pycha
9.11.2019
Kategorie: Společnost

Dá se to přežít, ale je to stejné … jako za komunistů

Sdílejte článek:

DAVID MARTÍNEK

Video “Pýcha předchází pád” je taková dnešní Anticharta. Stejně jako v létě Letná. Povinné vyjádření souhlasu/ nesouhlasu. Pokud v umělecké branži v termínu kolem Listopadu nezabékáte směrem k Zemanovi a Babišovi, nejspíše ztratíte kredit. A pokud nedejbože střízlivě řeknete, že vláda Andreje Babiše představuje potřebnou konkurenci polistopadovým stranám a daří se jí prosazovat i potřebné věci, můžete mít mezi umělci vážné problémy.


Dneska nejspíše nepůjdete do kotelny, jen vám přestanou volat, přestanete mít zakázky a po čase nejspíše skončíte v Amazonu. Dá se to přežít, ale je to stejné, jako za komunistů. Co se změnilo? Nic. Jen polarizační znaménka.

Já chápu, že je potřeba každoročně kolem 17. listopadu vymáčknout z dohasínajícího kultu listopadového převratu 89 poslední upocené krůpěje emocí. A pokusit se lidem, kteří řeší úplně jiné věci, vnutit trošku toho dojetí nad získanou svobodou. Ale možná je namístě otázka: Jaká je to vlastně svoboda?

Jaká je to svoboda, když milion lidí žije na hraně existenčního minima? Jakou svobodu cítí lidé, když 840 tisíc z našich sousedů a přátel, kteří jsou v exekuci, živoří v šedé zóně bez naděje na změnu? O čem tady mluvíme, když zmršený zákon o exekucích má přímý podíl na vzniku šedé zóny v rozsahu 430 miliard? Když stovka soukromých firem těží z metastáz exekučního byznysu a byznysu s chudobou a stát přichází měsíčně o miliardy z jejich práce, daní a odvodů? Kdy zároveň nastavení zákona v praxi popírá právo na nedotknutelnost majetku, což je základní pilíř svobodné společnosti? A kdy tohle zlo nevytvořila tato vláda?

Jaká je to svoboda, například v podnikání, když stát je zahlcen 2 miliony právních norem, které omezují jak životy lidí, tak svobodné a snadné podnikání, což je dědictvím polistopadových vlád a nikoho jiného?

Jaká je to svoboda, ve velkém byznysu, když ekonomika je z 80% závislá na exportu na západní trhy, je stále v postavení levné montovny a diverzita možných vstupů a trhů (Čína, Rusko) je napadána z politických a geopolitických hledisek?

Zatímco my se krčíme před sankcemi, Němci v Rusku klidně otevřou zastoupení Mercedesu. Zatímco my peskujeme Jágra a Zemana, kancléřka Merkelová navštívila Čínu 12x, aby udržela obchodní výměnu ve výši 5,2 bilionů korun. Zatímco u nás se ještě strašíme Ruskem, prezident Macron řekl jasně, že „vytlačení Ruska z Evropy bylo hlubokou strategickou chybou, protože izolovalo Rusko a zvýšilo napětí v mezinárodních vztazích“. A později se jednoznačně vyjádřil pro spolupráci Evropy a Ruska.

A pojďme dál. Jaká je to svoboda, když pracujeme za 1/3 západních platů, zatímco každoroční výpalné pro koncerny “svobodné” a “otevřené ekonomiky” se realizuje ve výši stovek miliard na dividendách? Každý rok. Čí je to svoboda? Kdo z ní má skutečný prospěch? Lidé? Koncerny?

Jaká je to svoboda, když až 50% zákonů pochází ze zahraničí, z Evropské unie? K čemu tedy volíme, když zákony píší jiní?

Jaká je to svoboda, když jsme jen malou ekonomikou, o které platí, že když se německá ekonomika nachladí, my dostaneme zápal plic. Co budeme dělat, až začne příští rok krize? Radovat se, že Babišovi, automotive a ekonomice se nedaří?

A ptejme se.

Jaká je to svoboda, když neexistuje skutečně nezávislá a silná kontrola politiky prostřednictvím médií? Když všechna hlavní média jsou jen nástrojem kontroly a atomovým kufříkem miliardářů? O jaké svobodě mluvíme, když alternativní média, které jakžtakž plní funkci nestranného poskytovatele názorů všech stran, byla označena za konspirační, nepřátelská a proruská?

Jaká je to svoboda, svoboda vyjádřit názor, když veřejnoprávní média jsou v držení soldatesky někdejších pseudorevolucionářů, kteří se k moci ve veřejnoprávním médiu dostali guerilovou akcí za asistence a podpory politiků, které mezitím semlel čas? Když veřejnoprávní televizi dodnes řídí a provozují lidé, kteří programově rezignovali na plnění veřejnoprávní služby?

Nepředstírejme, že to tak není. Je to tak.

Jaká je to svoboda, když ani odpovídající orgány, Rada i Parlament nedokáží zjednat pořádek? A tento typ lidí jednoduše z veřejnoprávních médií nevyhází na dlažbu?

Jakou máme skutečně svobodu, mluvíme-li o možnostech, které svoboda nabízí? Například svobodu pohybu. Jak můžeme kvalitně využívat ovoce svobody a například cestovat, pracovat, zlepšovat své životy, celoživotně se vzdělávat, jako příslušníci rozvinutého západního světa, když reálně pracujeme za 1/3 německých mezd? Jakou tedy máme svobodu? Jednotřetinovou? Co přesně jsme si tady za 30 let od Listopadu vytvořili? Jaký je to systém? A co se po mě chce?

Mám jít protestovat proti vládě. Přestože vidím a čtu, že vláda se snaží s tristním stavem něco dělat? Nejásám. Snažím se hodnotit střízlivě. Aby se stalo co přesně?

Aby se do funkcí se vrátili lidé, kteří stav, který popisuji, přímo zapříčinili? Aby se do funkcí vrátily partaje, které se za celou dobu nedokázali dohodnout ani na tom, že postaví společný blok veřejných politik, který halasně ohlašovali? Mám podpořit tenhle ukníkaný blábol, myšleno tím tohle video, nebo akce nějakých těch chvilkařů, aby se nakonec lidé a strany, jejichž preference se pohybují pod hranicí vstupu do parlamentu, dostali zpátky k moci?

Nechápu, proč bych měl uvažoval takto. A proč by kdokoliv měl uvažovat takto. Možná jediný, kdo by měl začít uvažovat, jsou umělci sami. Možná by sami umělci měli vylézt ze slonovinové věže pokřivené optiky vlastní kasty a začít být solidární s lidmi. Podmínkou je znát skutečné problémy lidí. Nežít ve vakuu a pokřivené bublině uměleckého světa. Vzepřít se diktátu polistopadové umělecké konformity a ustát tlak, který je spojený s takovou proměnou.

Protože to je cesta. Nikoliv tyhle ukníkané dojmologie, tohle ptydepe polistopadového establishmentu, tenhle pokrytecký novojazyk falešného protestu.

Svoboda není prapor, kterým lze mávat.
Svoboda je úcta k životu jiných.
Svoboda je solidarita.
Svoboda je spravedlnost a starost o bližní.
Svoboda je nebýt otrokem. A povinnost nedopustit, aby se otroky stali jiní.

Říkáte: Mluvme spolu.
Mluvím s Vámi.
Proberte se z toho postoje.
Pojďte s náma. S normálníma lidma.

  • David Martínek, fb
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč

Celkem za měsíc: 16 050,00 Kč
Vybráno 45.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 578 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (35 votes, average: 4,57 out of 5)
Loading...
103 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)