovšem se silnou symbolikou. Vždyť zlato nesli do Nazareta už i tři králové.

Dukát do kolébky

Dukat_narozeni_ditete_2017_2BDukát či zlaťák se miminkům po narození dával snad odpradávna. Tradici zahájili Rožmberkové, kteří do kolébky svých potomků s oblibou ukládali bohatě zdobené zlaté knoflíky, jež postupně vyměnili za stříbrné a zlaté mince.

Kmotři a kmotřenky

K bohaté šlechtě se postupem času přidali měšťané a nakonec i chudina, která mnohdy i dlouhou dobu na zlaťák do kolébky svého kmotřence střádala. Této nepsané povinnosti obdarovat novorozence drahou mincí se totiž zhostili jeho kmotři a kmotřenky. A rodiče ji jako oko v hlavě střežili až do potomkovy plnoletosti.

Tradice se vrací

Dnes se tato tradice vrací a mincí do kolébky či postýlky novorozeného dítěte může přispět prakticky každý z jeho okolí. Rodiče, babičky, dědečkové, tety, strýcové, ale i vzdálení příbuzní, kamarádi či známí.

300 motivů zlatého dukátu

Kde speciální mince k narození sehnat? Největší výběr těchto dukátů (až 300 motivů) najdete v obchodě se zlatými mincemi v pražském Obchodním domě. V klidu si minci můžete vybrat na internetu, a to na stránkách https://www.zlate-mince.cz/Darky/Darky_k_narozeni.htm. K dispozici jsou i starší ročníky, jimiž můžete obdarovat i starší sourozence obdarovaného miminka.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2019: *****

František Šmíd 600,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marie Švajdová 200,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč

Celkem za měsíc: 6 738,00 Kč
Vybráno 19.25%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 122 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 3,67 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
Zádný komentář
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.