zuzana_caputova_kandidatka
27.3.2019
Kategorie: Politika

Dali jsme novinářům Boha. Aneb proč bude Čaputová prezidentkou …

Sdílejte článek:

SV

Před deseti lety vyhrál Ivan Gašparovič v souboji s Ivetou Radičovou. Po tom, co se stalo zjevné, že vyhrál, pronesl svou slavnou větu:Dali jsme jim, boha, novinářům.”

Iveta Radičová v tom období nebyla ještě tak známá jako dnes, i když jako bývala šéfka Nadace otevřené společnosti měla v kruzích mezivládních organizací vysoké renomé. V tomto se částečně podobala dnešní kandidátce na prezidenta Čaputové.

Jenže proti Radičové hrálo mnoho faktorů. Nastupovala proti prezidentovi, který šel do druhého mandátu. Byl tedy mnohem známější a u mnoha lidí i populárnější.

Měl za sebou stranu Směr, která byla v té době na vrcholu moci a vlivu, stejně jako se stále držely vzpomínky na časy slávy HZDS u pověstných “babek socialistek”.

Spolu s vlivem Směru šla ruku v ruce i řeka peněz a nenápadné skryté reklamy. Navíc v té době ještě hrála negativní roli pozice ženy, kdy konzervativní část společnosti preferovala muže ve funkci prezidenta.

Útoky na Gašparoviče ve většině tehdejších médií u elektorátu Směru způsobily vyhnání lidí k volebním urnám. Gašparovič reprezentoval Slovensko, Radičová něco cizí.

Čaputová je však úplně jiný příběh, nesrovnatelný s soubojem Radičová-Gašparovič.

Dorostla generace voličů, která je již identifikována s ideální Evropskou Unií. I soupeř Čaputové je “euroobčan,” ale jako kariérní diplomat není pro tyto voliče dost sexy – jak v přeneseném, tak doslovném smyslu.

Čaputová není ad hoc, náhodný výběr. Volby prezidenta byly pečlivě naplánovány a jejich aktéři byli stejně pečlivě vybráni, připraveni a zaplacení. Souběhem peněz investovaných do Mistríka a Čaputové se vytvořil masivní marketingový kanál, který na denní bázi dokázal voličům ukázat, co se od nich očekává.

V porovnání se Šefčovičem Čaputová doslova září. Ačkoli je relativně prázdnou nádobou, co se týče názorového projevu, je mnohem přesvědčivější, než úsměv číslo tři profesionálního diplomata.

Navíc v dnešní době se z nevýhody stala výhoda. To, že je žena, je pro mladou a střední generaci jeden z důležitých argumentů, proč ji volit. A zní to možná cynicky, ale stará generace je už lhostejná, nevládná a neschopná volit, nebo rovnou vymřela.

Útoky proti ní jako kandidátce, velká část veřejnosti nevnímá jako legitimní politický boj. V změněném ideologickém klimatu, kde je hříchem být heterosexuální bílý muž, je útok na ženu vlastně ideologicky velmi špatnou věcí. Už jen tento fakt mnohé povzbudí jít volit a hodit to Čaputové.

Strana Směr, která povinně nominovala svého kandidáta, je dnes na sestupu a spolu s tím se vážou i odstředivé tendence. Podporovat Směr je dnes spíše pro kandidáta balvanem, repelentem na mnoho voličů, kteří by možná i podpořili profesionála namísto amatérky. Ale jelikož Směr nemohou ani cítit, raději podpoří kohokoliv jiného.

Negativa, na které se v případě Čaputové přichází – jak pochybnosti o její advokacii, nebo financování Progresivního Slovenska, jsou pro její příznivce nepodstatná záležitost. Nakonec i tak nevěří ničemu, co přijde od konkurence. Je třeba také říci, že většina lidí tomu v konečném důsledku nerozumí a nesleduje to. Nic, co přijde v následujících dnech, už názory výrazně neovlivní.

Protože volby jsou emocionální záležitost a ne rozumová, není žádný důvod věřit v nějakou odchylku od nastavené trajektorie. Třicet let působení eurostruktur, neziskovek, debilizace školství apod. si vybírají svou daň. 

Slovensko se postupem času zařadí mezi západní země se vším, co k tomu patří – s nenávistí vůči svobodě slova, obdivem a ochranou totalitních ideologií, teroristickými útoky či útoky proti rodině apod. Ale zvolíme si to sami …

Autor: Slobodnyvyber.sk

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Daniel Kopecký 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč

Celkem za měsíc: 5 050,00 Kč
Vybráno 14.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 1 863 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 4,14 out of 5)
Loading...
politicon.cz
loading...
28 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.