zuzana_caputova_kandidatka
27.3.2019
Kategorie: Politika

Dali jsme novinářům Boha. Aneb proč bude Čaputová prezidentkou …

Sdílejte článek:

SV

Před deseti lety vyhrál Ivan Gašparovič v souboji s Ivetou Radičovou. Po tom, co se stalo zjevné, že vyhrál, pronesl svou slavnou větu:Dali jsme jim, boha, novinářům.”

Iveta Radičová v tom období nebyla ještě tak známá jako dnes, i když jako bývala šéfka Nadace otevřené společnosti měla v kruzích mezivládních organizací vysoké renomé. V tomto se částečně podobala dnešní kandidátce na prezidenta Čaputové.

Jenže proti Radičové hrálo mnoho faktorů. Nastupovala proti prezidentovi, který šel do druhého mandátu. Byl tedy mnohem známější a u mnoha lidí i populárnější.

Měl za sebou stranu Směr, která byla v té době na vrcholu moci a vlivu, stejně jako se stále držely vzpomínky na časy slávy HZDS u pověstných “babek socialistek”.

Spolu s vlivem Směru šla ruku v ruce i řeka peněz a nenápadné skryté reklamy. Navíc v té době ještě hrála negativní roli pozice ženy, kdy konzervativní část společnosti preferovala muže ve funkci prezidenta.

Útoky na Gašparoviče ve většině tehdejších médií u elektorátu Směru způsobily vyhnání lidí k volebním urnám. Gašparovič reprezentoval Slovensko, Radičová něco cizí.

Čaputová je však úplně jiný příběh, nesrovnatelný s soubojem Radičová-Gašparovič.

Dorostla generace voličů, která je již identifikována s ideální Evropskou Unií. I soupeř Čaputové je “euroobčan,” ale jako kariérní diplomat není pro tyto voliče dost sexy – jak v přeneseném, tak doslovném smyslu.

Čaputová není ad hoc, náhodný výběr. Volby prezidenta byly pečlivě naplánovány a jejich aktéři byli stejně pečlivě vybráni, připraveni a zaplacení. Souběhem peněz investovaných do Mistríka a Čaputové se vytvořil masivní marketingový kanál, který na denní bázi dokázal voličům ukázat, co se od nich očekává.

V porovnání se Šefčovičem Čaputová doslova září. Ačkoli je relativně prázdnou nádobou, co se týče názorového projevu, je mnohem přesvědčivější, než úsměv číslo tři profesionálního diplomata.

Navíc v dnešní době se z nevýhody stala výhoda. To, že je žena, je pro mladou a střední generaci jeden z důležitých argumentů, proč ji volit. A zní to možná cynicky, ale stará generace je už lhostejná, nevládná a neschopná volit, nebo rovnou vymřela.

Útoky proti ní jako kandidátce, velká část veřejnosti nevnímá jako legitimní politický boj. V změněném ideologickém klimatu, kde je hříchem být heterosexuální bílý muž, je útok na ženu vlastně ideologicky velmi špatnou věcí. Už jen tento fakt mnohé povzbudí jít volit a hodit to Čaputové.

Strana Směr, která povinně nominovala svého kandidáta, je dnes na sestupu a spolu s tím se vážou i odstředivé tendence. Podporovat Směr je dnes spíše pro kandidáta balvanem, repelentem na mnoho voličů, kteří by možná i podpořili profesionála namísto amatérky. Ale jelikož Směr nemohou ani cítit, raději podpoří kohokoliv jiného.

Negativa, na které se v případě Čaputové přichází – jak pochybnosti o její advokacii, nebo financování Progresivního Slovenska, jsou pro její příznivce nepodstatná záležitost. Nakonec i tak nevěří ničemu, co přijde od konkurence. Je třeba také říci, že většina lidí tomu v konečném důsledku nerozumí a nesleduje to. Nic, co přijde v následujících dnech, už názory výrazně neovlivní.

Protože volby jsou emocionální záležitost a ne rozumová, není žádný důvod věřit v nějakou odchylku od nastavené trajektorie. Třicet let působení eurostruktur, neziskovek, debilizace školství apod. si vybírají svou daň. 

Slovensko se postupem času zařadí mezi západní země se vším, co k tomu patří – s nenávistí vůči svobodě slova, obdivem a ochranou totalitních ideologií, teroristickými útoky či útoky proti rodině apod. Ale zvolíme si to sami …

Autor: Slobodnyvyber.sk

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč

Celkem za měsíc: 15 750,00 Kč
Vybráno 45.00%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 908 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 4,14 out of 5)
Loading...
28 komentářů