dane102018
25.12.2019
Kategorie: Ekonomika

Daně se nedají zvyšovat do nekonečna

Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

Je doba vánoční a čas určený televizním pohádkám. Směs těch starších, moderních i relativně nedávno natočených určuje ráz tv vysílání v průběhu celého svátečního týdne. Řada herců ztvárňujících hlavní i vedlejší role nás již opustila, z princezen jsou babičky i maminky, ztepilí princové už by na koně ani nevylezli, nicméně i přes jistou pomíjivost času se rádi vracíme do mladších let a dokážeme se znovu podívat na něco, co už jsme viděli 20x a z čehož citáty dokážeme pobavit při vhodné příležitosti celé okolí. Jen výjimečně zaregistrujeme něco nového, co ještě nezapadnulo do příslušného archívu.

Pohádky v sobě nesou jistou moudrost, byť upravenou tak, aby ji byly schopné vnímat i děti. Občas však přidávají i určité poselství, které většina lidí přehlédne, někoho však může zaujmout. Příkladem je pohádka, u které šlo o klasiku, tedy lásku holky z chalupy a mladíka žijícího na hradu. Je třeba přiznat, že stačilo pár minut shlédnutých před odchodem z domova na to, aby vzniknul tento článek. Přestože se nepodařilo vidět celý příběh, jedna epizoda se stala motivací k tomu, aby se člověk zamyslel.

Hlavními postavami této části pohádky byli jakýsi dva chlápci-rádci krále, pro které bylo smyslem života vymýšlet daně. Z jejich výběru financovali bohatý život královského paláce a pravděpodobně i svůj. Takže vymysleli pohádkovou silniční daň výběrem za vlastnění trakaře, dále daň z hlíny, kterou používal hrnčíř. Ten se samozřejmě nesmyslným zákonům bránil, takže vše skončilo jeho násilným odvlečením a tendenčně vedeným soudem. 10 minut pozornosti věnované pohádce ukázalo více než čtení článku věnovanému ekonomii. Přestože tvůrci asi netušili, jakou hloubku měla tato scénka, v podstatě vystihnula mnohé z dnešního života a praxe Ministerstva financí a finančních úřadů.

Daně jsou krádež. Přestože je bude řada lidí obhajovat a vysvětlovat, že jsou potřebné, jejich výše je sporná. Již v historii může vysledovat jednu důležitou věc. Respektive několik. Daně stanovuje vždy vládnoucí třída. Tedy ta, která se má zdaleka nejlépe. Jejich výše se odvíjí od jejich potřeb a nákladů subjektu, kterému dotyční vládnou. Samotní jsou však posledními, kdo by byli ochotní šetřit. Králové, dvořané, šlechta, politici, ti nikdy nehladověli. Když už by k tomu mohlo dojít, prostě zvednuli daně, zpřísnili jejich výběr a zase se měli lépe. Nezaplatil li někdo svévolně zvednuté příspěvky na pánovo lepší život, zabavili mu majetek, odvedli ho na pranýř. K tomu přidejme církevní desátky, kdy desetina úrody či výdobytků z práce na vlastním hospodářství či v řemeslné dílně končila v majetku kléru. Všechna ta nádhera koncentrovaná v kostelech, klášterech a muzeích vznikla z povinných odvodů toho nejprostšího obyvatelstva. Od daní byli osvobozeni páni, a také oblíbenci z okruhu panovníků.

Jistě vnímáte, že v tomto se nic moc nezměnilo. Politici žijí jako v bavlnce, když je inflace vyšší, prostě si v Parlamentu ČR zvednou platy. Samozřejmě dostatečně, aby ji pokryli. Vláda na to však musí sehnat peníze. Náklady státu se prudce zvyšují s přibýváním různých nařízení, omezení, tvorbě úřadů. Navíc se povinně účastníme na fungování Evropské unie, kde přeplácení úředníků v důsledku nám ještě škodících dosahuje absurdity. Odvádíme peníze i do dalších nepotřebných a předražených mezinárodních organizací, jakými jsou OSN, NATO (o jeho užitečnosti ba se dalo dlouze diskutovat), jistě jsme členy i jiných seskupení. Už samotná existence těchto molochů stojí obrovské prostředky a do každého z nich kooptujeme nějaké úředníky, jejichž práce je většinou nesmírně drahá a naprosto nepotřebná pro většinu daňových poplatníků. Ti jsou přesto povinni se na ně skládat.

