dph_kapsaprazdna
3.9.2020
Kategorie: Ekonomika

Daň z přidané hovnoty

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Začnu jedním příběhem z komunální politiky. U nás ve Vidlákově platíme za svoz komunálního odpadu 550 Kč ročně na osobu. Což je pro naší sedmičlennou rodinu slušná raketa, obzvlášť když potřebujeme tu samou jednu popelnici jako všichni okolo a máme ji i podobně plnou. Inu… odpadu produkujeme málo… papír se spálí v kotli, zbytky jídla sežerou prasata, plasty se vytřídí a toho ostatního moc není.

Když jsem se začal motat v místní politice a zakotvil i nějakém výboru, brzy jsem zjistil, že ona firma, která u nás ten svoz odpadu dělá a zároveň provozuje i sběrný dvůr, si účtuje za zhruba polovinu tohoto poplatku. Zbytek peněz skončí v městkém rozpočtu a použije se na něco jiného.

Není to jediný případ. Svým způsobem skoro každou podobnou daní platíme i něco, na co není určena. Ze silniční daně se sice opravují silnice, ale část skončí v rozpočtu “na všechno”. Podobné je to s mýtem na dálnicích, pokutami, správními poplatky atd, atd.

V konečném důsledku tak už dneska skoro nikdo neví, co vlastně kolik stojí. A proto také žádné poplatky ani jiné daně prakticky nikdy neklesnou. Platí se z nich všechno možné zároveň a kromě pár expertů (možná) někde na ministerstvu financí nemá nikdo reálnou představu.

Podobné je to i s investicemi. Stavíte dálniční obchvat, ale v rámci vyjednávání s obcemi jsou na to navázané další projekty různých průtahů městy, jsou na to navázané kruhové objezdy, autobusové terminály a když kdysi Vít Bárta, blahé paměti ministr dopravy za VV, nechal zastavit dálniční projekty, ukázalo se, že to zároveň zastavilo práce i leckde jinde. Mimochodem… to je jeden z důvodů, proč jsou u nás dálnice tak drahé.

To samé máme s DPH. Když to vezmu účetně jednoduše, tak DPH je daň, kterou zaplatí konečný spotřebitel. Čili ten, komu zůstane v ruce Černý Petr a už nemá komu své náklady přefakturovat. Tedy zpravidla obyčejný občan. Všichni pod ním DPH odvádějí a zase dostávají zpátky a je to komplikované, DPH má více sazeb a podobně. Když si koupíte domů pytel cementu, zaplatíte ho s DPH 21%, když si ho koupí firma a postaví vám s ním dům, zaplatíte nakonec jen 15% DPH.

Celý systém je v podstatě nastaven jediným způsobem… aby byl řádně nepřehledný, aby byl každý jednou nohou v kriminále a každá kontrola a pokus o úpravu to všechno jen udělá komplikovanější.

Navíc to vůbec nic neřeší…

Jak už kdysi napsal Targus, Češi měli celá staletí na to naučit se ojebávat své protektory a v této oblasti jsou mistři nad mistry. Princip je jednoduchý… kde není daňový doklad, tam nejsou daně. Pokud nevyžaduji doklad, nemusí můj dodavatel posílat státu mnou zaplacené DPH, ergo ho nemusí ode mě vyžadovat, ergo to mám levnější a dodavatel je na svém. Ojebán je pouze a jenom stát = my všichni.

Pokud řemeslník zachová míru, je v podstatě nechytnutelný. V konečném důsledku má každý oficiální zakázky, které podléhají kontrole a zdanění a pak ty neoficiální. Lidská práce se tak vyhne zdanění i DPH… samozřejmě za cenu nižšího budoucího důchodu, o kterém si stejně nikdo nedělá iluze. A každá firma u nás má svoje černé fondy ze kterých platí různé věcičky ze kterými by finančák určitě nesouhlasil a někdy by s tím nesouhlasil ani majitel firmy.

Tohle nevyřeší ani Babiš, ani nikdo po něm. Ostatně i Veĺký Bocián zatím uměl s daňovými úniky bojovat jen dalším nárůstem byrokracie. A výsledek opět není nijak jednoznačný.

Změna daňové struktury od začátku do konce… to byla vždycky výsada nového protektora už od doby starého Říma. Ani absolutističtí císaři nedokázali vymyslet jiný recept, než dělat stále komplikovanější daňovou strukturu se spoustou zákonitostí i výjimek, kdy už nikdo nevěděl, co kolik doopravdy stojí, jaké náklady jsou skutečnost a jaké jsou jen zlodějna a odklánění. Pak přišli Germáni, všechno to škrtli, zavedli daň z půdy podle její výměry a bylo to.

Podle mého vidláckého mínění je nereálné očekávat, že by se u nás někdo dokázal pustit do něčeho tak šíleného jako třeba zrušení DPH a nahrazení třeba daní z finančních transakcí. Nebo, že by se někdo pokusil nastavit daně znovu tak, aby poplatek odpovídal protihodnotě. Abychom věděli, jestli silniční daň stačí na opravy, nebo zda musí být vyšší nebo (ó hrůzo) mohla by být nižší. Nebo poplatek za odpad odpovídá skutečné ceně likvidace odpadu. Nebo že DPH slouží ke státním investicím. Jenže to bychom mohli zjistit, co všechno stát platí a nikdo to nepotřebujeme.

Prostě bude muset přijít nový protektor, který zavede svoje pořádky z podstaty svého vítězného tažení a my můžeme jen doufat, že bude mít efektivnější a rozumnější pravidla pro zdanění poddaných. Každý poplatek u nás někoho živí a na každé dani je přisáto hodně lidí. Ti spustí povyk kdykoliv by je od toho někdo chtěl odstřihnout. Navíc se ve složitém systému dá dělat zcela legálně kreativní účetnictví, mít firmy v daňových rájích a dělat zcela legálně ve velkém to, co malý řemeslník se svým objednatelem  dělají ruku v ruce v malém a nelegálně.

Do té doby budou naše daně složité, bude se z nich platit lecos obskurního, co ani nechceme vědět a proto také budeme mít spoustu velmi dobrých důvodů stát ojebávat kde to jen půjde. Ten zas díky tomu bude mít spoustu důvodů přitvrzovat v kontrolách a dělat další byrokracii, která zase zajistí spoustu důvodů stát ojebávat. A tak popřád dokola. Rychlost tohoto procesu je bržděná jen leností politiků a pomalostí parlamentní procedury. Babiš svojí pracovitostí tuto věc značně pohání kupředu a jistě se brzy dočkáme dalších kontrolních hlášení o kontrolním hlášení. Dočkáme se dalšího boje proti černému placení bez účtenek a dočkáme se nové kreativity poplatníků, jak to obejít.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Marin Svoboda 100,- Kč, Ladislav Oudes 500,- Kč, Miloslav Gajdušek 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Sika 238,54 Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Lukáš Vašíček 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč

Celkem za měsíc: 14 821,54 Kč
Vybráno 42.34%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 584 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...
politicon.cz
32 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.