cigareta-kour-hospoda
18.2.2019
Kategorie: Ekonomika

Další bizarní nařízení bruselského „velkovévodství“: Čipované cigarety

Sdílejte článek:

JIŘÍ RUČKA

Na různé hloupé až bizarní nařízení bruselského „velkovévodství“ už jsme si pomalu zvykli, ale to, které začne platit v květnu tohoto roku, je slušně řečeno kuriózní.

Nové nařízení se bude tykat tabákového průmyslu. Každá krabička cigaret, každý karton, každá paleta s cigaretami bude očipovaná. Čip se bude skenovat a posílat do systému. Bude tak zmapován pohyb každé cigarety od její výroby přes distribuci až po prodej ke koncovému zákazníkovi.

Co má nový systém čipování přinést? Má zamezit černému obchodu s cigaretami. V různých zemích EU jsou různé ceny cigaret a tak se má zabránit černému obchodu s nimi.

Např. v Polsku stojí krabička cigaret v průměru 87 Kč, v Norsku je to skoro 300 Kč, což dává různé možnosti, jak můžou na tabákových výrobcích špekulanti lehce vydělat.

Jenže tím, že se budou muset oficiálně vyrobené cigarety čipovat, se nezabrání dovozu a prodeji se zemí mimo EU. Hlavně tedy z Ukrajiny, kde stojí v supermarketu krabička Marlborek 27 Kč. Oficiálně si může každá osoba přivést z jiné země do druhé 4 kartony cigaret na osobu. Ale neoficiálně? Kolik takových neoficiálních kartonů se dováží ročně třeba do České republiky? Z vlastních vypozorování vím, že třeba v Ostravě je trh z „černými“ cigaretami hodně sofistikovaný. Ukrajinské Marlborkyse u neoficiálních prodejců dají koupit i za 50 Kč za krabičku.

A co teprve „vietnamské“ Marlborky? Mezi kuřáky se jim říká Seno z Hanoje, a údajně mají k tomu senu hodně blízko. Jako nekuřák to opravdu nemohu posoudit. Jejích cena je na polovině oficiální ceny v obchodech. Proto je o ně celkem velký zájem a dostupnost na vietnamských tržnicích celkem snadná, i když požitek z nich asi není to pravé ořechové.

Co přinese nová bruselská vyhláška v praxi? Jen další zdražování oficiálně vyrobených cigaret a otevírání cenových nůžek mezi čipovanými cigaretami a těmi ukrajinskými (vietnamskými), nečipovanými.

Určitě má EU vše pod kontrolou a určitě na tom vydělá? Pochybuji. Naopak. Špekulanti si mnou ruce a připravuji se na ještě větší žně.

A s čím přijde EU v budoucnu? Bude se čipovat alkohol? A lidi? Kdy se povinně začnou čipovat lidi? Doufám, že se toho už nedožiji.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2019: *****

František Šmíd 600,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marie Švajdová 200,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč

Celkem za měsíc: 6 738,00 Kč
Vybráno 19.25%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 098 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 4,53 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
27 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.