DEN+DAŇOVÉ+SVOBODY+23.6.
6.5.2019
Kategorie: Ekonomika

Daň z daně

Loading...
Sdílejte článek:

PETR BURIAN

ČSSD jako už tradičně hledá nové daně. To je prakticky, spolu se zákazy všeho druhu, jediný smysl její existence. Jejich heslo zní: žije to — zdaň to, ještě se to hýbe — znovu to zdaň, chcíplo to — dotuj to! Chybí jen daň z daně.

Vlastně co to povídám. Tu už prakticky taky máme. To když platíme daně ze zboží a transakcí placených skrze už jednou zdaněné peníze. A kdyby jen jednou! Např. takové cigarety, alkohol, nebo pohonné hmoty. Tam mimo platby zdaněnými penězi zaplatíte ještě spotřební daň a DPH, a obchodník z toho odvede ještě korporátní daň. A taky z té marže musí vyžít, takže ještě daň ze svého příjmu, sociální a zdravotní. No není to nádhera?No to teda není, je to málo!

Je to zatraceně málo, řekli si hošani ze sociál-demokratů a přišli za premiérem Babišem s návrhem několika nových zdanění. Už dříve avizovali nové platby za starší auta, progresivní zdanění a navýšení sociálních odvodů. Jenže pak jejich vůdce Bohuš Neuvěřitelný padl vysílením a byl od nich chvíli klid. Ta chvíle nám právě skončila. S Babišem už stačili ukout novou digitální daň, vyšší spotřební daně, uškubnutí zásluhovosti ze základu důchodového výměru a regulace v pojišťovnictví, což je jen jiný název pro výběr nových plateb. Ve hře bylo dále připsání zdravotního odvodu za státní pojištěnce na vrub ostatním pracujícím a už zmíněná progresivní daň. To je evergreen. A taky sektorová daň.Takže nakonec to sektorové zdanění. Jak říkám, přišli za Babišem a cákli ty papíry před něj. Ten si šoupl brejlema sem a tam, pak pozvedl obočí a povídá: opravdu? Myslíte? A v duchu, no konečně! V pravý čas! Už jsme byli na mizině! Abyste tomu rozuměli, ČSSD a ANO prohlásili, že jejich společná vláda byla dosud finančně historicky nejúspěšnější. Babiš potom dodal, že to bylo jen jeho zásluhou. No ať je to tak či tak pravdou je, že jsme teda v pěkným průšvihu.

Na nic nejsou peníze. Investice byly nejnižší za historické období, EET prožrala sama sebe, státní pojištěnci se bojí zakašlat horem i spodem a navíc Maláčová už před rokem slíbila maminám navýšit rodičovský příspěvek. No a teď na něj shání naše peníze. V tisku Babiš oznámil, že vůbec neví, jestli jo. Česanům potom, že jo, že určitě. Sám si pak řekl, že když to bude průser, ukáže prstem na ně, a když sukces, vydá to za svůj nápad, jako ostatně všechno předtím.

Zdanit se navrhují finanční domy a to konkrétně jejich aktiva. Daň by se mohla pohybovat v řádech desetiny procenta podle objemu. Zdá se to jako prkotina, ale z paklíku 300 mld. u většího buržousta to hodí klidně i miliardu do státního kapsáře a dohromady prý miliard třicet. Tak takhle velký kapsář by neušil ani Baťa blahé paměti.

Aktiva jsou potom statky, které generují zisk. Mohou být hmotné a nehmotné. V tomto případě půjde zřejmě o cenné papíry, které generují výnosy. Ty výnosy jsou potom zdaněné taky ještě extra jako zisk. Pikantní na tom je, že aktiva v určitém objemu musí držet každý finanční dům ze zákona jako důkaz své solventnosti. Takže je to něco jako zdanění rezervy u auta daní z luxusu (které auta má pět kol, že?). Přestože cenné papíry generují zisk a zisk živí zase existenci oné banky, česani překvapivě odhadují, že se nové zdanění vůbec nijak a nikde neprojeví. Ba co víc, že to ani nikdo vůbec nepozná. No prosím, neviditelné peníze trhu, to tu ještě nebylo. Je to vlastně jako když si ukousnete z prasete zaživa a ono si toho ani nevšimne.

ODS se mezitím snaží naopak prosadit snížení daně. Konkrétně u daně z nákupu nemovitosti. Možná je to jen opoziční gesto, ale mají pravdu. Nechápu, proč by měl někdo platit státu za to, že si od někoho za své našetřené a zdaněné, ale častěji vypůjčené a řádsky zúročené peníze, koupí vlastní bydlení a nevysává potom zbytečně společnost skrze tučný doplatek za ubytovnu.

No ale stejně je hezké, jak výběr nových daní ona veleúspěšná vláda prostému lidu zdůvodnila: Bez toho bychom vůbec nemohli sestavit rozpočet na příští rok! No řekněte sami, připadá vám, že takto mluví úspěšný hospodář, nebo spíše ruskojazyčná mafie při žádosti o výpalné?

Autor: Petr Burian, blog.idnes.cz
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2020: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Koubský 500,- Kč, Jiří Nováček 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Pavel Janeček 200,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Tomáš Klikar 1000,- Kč, ing. Jiří Lechner 800,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Josef Malý 250,- Kč, MUDr. Jiří Roh 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Mario Valent 484,78 Kč (20 eur)


Celkem za měsíc: 12 479,78 Kč
Vybráno 35.65%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 495 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...
loading...
Loading...
22 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.