116716874_10224042398148894_5733332956933352469_nczexit
27.12.2020
Kategorie: Politika

Czexit není nemožný … už se ví jak na to

Sdílejte článek:

ISDE

Na prahu vánočních svátků dal ministerský předseda Boris Johnson dárek nejen Angličanům, Skotům a Velšanům, ale – a snad především – všem občanům členských států Evropské unie, kteří věří ve svobodu, v demokracii, v suverenitu a v odpovědnost za své jednání. Dal také odpověď, anebo, chcete-li, precedent, všem těm, kdo se ptají, jak bude vypadat „den poté“ – den po brexitu (den po grexitu, huxitu, italexitu, nebo czexitu).

V Institutu svobody a demokracie dlouhodobě tvrdíme, že navzdory tragickým brexitovým předpovědím také na Nový rok 2021 vyjde slunce. A to jak nad hrdým Albionem, tak nad evropským kontinentem. Důkazem je projev premiéra Borise Johnsona  i první shrnutí tzv. „Britsko-unijní smlouvy o spolupráci a obchodu“.

Premiér Johnson ve svém vánočním projevu k národu řekl:

 • byla dokončena vůbec největší obchodní dohoda v celkové hodnotě 600 miliard liber (17 220 miliard korun, pro představu zhruba desetinásobek českého státního rozpočtu pro rok 2021);
 • dohoda o volném obchodu mezi UK a EU ochrání britská pracovní místa;
 • dohoda umožní britskému zboží přístup na trh EU bez cel a kvót:

„Dosáhli jsme něčeho, o čem lid této země instinktivně věděl, že bylo dosažitelné. Ale říkali mu, že je to nemožné. Znovu jsme převzali vládu nad našimi zákony a nad naším osudem.Vzali jsme si zpět kontrolu nad každým písmenkem a každou čárkou naší regulace. Úplně a neomezeně. Britské zákony bude vytvářet výlučně britský Parlament. Vykládat je budou výlučně britští soudci sedící u britských soudů.

A jurisdikce Evropského soudního dvora skončí. Budeme schopni stanovit si vlastní standardy, inovovat způsobem, kterým chceme…Budeme schopni rozhodovat se, jak a kde budeme stimulovat nová pracovní místa a novou naději.”

Čeho tedy Britové dosáhli? Dohoda nezahrnuje ani zahraniční politiku, ani vnější bezpečnost, ani vojenskou spolupráci. Ve všech těchto oblastech tak bude Spojené království zcela svobodné a suverénní. Jako země mimo EU, a zejména mimo Schengenský prostor, bude moci dělat vlastní migrační politiku bez ohledu na kontinentální vítačskou kulturu. Prostě budou sami rozhodovat, koho na své území pustí a koho ne. Velká Británie nebude muset ničit své hospodářství, svá pracovní místa a své vlastní podniky, povinným uvalováním sankcí na politicky nepohodlné třetí země, a tedy ani vymýšlet, jak bruselské sankce obcházet. Velké Británii nebude nikdo mluvit do toho, zda bude budovat a podnikat se Spojenými státy nebo s Ruskem, s Indií nebo s Čínou. O tom všem si budou moci Britové rozhodovat jako svéprávná země sami, na vlastní odpovědnost, ale také ve vlastní prospěch.

Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyen ovšem nastane pro Brity 1. ledna 2021 konec světa. Prohlášení Evropské komise proto používá jazyk takřka odsuzující, jazyk truchlící nad neposlušným členem, který se bez ochranných křídel Bruselu řítí do pohromy:

 • Volný pohyb osob skončí: občané Spojeného království nebudou mít již více svobodu práce, studia, podnikání nebo života v Evropské unii. Budou potřebovat víza pro delší pobyt v EU. (Poznámka ISDe: tedy režim zcela běžný pro náš styk například se Spojenými státy nebo s Kanadou.)
 • Budou uvaleny hraniční kontroly, budou razítkovány cestovní pasy, a unijní pasy pro zvířecí mazlíčky přestanou ve Velké Británii platit(Poznámka ISDe: tedy opět režim zcela běžný pro náš styk například s USA a Kanadou.)
 • Skončí volný pohyb zboží. Britská zemědělská produkce bude muset podstoupit sanitární hraniční kontrolu a bude muset mít zdravotní certifikaci. To bude stát britský byznys čas a peníze. (Poznámka ISDe: ovšem clo bude nulové a objem zboží nebude omezován kvótami.)
 • Británie se nadále nebude moci těšit prospěchu z členství nebo z jednotného trhu. (Poznámka ISDe: Britové ovšem v roce 2016 v referendu o brexitu evidentně usoudili, že prospěch z nečlenství převyšuje prospěch z členství.)

Evropská unie ve své strašící infografice dále oznamuje, že britští studenti ztratí přístup k programu Erasmus a že země jako taková nebude moci čerpat výhody programu Next Generation. Pravda ovšem je trochu jiná: díky brexitu a ztrátě přístupu k programu Erasmus nebudou britští vysokoškoláci marnit svůj lidský kapitál neproduktivními spanilými jízdami po kontinentálních školách. Díky brexitu Británie nebude muset nést břímě společných evropských dluhopisů, nebude muset přijímat společné unijní daně, nebude muset dále přispívat do bobtnajícího unijního rozpočtu, jak to program Next Generation plánuje.

Kdyby Evropské komisi skutečně záleželo na svobodě, demokracii a ekonomické prosperitě, nikoli na zelené, migrační a LGBT-friendly politice, pak by van der Leyenová musela souhlasit s britským premiérem Johnsonem, který říká, že:

 • „Nebude pro Unii tak špatné mít na svém zápraží prosperující
  a dynamickou a soupeřící Velkou Británii. A bude to dobré – prosperita se rozšíří napříč celý kontinentem.
 • Nemyslím si, že bude špatné, když my, ve Spojeném království budeme dělat věci jinak, když si zvolíme jiný přístup k legislativě.
 • A tak říkám znovu naším přátelům a partnerům v Evropské unii, myslím, že tato dohoda znamená novou stabilitu a novou jistotu v čemsi, co občas bylo vztahem zaťatým a obtížným.
 • Budeme vaším přítelem, vaším spojencem, vaším podporovatelem a ovšem – nedovolme, aby to bylo zapomenuto – vaším trhem číslo jedna.“

Velká Británie učinila před čtyřmi a půl roky krok, díky kterému se opět může stát „Zemí naděje a slávy“. Zemí svobodnou, zemí prosperující, zemí, kterou bude tak jako několikrát v našich dějinách chtít následovat i suverénní Česká republika. Johnsonova závěrečná slova tak platí i pro nás:

„A tak je to na nás všech dohromady, jako na znovu skutečně nezávislém národu, abychom si uvědomili nesmírnost tohoto okamžiku a maximálně jej využili.“

Nic není nemožné. Je to jen na nás.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč

Celkem za měsíc: 13 432,- Kč
Vybráno 38.37%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 941 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
11 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)