TURECKO0820
1.10.2020
Kategorie: Politika

Další turecký pokus o důležitost

Sdílejte článek:

VIDLÁK

V posledních dnech nám Turek ve středozemním moři nějak zvolnil tempo. Už tam “nekrade zemní plyn” pomocí jedné průzkumné lodičky a vůbec se po řecké aktivaci armády všichni zklidnili. Ono to bude možná i tím, že na místo doplula jakási francouzská válečná loď, ve středozemním moři by se měla pohybovat i americká letadlová loď, přičemž tam najednou pluje i lítá příliš mnoho radarů, než aby si Erdogan mohl dělat úplně co chce.

Mimochodem – viděli jste někdo na mapě, jak vypadá ta “exkluzívní ekonomická oblast” kterou si nárokuje Turecko? Aniž bych byl nějakým příznivcem Tureckého sultána, na jeho místě bych to asi taky zkusil. Je to část středozemního moře na východ od Kréty, zahrnuje kus Kypru a pečlivě se vyhýbá izraelským zájmům.  A je to přesně ten kus moře, kde Řecko nemá skoro žádné ostrovy a jejich nárok na tuto oblast je zhruba stejně sporný jako ten turecký. Mořské dno je tam takové, že se dá považovat a řecké i turecké.

Problém je spíš v tom, že Erdogan je na tuto oblast poněkud sám. Řecko se spojilo s Egyptem, Izraelem a dalšími zeměmi, podporuje je Francie a Erdogan má jen tu loutkovou vládu v Lybii, za kterou musí bojovat, protože oni sami tam žádnou sílu nemají. Chalífa Haftár, který naopak tu sílu má, ten je podporován (opatrně) Francií i Egyptem.

Jinými slovy… opět tu máme další mocenský pat. Turecko nemá ani sílu ani peníze na větší vojenský konflikt ani s Řeckem, ani s ostatními.  Erdoganzase jednou chce víc než může. Ani jeho protivníci se do války moc nehrnou, chuť k boji nemají, ale zase jsou dohromady poměrně silní a v politice zatlačování Turecka si notují. Navíc ta americká letadlová loď je sama o sobě silnější než všechna ostatní námořnictva, co si tam hrají na vojáčky. Navenek tam budou probíhat jakási cvičení, ale ve skutečnosti přijel USácký policajt, protože nechce přijít ani o Turecko, ale ani o Řecko.

A Putin moudře mlčí, neříká tak ani tak, ale na jeho slova dojde.

A ausgerechnet v této chvíli si Azerbajdžán vzpomene, že by si mohl “osvobodit” Náhorní Karabach plný Arménů. Zrovna ve chvíli, kdy Erdogan přestal bombasticky mluvit o nárocích ve středozemí a začíná podobně bombasticky mluvit o pomoci kamarádům Azerům… Válečnická chuť se ze středozemí přesouvá ke Kaspickému moři.

A tak se pěkně střílí z děl, Arménie i Azerbajdžán mobilizují, civilisti to schytávají po desítkách…. ale lidí je jak sraček, že Kefalín…

Jako sláma z bot z toho kouká Erdogan, který má ještě pořád spoustu džihádistů, které je třeba udat a spotřebovat v nějaké té válce. A boj proti křesťanským Arménům, to by se mohlo bývalým hochům z Islámského státu docela líbit. V Lybii zřejmě neumírají dost rychle.  Takže bych očekával, že za pár dní bude internet zaplaven novými videi z poprav kdesi v Karabachu, kde zas nějaký zakuklený hajzlík bude mluvit o nutnosti následování Proroka a předvede klasickou podřezávačku. Arméni zřejmě budou dělat totéž v bledě modrém, ale asi to nebudou dávat na youtube.

Putinovo bdělé oko se zaměří jinam, Erdogan má téma pro kamery a způsob jak se zbavit nebezpečných bojovníků. Náklady na sebe vezme ropně bohaté Baku, po pár týdnech to Frantíky přestane u Kypru bavit a odplují zase domů. Řekové odvolají pohotovost a turecká průzkumná loď znovu vypluje provokovat.

Mezitím se dozvíme, že Arménie požádala Rusko o vojenský materiál a Putin to schválí. Azerbajdžánci zjistí, že každá palebná salva z baterie děl stojí miliony a miliony peněz a že se fronta moc nehýbe, ba naopak ti Arméni jsou celkem odhodlaní, protože si pamatují, jak se k nim muslimové chovali před sto lety a bude tu další zamrzlý konflikt ala Donbas.

Amíci budou spokojení, protože Putin bude mít další věc k řešení a zase nebude mít čas a peníze na budování pořádného loďstva, což je tak jediné, o co ještě Trumpovi s Ruskem jde.

Putin bude mít volnější ruce v Sýrii, protože na všech frontách Turek bojovat nemůže a čím víc teď bude stříleet, tím víc bude muset brzy koupit ruských levných zbraní, tím víc bude potřebovat půjčku a tím spíš kývne Putinovi na jeho plány. Takže Putin je také v klidu.

A jediní opravdu postižení budou zase civilisté, kteří si užijí válečných hrůz dosyta a od začátku do konce na ně bude kálet polární liška.

Jinak se nestane skoro nic. Současné střílení v Karabachu je jen takový mezičas, aby Erdogan nevypadal pasívně a aby se ve Středozemí poněkud vyčistil vzduch. Není to tam poprvé ani naposled. Karabach se nehodí pro nějaké smělé tankové ofenzívy plné obkličovacích manévrů. Má to ve jméně – je to horská oblast, kde se dá bouchat z kanónů, ale jinak není radno se pouštět soutěskami ani vpřed ani zpátky. Vlastně se tam teď hlavně plýtvá municí a i když počty obětí vypadají hrozivě, ve skutečnosti stojí zabití každého vojáka nebo civilisty miliony v dělových nábojích.

V dnešní době se ve válkách nevítězí. Spíš se dosahuje vítězství. Víc než taktika se uplatňuje zákulisní vyjednávání. A skoro všechny velmoci jsou nejspokojenější, když dojde na zamrzlý konflikt. To se kolečka válečné výroby točí na plné obrátky, objednávky se kupí a o nic celkem nejde.

V této chvíli si nemyslím, že by současný konflikt pohnul se statem quo. Jen to zabije fůru lidí a různí regionální hajzlíci si na tom přihřejí polívčičku, protože jak známo polívčičku si můžete přihřívat i na spáleništi. Na konci toho všeho budou nějaké stovky mrtvých vojáků a nějaké tisícovky mrtvých civilistů. Pak to zase ustane, protože Erdogan má sice velkou armádu, ale ani on nemá dost peněz, aby opravdu něco obsadil a udržel.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, ing. Antonín Zlínský 1000,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Radek Láznička 150,- Kč, Jiří Langr 1000,- Kč, Jaroslav Vlk 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Anonym 333,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Věra Holá 200,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Zdeňka Horníčková 200,- Kč, Miroslav Andreska 500,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 19 449,00 Kč
Vybráno 55.48%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 817 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,44 out of 5)
Loading...
26 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)