ELEKTRARNADUKOVANY
16.8.2020
Kategorie: Ekonomika

Dana Drábová: Rusy bych pro dostavbu Dukovan nezvolila

Sdílejte článek:

JAN ZIEGLER

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo varoval před Čínou a Ruskem. To se dalo čekat a je zbytečné kolem toho dělat hysterii. Nicméně, pravdu má v tom, že obě země nepůsobí jako solidní partneři. Je rovněž pravdou, že Číňané se nám snaží diktovat, kam smí nebo nesmí jezdit naši představitelé, a ruský ministr zahraničí Lavrov se nám pokoušel nařizovat, jaké máme mít sochy.

Dana DrábováMinistr Pompeo rozhodně nediktoval, že s oběma zeměmi nesmíme obchodovat, pouze nám dal doporučení. Obchodujme s každým, pokud to pro nás bude výhodné, ale nesmíme u toho být naivní. Kolega bloger Josef Nožička by nebyl proti, kdyby jadernou elektrárnu Dukovany dostavěli Rusové. V pořádku, je to jeho názor a má na něj právo. Možná je i dokonce dobrým učitelem, což mu přeji. Nicméně není odborníkem na jadernou energetiku, a tudíž jeho mínění pro není směrodatné.

Já dávám na úsudek uznávaných specialistů a lidí z oboru. Jednou z nejlepších a nejrespektovanějších odbornic na jadernou energetiku u nás je šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, a ta by Rusům dostavbu českých jaderných elektráren nesvěřila. Důvody řádně odargumentovala a já je respektuji. Koneckonců maďarské zkušenosti s Rosatomem jsou v případě výstavby dalších bloků v jaderné elektrárně Paks tristní a původní termín dokončení rok 2026 nebude dodržen v žádném případě.

U ruských a čínských státních firem je také nebezpečí, že míchají dohromady byznys s politikou. Tak Čína už vyhrožovala Velké Británii, že pokud vyřadí jejich firmu Huawei ze zakázky na 5G sítě, zastaví výstavbu jedné z tamních jaderných elektráren. Rusko zase zničehonic výrazně zvýšilo ceny plynu Litvě, poté, co tato země uzákonila zákaz komunistických symbolů. Takhle jednají neseriózní partneři. Nelze se tedy divit tomu, že Litva chce přestat odebírat ruský zemní plyn a místo něj bude dovážet zkapalněný plyn z USA, pro jehož dopravu už postavila terminál v přístavu Klajpeda.

Asi by nebylo rozumné vyloučit Rusko a Čínu z tendru na dostavbu našich jaderných elektráren, nicméně v podmínkách pro uchazeče musí být i bezpečnostní záruky, které by vyloučily možnost politického vydírání.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč

Celkem za měsíc: 13 377,- Kč
Vybráno 38.22%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 161 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (35 votes, average: 2,86 out of 5)
Loading...
172 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)