30.7.2014
Kategorie: Ekonomika

Daňové úniky jsou naprosto přirozené

Loading...
Sdílejte článek:

BRONISLAV ŠIMONÍK 30|07|2014

Výnosy daní by v ideálním stavu měly státu sloužit jen na nejnutnější funkce státu, které si občan není schopen zajistit vlastními silami, nebo které ze své povahy nemohou být předmětem standardní tržní směny. Mezi tyto funkce patří soudnictví, bezpečnost, obrana a částečně i školství či péče o opravdu bezmocné.

 

 

Všechny ostatní služby a statky si občan může pořizovat sám a to buď přímým nákupem nebo formou nějakého komerčního pojištění případně nějakou rámcovou dohodou s paušální úhradou.

 

Od dob poslední Klausovy vlády se přerozdělování takřka ztrojnásobilo. A co je ještě mnohem znepokojivější, je skutečnost, že rok od roku nezadržitelně roste podíl mandatorních a kvazimandatorních výdajů.

 

Nezastaví-li se tento negativní trend, nebude dlouho trvat a mandatorní výdaje převýší veškeré příjmy státu.

 

Tohle, přeloženo do běžné řeči znamená, že stát si bez souhlasu občanů, nárokuje stále větší prostor každodenního života občana, který navíc víc než mizerně financuje.

 

Není tedy divu, že ti, kdo hodnoty vytváří (aby potom byly bez jejich souhlasu “účelně” přerozděleny) začínají být ve stále větší míře tímto stavem znepokojeni a výrazně klesá jejich ochota, finančně se podílet na bezbřehém plýtvání státu a na jeho nezodpovědných a šílených experimentech. Nehledě na to, že na každou takto „účelně“ vydanou korunu, potřebuje stát alespoň dvě koruny lidem sebrat.

 

Naprostá většina podnikatelů a živnostníků (až na pár parazitů jako třeba jeden bývalý donašeč StB), od státu žádné milodary nepotřebuje a umí se svými prostředky hospodařit tisíckrát efektivněji , než stát a naprostá většina jeho úředníků.

 

 

Je zcela pochopitelné, logické a správné, že každý rozumně hospodařící soukromý subjekt si chce o co největší části svého výdělku, rozhodovat sám.

 

Toho se dá dosáhnout v zásadě dvěma způsoby. Za prvé, podnikatel přesídlí do daňově přívětivější destinace, nebo své náklady a výnosy rozumně optimalizuje. Obojí je naprosto legální.

 

Primární příčinou snahy občanů a podnikatelů platit co nejmenší daně je právě bezmezné plýtvání státu, pokrývané stále se zvyšující daňovou zátěží. Chceme-li zlepšit hospodaření státu, je především nutné osekat a zrušit zbytečné výdaje, smířit se už konečně s tím, že nejvyšším suverénem, který rozhoduje o svém životě je svobodný občan a ne všeobjímající stát. Dále je nutno nastavit daňový systém tak, aby byl přijatelný pro ty, kdo hodnoty vytvářejí, nikoliv ty, kdo je spotřebovávají.

 

Až si toto naši politici uvědomí a budou podle toho konat, bezpochyby se zlepší hospodaření státu a daňové „úniky“ ztratí svůj smysl.

 

ZDROJ: Bronislav Šimoník

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2019: *****

Jiří Kubát 100,- Kč, Miroslav Hloušek 111,11 Kč, Rudolf Roedling 1000,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Eva Pilařová 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč

Celkem za měsíc: 5 711,11 Kč
Vybráno 16.31%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 10 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
5 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.