rozcesti
16.3.2020
Kategorie: Společnost

Další ukázka rozdělení společnosti

Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

Česká společnost je dlouhodobě rozdělena na dvě zásadní poloviny. Samozřejmě v některých názorech se prolínající, nicméně tu ta hranice mezi nimi je vnímatelná. Není to Miloš Zeman, kdo by občany České republiky rozděloval, jak se nám snaží Kavárna a Česká televize neustále podstrkovat. To dělení je úplně jiné a stále více hmatatelné.

Epidemie koronaviru je další ukázkou toho, co vše se u nás a v EU děje. Připomeňme si možné spekulace o vzniku celé této globální situace. Můžeme si myslet cokoliv, jisté je, že koronavirus nevzniknul v přírodě, byl již v roce 2003 patentován ve Spojených státech a v roce 2018 stejným procesem údajně prošla i vakcína proti němu ve Velké Británii. Je li to pravda, to nemůžeme doložit, takže to berte prosím jako jednu z možností. Také vznik epidemie v lidnaté a velmi zahraničními návštěvníky frekventované čínské provincii je podezřelý. To i přes rozdílné hygienické návyky a přítomnost netopýrů a hadů v Evropě se nevyskytujících. Vezmeme li to střízlivě, pak to vypadá na solidně rozsáhlý test lidstva a jejich schopnosti ustát rozšíření viru stojícího na 4.stupni nebezpečnosti v tabulce biologických zbraní. I to je tvrzení na hranici spekulace, nicméně realita tomu nasvědčuje. Následné skupování levných akcií bohatými lidmi a Čínou je už jen pouze ukázka pružnosti, dostatečných finančních prostředků a ekonomické vzdělanosti. Na podobných krizích vždy prodělají chudí a vydělají ti nejbohatší. Ti mezi tím, kteří jsou sice movití, ale přijdou o vše, jsou pouze epizodní dítka štěstěny, kterým se přestalo dařit.

Návrat do Čech znamená uvědomit si, v jakém žijeme prostředí. Jaká je realita? Vláda zasáhla poměrně razantně do běhu našich životů. V něčem naprosto správně a v jiném lehce amatérsky, protože se v krizovém období ocitla poprvé a učí se. Vše relativně v pořádku, jen vázne distribuce zdravotnických potřeb, přičemž jich je logicky nedostatek. Snaha o nápravu tu je, takže do tří dnů budou všude i roušky. Velkou chybou je nezrušení MHD, které by ukázalo, jací idioti vládnou Praze a dalším městům, když neustále snižují jejich průjezdnost. V hromadné dopravě je to s rozptylem viru horší, než na sportovním utkání v ochozech. Takže toto lze vládě vytknout. Samozřejmě si uvědomujeme, že celá situace bude stát miliardy korun, to se však Andeji Babišovi hodí, protože se skryje horší hospodaření. Nicméně podobný dopad na národní rozpočty přijde i v dalších zemích.

Ve stejné době, v jaké řádí epidemie, se snaží hordy propuštěných delikventů, bojovníků IS, Pákistánců a Afgánců prorazit řecké hranice. Na pomoc hrdinným Řekům vyrazili polští a maďarští policisté, také Rakušané a Italové se přidali. Bulhaři na přání řecké vlády zvýšili odtok z přehrady zajišťující nepřekročitelnost hraniční řeky. Desetitisíce migrantů podporovaných tureckým prezidentem Erdoganem a jeho vojáky tak útočí na hranice Schengenského prostoru, aniž by v Bruselu někoho napadla, že Řekové potřebují pomoc. Naopak loď Frontexu sabotuje snahu místních rybářů pomoci vojenským plavidlům odrážet invazi a vykládá ,,zachráněné“ migranty na řeckých ostrovech, na které mimochodem Erdogan vznesl nárok. Pokud toto není počátek války, pak už za něj lze považovat co? Brusel nereaguje na závažnost situace v Řecku a ani na průšvih v podobě epidemie. O bezpečnost občanů se starají národní vlády, každá jinak. Nepotřebnost EU se stala prvním pozitivním zjištěním z právě probíhající krize.

V této situaci se u nás dá vnímat následující. Většina lidí vcelku vnímá potřebnost opatření vlády vedoucí sice k jistým omezením a osobním finančním ztrátám, nicméně dodržování nařízení je vcelku plošné. Lze chápat obavy z následků především u podnikatelů, ale žádat náhrady od vlády v této krizi je pouze nepochopením vážnosti situace a zároveň to ukazuje, kolik lidí žije od výplaty k výplatě. To i včetně podnikatelů. Takže to svědčí i jisté ekonomické negramotnosti jedněch a životu na hraně chudoby u druhých. Ani jedno není pozitivní. Přesto se lze domnívat, že přežít 10 dní mimořádného stavu by neměl být pro nikoho tak zásadní problém, byť dojde ke ztrátám. Restauratéři ohrožení zkažením svých zásob již vše řeší okénkovým výdejem, za což je třeba je pochválit, nu a ostatní, třeba květináři a jim podobní bohužel budou řešit větší škody. V kontextu se zdravím občanů však jde sice o osobní, ale jinak celospolečensky akceptovatelné ztráty. Zábavní průmysl je posledním, kdo má právo si stěžovat. V něm se nic nekazí, nevyhazuje, zkoušet umělci mohou, takže pokud jim snad dochází peníze, tak se v ničem neliší od ostatních. Přesto Kavárna opět nejvíce křičí.

Rozdělení lze tedy vnímat takto. Kritici vlády většinou pochází z Kavárenských povalečů, lidí ovlivněným neziskovým sektorem a jsou mezi nimi věčně reptající a většinou nic nedělající opoziční politici. A paradoxně stejná skupina našich spoluobčanů volá i nyní po podpoře uprchlíků na řeckých hranicích a jejich přijímání, přestože jde o invazní dobyvatele. Lékaři bez hranic v této době upozorňují na špatnou situaci v řeckých táborech, ale v ulicích je pomáhat nevidíte. Tito šmejdi schovaní za honosným názvem, kolaborující s tureckým prezidentem, jsou ukázkou koncentrovaného zla stejně, jako u nás momentálně nečinný Člověk v tísni. Lze jmenovat i jednotlivce. Už tu byly slyšet názory Moláčka, Hrušínského, Hřebejka, jejich statusy na sociálních sítích jsou drzostí. Také někteří novináři spříznění s liberály tepou vládu v době, kdy je třeba jí poskytnout čas. A pokud se něco nepovede, může být volána k zodpovědnosti ve chvíli, kdy se její ńeschopnost prokáže. Můžeme mít Babiše neradi, ale momentálně se snaží dělat vše proto, aby v kritické situaci zachoval klid. Malou úlitbou sobě samotnému je asi povolení vlastní laboratoři provádět testy na koronavirus, ale to lze vytáhnout v době, kdy bude klid. Nejvíce vše ekonomicky odnesou podnikatelé a lidé, pro které je každé finanční zhoupnutí problémem. Těch je u nás hodně. Přesto právě ti se se vším budou muset poprat nejvíce. Ale věřme, že to vše překonáme.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Anonym poštou 222,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Petr Čermák 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Martin Golombek 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Ludmila Kárská 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Vítězslav Nováček 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Marie Kouklíková 300,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč

Celkem za měsíc: 20 371,00 Kč
Vybráno 58.20%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 186 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 4,19 out of 5)
Loading...
politicon.cz
8 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.