police-car-usa-american-cars-police-auto
2.5.2021
Kategorie: Společnost

Čtyři případy úmrtí související s policií a jejich kontext

Sdílejte článek:

ALAN M. DERSHOWITZ

  • Tyto čtyři případy názorně ilustrují velké rozdíly mezi případy úmrtí souvisejícími s policií. Každý případ představuje jiná fakta, jiné právní úvahy, jiné morální závěry a jiná ponaučení do budoucna. Tyto čtyři případy si zaslouží, abychom je individuálně a do detailu rozebrali.
  • I když byl Derek Chauvin zpočátku oprávněn zakleknout George Floyda, tak poté, co byl George Floyd už v poutech a nekladl odpor, už k tomu nebyl žádný důvod.
  • Policistka Kim Potter by neměla být obviněna a v případě, že stane před soudem, by měla být osvobozena. Rozhodnutí ji obvinit nebylo podloženo zákonem, ale požadavkem rozvášněného davu.
  • Není však jasné, zda policista Stillman věděl, že Toledo již není ozbrojen, když stiskl spoušť méně než vteřinu poté, co Toledo odhodil zbraň za plot, mimo Stillmanův zorný úhel.
  • Neochota radikálních fanatiků uznat nebezpečí, kterým čelí slušní, čestní, nerasističtí policisté — jichž je drtivá většina — ohrožuje nás všechny.
  • Spravedlnost je dvousečná ctnost. Potřebujeme spravedlnost pro oběti špatného chování policistů a potřebujeme i spravedlnost pro policisty, kteří jsou falešně nebo nepřiměřeně obviněni ze špatného chování.

 

Světem hýbou tři úmrtí připisované policii: zabití George Floyda bývalým policistou Derekem Chauvinem; zastřelení Daunte Wrighta bývalou policistkou Kim Potter; a zastřelení 13letého Adama Toleda policistou Erikem Stillmanem v Chicagu. Je tady ale také čtvrté úmrtí, kterému nebyla věnována srovnatelná pozornost – policista Darian Jarrott byl chladnokrevně zavražděn profesionálním zločincem Omarem Felixem Cuevou, jehož auto dopravní policista zastavil a zdvořile jej požádal o předložení osobních dokladů.

Tyto čtyři případy názorně ilustrují velké rozdíly mezi případy úmrtí souvisejícími s policií. Každý případ představuje jiná fakta, jiné právní úvahy, jiné morální závěry a jiná ponaučení do budoucna. Tyto čtyři případy si zaslouží, abychom je individuálně a do detailu rozebrali.

Smrt George Floyda není možné odůvodnit jakýmkoliv standardem zákonnosti, morálky nebo chování policie při výkonu svých povinností. I když byl Derek Chauvin zpočátku oprávněn zakleknout George Floyda, tak poté, co byl George Floyd už v poutech a nekladl odpor, už k tomu nebyl žádný důvod. Když George Floyd ztratil vědomí a přestal reagovat, tak měl Derek Chauvin s klečením na jeho krku a rameni okamžitě přestat. Právní otázky jsou v tomto případě otázkou míry: byla Floydova smrt způsobena výhradně Chauvinem, nebo zde byly i jiné již existující příčiny? Pokud smrt George Floyda způsobil jen Derek Chauvin, byla to vražda nebo zabití? Toto jsou složité otázky, které by měla vyřešit správně a detailně poučená porota, nikoliv zuřivý dav vedený kongresmankou Maxine Waters — dav, který žádá odsouzení za vraždu a vyhrožuje násilnostmi!

Nešťastné zastřelení mladíka Daunte Wrighta policistkou Kim Potter jednoduše nebylo zločinem podle žádného uznávaného standardu práva a spravedlnosti. Byla to tragická chyba zkušené policistky s více než 20letou praxí ochrany nevinných před vinnými. Na Wrighta byl vydán zatykač kvůli obvinění z pokusu o ozbrojenou loupež, při níž byla přepadena jedna žena. Kim Potter by neměla být obviněna a v případě, že stane před soudem, by měla být osvobozena. Rozhodnutí ji obvinit nebylo podloženo zákonem, ale požadavkem rozvášněného davu.

Případ zastřelení Adama Toleda není jednoduchý. Je to kontroverzní a sporná záležitost. Třináctiletý mladík — jehož přezdívka v gangu prý byla “Zabijáček” — vystřelil z pistole, kterou měl ještě stále v ruce, když ho policie s jeho 21letým komplicem v tmavé postranní uličce zastavila. Toledo prý odhodil zbraň za plot. Není však jasné, zda policista Stillman věděl, že Toledo již není ozbrojen, když stiskl spoušť méně než vteřinu poté, co Toledo odhodil zbraň za plot, mimo Stillmanův zorný úhel.

Vražda policisty Dariana Jarrotta naproti tomu není vůbec kontroverzní. Dopravní policista Darian Jarrott zastavil Omara Cuevu a zdvořile ho požádal, aby vystoupil z auta. Cueva poté vytáhl zbraň a několikrát do Jarrotta vystřelil. Po policistovi Darianu Jarrottovi zůstala manželka a tři malé děti.

Neochota radikálních fanatiků uznat nebezpečí, kterým čelí slušní, čestní, nerasističtí policisté — jichž je drtivá většina — ohrožuje nás všechny. Nejvíc ze všeho to však ohrožuje komunity s vysokou kriminalitou. Musíme lépe školit policisty, abychom minimalizovali použití nadměrné síly, jako v případě Dereka Chauvina, a chyby jako v případě Kim Potter. Výcvik však stojí peníze a v důsledku drastického snížení financování policie (“defunding the police”) budou policisté méně školeni a důsledkem toho bude více zbytečných úmrtí.

Spravedlnost je dvousečná ctnost. Potřebujeme spravedlnost pro oběti špatného chování policistů a potřebujeme i spravedlnost pro policisty, kteří jsou falešně nebo nepřiměřeně obviněni ze špatného chování. Bible nám nařizuje: “Spravedlností, spravedlností se musíte řídit.” Toto opakování slova “spravedlnost” potvrzuje potřebu spravedlnosti jak pro žalobce, tak pro obviněného. Kongresmanka Maxine Waters, demokratka z Kalifornie, neusiluje o spravedlnost ani pro jednoho, ani pro druhého. Žádá jen a jen pomstu — bez spravedlnosti, bez řádného procesu a bez morálky.

Policie musí nést odpovědnost za úmyslné použití nadměrné, zejména smrtící síly proti jednotlivcům a příslušníkům menšin. Policistům však musí být také přiznána presumpce neviny a musí jim být zaručen řádný zákonný proces. (Manažer města Brooklyn Center v Minnesotě Curt Boganey byl zjevně vyhozen z funkce jen za svůj výrok, že s Kim Potter bude veden řádný proces!) Všechny případy musí být projednány dle zákona, aniž by vážky spravedlnosti ovlivňoval rozzuřený dav v ulicích.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč

Celkem za měsíc: 18 716,00 Kč
Vybráno 53.47%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 254 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 4,86 out of 5)
Loading...
12 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)