Podobné je to u vnitrostátních orgánů a úřadů. Máme vládu, Parlament ČR, Senát ČR. To jsou však jen vršky ledovce, protože počet úředníků je tak obrovský, že kdybychom spočítali množství skutečně produktivních lidí, došli bychom možná tak k jedné desetině ze všech obyvatel. Pokud se někde tvoří, pak je to především v průmyslu a stavebnictví. Dále sem můžeme zařadit dopravu, zemědělství. Také těžaře čehokoliv. U služeb už je to složitější, bez obchodu, větší části škol a zdravotnictví bychom se však neobešli. Řekněme ještě výzkum, pokud vezmeme v úvahu skutečné vědce a ne ty, kteří se pod řadu výzkumných prací pouze podepíšou, což je případ části akademiků. Vše ostatní už je jen servis k výše uvedeným činnostem. Ten lze ještě rozdělit na potřebný, což mohou být třeba velmi důležití řemeslníci a prosté úředníky. Úředník je de facto již na druhé straně. Jde o rozsáhlou skupinu lidí, která ve skutečnosti kontroluje a spravuje výsledky skutečné práce těch, kteří tvoří. Produktivita je nulová, nic na trh nedodávají, nevyrobí, nezobchodují. Přesto jich je paradoxně většina. A čím výše je úředník postavený, tím více odčerpává peněz vytvořených prací menšiny.

Je vcelku logické, že produktivní skupina potřebuje tu, která její výrobky prodá. Zároveň žije v symbióze s jinou, jejímž úkolem je udržovat produkty v provozu. Je normální, že financuje i tu, která se stará o zdraví a vzdělání. Ale proč by proboha měla platit daleko nejvíc té, která ji kontroluje? Navíc při luxusu, ve kterém ta úřednická část žije? Jde jistě o logickou otázku. Žijeme v době, kdy stát připomíná tlusté chrochtající si prase. Na jedné straně jsou obrovské náklady na jeho existenci, reprezentaci a chod, nesmyslné mrhání a utrácení, mizerné hospodaření, neoprávněné dotace, obrovsky přebujelý úřednický aparát, na druhé straně stále snižující se počet produktivních pracujících. A porovnáme li životní úroveň poslance a dělníka z továrny či dílny, není už třeba dalších slov. A upřímně, potřebujeme více Drahoše nebo spíše Tondu Maška sedícího denně na traktoru? Jinak. Je pro náš život užitečnějších 100 poslanců nebo 100 řemeslníků? Odpověď si jistě dáte samotní.

Nikdo státu neber funkci jistého správce. Peníze jdoucí z daní končící v sociálním systému mají do určité míry své opodstatnění. Stejně tak v infrastruktuře, zdravotnictví, sportu a školství. Mělo by se s nimi však zacházet velmi pečlivě a opatrně. Zároveň je třeba se při tvorbě daní zaměřit na obří úniky posvěcené státem. Dceřiné firmy zahraničních společností vyvádí ročně přes půl bilionu korun pryč ze země. Financují se nesmysly. Politický neziskový sektor, neúměrné zisky politických stran, byrokracie je neskutečně přebujelá, její servis nenasytný. Maximálním zjednodušením systému, snížením kontrolních orgánů by se pravděpodobně dosáhnulo i nižší potřeby právníků, soudců, úředníků, do skutečného zaměstnání by mohli jít nynější absolventi většiny humanitních oborů. Také daňový systém by mohl být mnohem jednodušším, méně represivním a nákladným. Stačilo by se zaměřit správným směrem.

Jedna pohádka, respektive epizoda z ní, a máte důvod k zamyšlení. Politici rozhazují miliardy, o které se nezasloužili, ale k jejich vybrání zneužili své přeplácené úředníky a moc, kterou získali. Zákon padajícího exkrementu předurčuje k nejvyšším odvodům střední třídu, ale budeme li pravdomluvní, nejvíce úsilí musí vyvinout právě ti, kteří skutečně makají a nejméně vydělávají. Bylo tomu tak vždy a je tomu tak nadále. No není to paradox?

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2021: *****

Blahomír Skoupý 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dana Staňková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 300,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Miroslav Červenka 300,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Anonym 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Anonym 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč

Celkem za měsíc: 11 750,00 Kč
Vybráno 33.57%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 233 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,94 out of 5)
Loading...
politicon.cz
13 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.