volby
24.10.2017
Kategorie: Politika, Volby 2017

Dá se ve volebních výsledcích objevit něco pozitivního?

Loading...
Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Je po volbách. A jako po bouřlivém večírku přišla i po volebním vypětí kocovina. Všichni, kromě pár zcela nekritických obdivovatelů Andreje Babiše, cítí jakousi vnitřní nespokojenost. Zklamání. A to včetně většiny voličů vítězné strany. Není divu. Povolební nejistota je veliká a prosazení většiny z toho, co partaje ještě před pár dny slibovaly se začíná vzdalovat za obzor, do mlh a neurčitosti.

Dá se přesto na výsledku těchto voleb najít něco pozitivního? Nějaký důvod k optimismu? Kupodivu ano:

1) Naplno se projevila a ve volebních urnách zhmotnila absolutní nedůvěra občanů v oficiální media. Tolik týdnů zuřivě bubnovali do boje s Babišem, tolik křičeli o ohrožení demokracie, o mezinárodní ostudě, o trestně stíhaném lumpovi a korupčníkovi… až mu to lidi hodili. I president Miloš Zeman, který je, ať si o tom myslíte co chcete brilantním politickým taktikem,  včera konstatoval, že (účelové) trestní stíhání a jeho medializace přidalo Babišovi nejméně 5%.

Co z toho vyvozovat, se dá shrnou jednou větou: Vážení, končíme! Definitivně a s velikým třeskem skončila doba, kdy (velká, oficiální) media volby rozhodovala, nebo alespoň ovlivňovala. Po prvním vážném varování, v podobě přímé presidentské volby, už to prasklo úplně. Lidé dnes mainstreamu nevěří ani o chlup více, než Rudému právu v roce 1988. A chovají se podle toho. Mohou-li si zvolit, volí opak. Natruc. Protinárodní síly, které naše media ovládly, definitivně prohrály.

2) Velice hlasitě zazněla a na povrch vyvřela obrovská a masová nespokojenost se současným směřováním země. Všechny strany, které získaly nad 10%, mají jedno společné. Ve své kampani se důrazně vymezily proti stávající politice. Jako strany “protestní”.

A naopak ty subjekty, které se před volbami vyprofilovaly jasně a zřetelně “proevropsky”, drtivě pohořely. Největší Eurohujery, tedy TOP 09, zachránila (vždy tak trochu divná) kosmopolitní Praha a to jen o chlup. Zelení šílenci jsou úplně mimo. A v další, tradičně “probruselské” partaji, u Lidovců si foukají odřená záda, jak po nich horko těžko přelezli přes práh sněmovny. Jejich nejhorší kazisvět, milovník dalajlámy a landsmanšaftu Herman byl vykroužkován a pod vlezdobruselistou Bělobrádkem se kývá židle. Přesto, že KDU-ČSL mívalo v zásadě nejstabilnější elektorát ze všech stran. Na průměrném voliči Lidovců se dalo dříví štípat.. ale posledních pár let už asi nezkousl. No a Socani dopadli, jak si pod (Merkelové rohožkou) Sobotkou zasloužili.

Jaké poučení by si z toho měl vzít ten, kdo bude sestavovat vládu? Tím nejdůležitějším asi bude, že současná (multikulturní, zelená, genderově vstřícná, politicky korektní a čím dál těsnější) Evropská unie je definitivně out. Že fakt nefrčí. Že její “hodnoty” občané už poněkolikáté a čím dál výhružněji odmítli.  A že se to už žádným mediálním běsněním nedá zvrátit. Snad jen na chvíli umlčet. Zakřiknout. Ale výsledek se časem neúprosně dostaví. Jistý Sobotka by mohl vyprávět…

Druhým poučením pak budiž zvýšená ostražitost proti dračím vejcím proevropského, ultralevicového liberalismu, která ustupující euro-establishment nakladl do nového parlamentu. Vůči Pirátům. To je přesně ten politický proud, který dostal ČSSD od 30% k sedmi, že přátelé Dienstbiere, Valachová a Marxová. A lidovce k boji o sněmovní přežití, díky bratře Herrmane….

Poslední a třetím poučením nechť je mezinárodní kontext. V Německu se politická scéna ještě nevzpamatovala z upoceného vítězství Merkelové (a AfD v parlamentu), u našich Rakouských sousedů  bude sestavovat vládu člověk, kterého by ještě před pár měsíci označili málem za xenofobního fašistu… a  EU začíná pomaličku couvat. Už se hovoří o nutnosti jednomyslného schválení opatření kolem migrace. Žádné tlačení silou a přehlasování! Objevují se také hlasy, že není nutné za každou cenu přijímat Euro. Zkrátka znovu se potvrzuje známá věc, že při vyjednávání se ničeho nedosáhne úslužným přitakáváním, zato rázné ne, zvláště, je-li řečeno pevně a s podporou dalších stran dělá divy…

Vítěz sněmovních voleb, který byl pověřen sestavením vlády, je hnutím ideologicky řekněme nevyhraněným. Programově. Aby měli větší manévrovací prostor. A jeho šéf Evropskou unii potřebuje. Přesněji řečeno, její dotace. Snadno by tedy mohl přijít do pokušení sestavit další “proevropský” kabinet.

Nezbývá než věřit, že má k dispozici tým schopných analytiků, kteří dojdou k podobným závěrům a poučením.  Kéž  se mu pak podaří překonat vzájemné animozity a strany, které získaly svůj mandát skrze protestní hlasy proti současnému směřování EU a České republiky, najdou shodu na alespoň minimálním průsečíku svých programů. A tento, minimalistický, ozdravný a pro-národní program následně zkusí realizovat v praxi. Ať už formou přímé vládní spolupráce, nebo ad hoc podpory (pro republiku prospěšným) návrhům menšinové vlády.

vylicil

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2020: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Koubský 500,- Kč, Jiří Nováček 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Pavel Janeček 200,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Tomáš Klikar 1000,- Kč, ing. Jiří Lechner 800,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Josef Malý 250,- Kč, MUDr. Jiří Roh 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Mario Valent 484,78 Kč (20 eur), Karel Kubela 50,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Pavel Jurášek 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Zuzana Karlová 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Richard Kovaříček 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč


Celkem za měsíc: 16 237,78 Kč
Vybráno 46.39%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 41 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 4,65 out of 5)
Loading...
loading...
Loading...

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.