DEN+DAŇOVÉ+SVOBODY+23.6.
6.5.2019
Kategorie: Ekonomika

Daň z daně

Sdílejte článek:

PETR BURIAN

ČSSD jako už tradičně hledá nové daně. To je prakticky, spolu se zákazy všeho druhu, jediný smysl její existence. Jejich heslo zní: žije to — zdaň to, ještě se to hýbe — znovu to zdaň, chcíplo to — dotuj to! Chybí jen daň z daně.

Vlastně co to povídám. Tu už prakticky taky máme. To když platíme daně ze zboží a transakcí placených skrze už jednou zdaněné peníze. A kdyby jen jednou! Např. takové cigarety, alkohol, nebo pohonné hmoty. Tam mimo platby zdaněnými penězi zaplatíte ještě spotřební daň a DPH, a obchodník z toho odvede ještě korporátní daň. A taky z té marže musí vyžít, takže ještě daň ze svého příjmu, sociální a zdravotní. No není to nádhera?No to teda není, je to málo!

Je to zatraceně málo, řekli si hošani ze sociál-demokratů a přišli za premiérem Babišem s návrhem několika nových zdanění. Už dříve avizovali nové platby za starší auta, progresivní zdanění a navýšení sociálních odvodů. Jenže pak jejich vůdce Bohuš Neuvěřitelný padl vysílením a byl od nich chvíli klid. Ta chvíle nám právě skončila. S Babišem už stačili ukout novou digitální daň, vyšší spotřební daně, uškubnutí zásluhovosti ze základu důchodového výměru a regulace v pojišťovnictví, což je jen jiný název pro výběr nových plateb. Ve hře bylo dále připsání zdravotního odvodu za státní pojištěnce na vrub ostatním pracujícím a už zmíněná progresivní daň. To je evergreen. A taky sektorová daň.Takže nakonec to sektorové zdanění. Jak říkám, přišli za Babišem a cákli ty papíry před něj. Ten si šoupl brejlema sem a tam, pak pozvedl obočí a povídá: opravdu? Myslíte? A v duchu, no konečně! V pravý čas! Už jsme byli na mizině! Abyste tomu rozuměli, ČSSD a ANO prohlásili, že jejich společná vláda byla dosud finančně historicky nejúspěšnější. Babiš potom dodal, že to bylo jen jeho zásluhou. No ať je to tak či tak pravdou je, že jsme teda v pěkným průšvihu.

Na nic nejsou peníze. Investice byly nejnižší za historické období, EET prožrala sama sebe, státní pojištěnci se bojí zakašlat horem i spodem a navíc Maláčová už před rokem slíbila maminám navýšit rodičovský příspěvek. No a teď na něj shání naše peníze. V tisku Babiš oznámil, že vůbec neví, jestli jo. Česanům potom, že jo, že určitě. Sám si pak řekl, že když to bude průser, ukáže prstem na ně, a když sukces, vydá to za svůj nápad, jako ostatně všechno předtím.

Zdanit se navrhují finanční domy a to konkrétně jejich aktiva. Daň by se mohla pohybovat v řádech desetiny procenta podle objemu. Zdá se to jako prkotina, ale z paklíku 300 mld. u většího buržousta to hodí klidně i miliardu do státního kapsáře a dohromady prý miliard třicet. Tak takhle velký kapsář by neušil ani Baťa blahé paměti.

Aktiva jsou potom statky, které generují zisk. Mohou být hmotné a nehmotné. V tomto případě půjde zřejmě o cenné papíry, které generují výnosy. Ty výnosy jsou potom zdaněné taky ještě extra jako zisk. Pikantní na tom je, že aktiva v určitém objemu musí držet každý finanční dům ze zákona jako důkaz své solventnosti. Takže je to něco jako zdanění rezervy u auta daní z luxusu (které auta má pět kol, že?). Přestože cenné papíry generují zisk a zisk živí zase existenci oné banky, česani překvapivě odhadují, že se nové zdanění vůbec nijak a nikde neprojeví. Ba co víc, že to ani nikdo vůbec nepozná. No prosím, neviditelné peníze trhu, to tu ještě nebylo. Je to vlastně jako když si ukousnete z prasete zaživa a ono si toho ani nevšimne.

ODS se mezitím snaží naopak prosadit snížení daně. Konkrétně u daně z nákupu nemovitosti. Možná je to jen opoziční gesto, ale mají pravdu. Nechápu, proč by měl někdo platit státu za to, že si od někoho za své našetřené a zdaněné, ale častěji vypůjčené a řádsky zúročené peníze, koupí vlastní bydlení a nevysává potom zbytečně společnost skrze tučný doplatek za ubytovnu.

No ale stejně je hezké, jak výběr nových daní ona veleúspěšná vláda prostému lidu zdůvodnila: Bez toho bychom vůbec nemohli sestavit rozpočet na příští rok! No řekněte sami, připadá vám, že takto mluví úspěšný hospodář, nebo spíše ruskojazyčná mafie při žádosti o výpalné?

Autor: Petr Burian, blog.idnes.cz
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč

Celkem za měsíc: 12 172,00 Kč
Vybráno 34.77%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 1 517 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...
politicon.cz
22 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.