elektromobil_1
15.2.2021
Kategorie: Ekonomika

Další šílenství elektromobilních fanatiků

Sdílejte článek:

TOMÁŠ FLAŠKA

FLASKATElektromobily se protlačí, děj se co děj. Nějaká lobby rozhodla a i když se zboří vše, tak přes to prostě benzín nepojede. Ale poslední z myšlenek mě svou tupostí fakt už dostala.

Již pár let běží výzkumný projekt, že by se elektromobily mohly používat na akumulaci elektrické energie i pro potřeby rozvodné sítě. Jenom pro laiky krátké vysvětlení. „Zelené zdroje“ (ty uvozovky jsou úmyslně, protože až tak zelené nejsou, ale o tom jindy a jinde) jako větrníky a soláry vyrábějí proud, jen když fouká vítr, nebo svítí sluníčko. Ale ten proud je většinou potřeba jindy, nejčastěji ráno a večer, nebo v noci. Musí se to tedy řešit akumulací. Tedy ukládáním proudu, když se vyrábí, do nějaké „baterie“ a čerpáním z té baterie v době kdy se nevyrábí a je potřeba. Baterie v domácím použití má smysl tak na svícení a možná televizi s počítačem. Jakmile začnete na proudu vařit, péct, nebo nedej bože topit, či dokonce dobíjet elektromobil, tak vám nějaká domácí baterie může být dobrá pouze jako zajímavý estetický doplněk kumbálku.

V průmyslovém měřítku je momentálně nejlepší akumulací přečerpávací vodní elektrárna, případně při hromadném využití akumulačního topení a ohřevu vody lze toto považovat také za jistý systémový prvek regulace, kdy se prostě ten hromadný odběr spustí v době, kdy je dostatečná výroba. Jinak všechny ty akumulace do obrovských baterií v poušti, nebo setrvačníků a podobných excesů, můžete zapomenout. To jsou jen hračky pro technické fandy. V celostátním, neřku-li celoevropském měřítku, je to plivnutí do moře.

A tak teď přišli tito zelení géniové s další myšlenkou. Elektroauta, když budou doma přes noc připojena na zásuvku, tak se využijí jako akumulační prvek sítě. Jinými slovy, když bude vše fachat, jak má, tak se budou dobíjet. Když se něco porouchá, například výpadek jaderné elektrárny, což je velmi nepravděpodobné a řídké, nebo nedostatek větru či slunečního svitu, což se zase naopak stává docela často, tak se všechna ta auta, co jsou připojena na zásuvkách (v budoucnu jich má být strašně moc) použijí na dodávku proudu do sítě. Tedy nebudou se nabíjet, ale budou se vybíjet.

Říkám si, myslí tohle fakt někdo vážně? Bohužel z odborných zdrojů vím, že ano. Diskutuje se o tom nejnověji ve francouzských energetických kruzích.

Takže dotaz č. 1: Když bude potřeba si tu šťávu z aut vycucat hned večer, když ještě nebudou po denním používání dobita, tak to asi nepůjde. Co pak?

Dotaz č. 2: Co má dělat člověk, který v dobré víře sedne ráno do svého auta, které přes noc nechal nabíjet a chce jet do práce a zjistí, že nikam nepojede, protože auto je vybité?

Dotaz č. 3: Když dojde na nejsmělejší plány a elektroauto bude mít skoro každý a každý teď zjistí že nikam nepojede, tak se zastaví ekonomika a bude tzv. elektrický lockdown?

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2021: *****

Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 555,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Mirko Hampl 170,- Kč

Celkem za měsíc: 4 725,00 Kč
Vybráno 13.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 3 472 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (39 votes, average: 4,77 out of 5)
Loading...
politicon.cz
103 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.