virus3
9.9.2021
Kategorie: Společnost

Další vlna pandemie: Nemohou nereagovat

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Tak je to tady. Včera poprvé se počat nakažených koronavirem zhruba zdvojnásobil oproti minulému týdnu. Pokud se trend v příštích dnech potvrdí, máme tu krásný exponenciální růst a dlouho očekávaná podzimní vlna je mezi námi. Tím se potvrzuje první moje předpověď – že se všechno důležité stane ještě před volbami. A naopak klesá pravděpodobnost mé druhé předpovědi, že Babiš jako vrchol své kampaně vyhlásí sejmutí okovů. 

 

Pokud se podíváte na Masterovy grafy, zjistíte, že nárůst se v této chvíli týká v podstatě jen pozitivních testů.  Nárůst hospitalizací se zatím nekoná, ba naopak, ten dokonce zlehka klesá. Může vás mást křivka závažných hospitalizací, ale tam se zatím nedá nic říct, protože když máte čtyři těžké případy a pak jich je šest, tak jsou to příliš nízká čísla na jakoukoliv predikci. 

Takže… v této chvíli začínáme mít epidemii pozitivních testů. Začátek tohoto nárůstu bude ještě zvýrazněný, protože nakažených je relativně málo, hygiena stíhá trasovat a dohledávat kontakty a když se hledá, tak se zpravidla i najde, což znamená, že každý PCR test dnes zajistí pozitivní test i zítra u nějakého příbuzného či kamaráda. Nárůst proto může vypadat poměrně děsivě, ale bude důležité sledovat především nárůst hospitalizovaných případů. Hospitalizace teď v době promtního testování jdou se zhruba týdenním odstupem za potvrzenými testy, takže pokud tento týden vidíme nárůst pozitivních o 500 kusů denně a příští týden uvidíme denní nárůst v nemocnicích o 50 lidí, tak se bohužel oproti loňsku nic nezměnilo. 

Dá se čekat, že v příštích dnech a týdnech se politici budou muset k celé věci postavit. Nemohou nereagovat. Vzhledem k tomu, jak to vypadlo loni, nemohou prostě strčit hlavu do písku, nemohou čekat, až se to nějak vyvine. Zdá se tedy, že covid do volební kampaně ještě zasáhne a je možné, že se na poslední chvíli stane opět dominantním tématem. 

Zároveň bychom už měli být o dost dál, ohledně zdravotnických kapacit i ohledně sbíraných informací. Vláda by měla teoreticky mít k dispozici celou řadu údajů a srovnání s loňskem, které by měly ukázat, jak na tom doopravdy jsme. Letos už neexistuje žádná omluva, že jsme nevěděli, neznali a nerozuměli. Letos už neprojde, aby se co týden měnila pravidla, aby jeden člen vlády říkal jedno a druhý něco jiného. Letos už neprojde improvizování, neprojdou výmluvy. Letos už vláda všechny informace má. A jestli je nemá, nebo jestli se tam mezi odborníke i po roce epidemie různě mlží, lže a neexistuje shoda, tak na to doplatí vláda i odborníci. 

Dále pak máme přímo fenomenální příležitost porovnat situaci očkovaných a neočkovaných. Ono je jich zhruba stejně. Takže se velmi brzy dozvíme, jaký podíl očkovaných a neočkovaných leží v nemocnicích. Dozvíme se to ještě před volbami. Stejně tak se před volbami dozvíme reakce všech politiků, kandidátů, aktivistů, Vidláků i jiných blogerů. 

Za Vidláka říkám, že nevím, co nás čeká. Já osobně jsem založením optimista, proto se ještě minimálně týden budu držet svého předpokladu, že sledujeme především epidemii pozitivních testů, ale samozřejmě to není žádné dogma je docela dobře možné, že příští týden už budu mluvit jinak, protože uvidím nárůst hospitalizovaných. 

Nevím co bude. Ale vím, že se to ukáže do voleb. Vím, že do voleb budeme mít jasno, kdo je zbabělec, kdo je naopak statečný, kdo to s námi myslí dobře a kdo je naprosto mimo mísu. S covidem se už totiž v kampaních moc nepočítalo… teda kromě Luboška Volného a SPD. Takže uvidíme i kreativitu všech těch Márů Prchalů, jak s tím pracovat. 

Zdá se, že nejde nereagovat. Nejde to nechat být, nejde to udělat jako loni s krajskými volbami. Nejde prostě počkat až do voleb a pak teprve se o něco snažit. Já jsem předpovídal, že se ještě těsně před volbami kvůli covidu odvaří lecjaký politik a to se zřejmě vyplní také. 

Dovedu si představit, že už od tohoto víkendu uvidíme ze strany oficiálních míst tlak na urychlení očkování. Viděl bych to tak, že v pátek vystoupí zdravotní statistik Dušek a poví nám něco o tom, kolik očkovaných a neočkovaných leží v nemocnicích. (Skoro si dovedu představit, co řekne – pozitivně testovaní jsou především neočkovaní třicátníci a v nemocnicích leží především neočkovaní šedesátníci… schválně, jestli to bude jinak).  Pokud se zvedne zájem o očkování, Babiš bude připraven tomuto zájmu vyhovět. 

Stejně tak si dovedu představit, že pokud očkování nefunguje, bude zájem ze stejných oficiálních míst to co nejvíce tutlat, protože jak jsem předpovídal, Babiš si prostě prosadil svou a to také znamená, že na očkování vsadil svojí politickou budoucnost. Kdyby se teď do voleb mělo ukázat, že to všechno byly jen vyhozené peníze, že to všechno bylo zbytečné… Očkování není bezinfekčnost, očkování nechrání před přenosem, kdyby se teď ukázalo, že nechrání před těžkými případy…  Máro Prchale, máš o čem přemýšlet. 

Jednoznačně rád může být Lubomír Volný a zřejmě i Okamura. Nárůst pozitivních testů jim přihazuje hlasy. Při těchto nárůstech si zřejmě nikdo do voleb netroufne říci, že o nic nejde a tak mohou zmínění pánové hladce pokračovat v kampani, Volnému to na sněmovnu zřejmě bude stačit a Okamurovi neubere.  Na druhou stranu, pokud Volný blok bude pokračovat v tom, že o nic nejde, že jde jen o rouškovou totalitu a nemocnice se budou utěšeně plnit, může to dopadnout i naopak. Lidský strach je podobný ohni. Dobrý sluha, ale špatný pán. 

Můj bratr po analýze dat z ciziny říká, že velikost vlny se očkováním uregulovat nedá. Že si dovede klidně představit opět patnáct tisíc nově nakažených denně. Ale z proočkovaných zemí se zatím ukazuje, že počty hospitalizovaných a mrtvých už nedosahují loňských hodnot. Jak to bude u nás, to se uvidí.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč

Celkem za měsíc: 11 094,- Kč
Vybráno 31.69%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 3 247 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (33 votes, average: 2,15 out of 5)
Loading...
67 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)