
ČT: Přestaňte mentorovat, začněte informovat!
MIROSLAV JAHODA
ČT si stěžuje na šíření falešných zpráv a to, že lidé uvěří všemu. Uvádí rozhovor s ředitelem BBC, podle kterého se s tím dá bojovat kvalitním zpravodajstvím.
S tím souhlasím, ale samotné to nic neřeší. Je to stejně naivní jako si myslet, že myslet, že Babiše porazí kritika od Kalouska. Je potřeba si položit základní otázku: Kdy a proč začali lidé sledovat tzv. falešné zprávy?
Začalo to v situaci, kdy měli pocit, že se v televizi začal říkat pouze jeden názor. Můžete dělat jakkoli kvalitní zpravodajství, ale když nedáte prostor druhé straně, tak vám nikdo nebude věřit.
Stejně tak není možné opovrhovat částí a často i většinou obyvatelstva. Budu-li tvrdit o většině obyvatel, že jsou rasisté a xenofobové, aniž bych si přečetl význam těch slov, logicky mi pak nebudou věřit. A vůbec, kde se bere přesvědčení reportéra, že má kázat namísto informovat? Takže lidé budou hledat jakoukoli alternativu. Jakýkoli záblesk jiného názoru. A když ten záblesk přinesou třeba Rusové, byť by byl z konspiračního webu? Odpovězte si sami…
Kolik příznivců ČT například doteď nebylo schopno porozumět jediné větě z mého článku: “Rusové poslali do Evropy informaci, že přijmou 15 000 farmářů z jižní Afriky.” Z nějakého důvodu si jí někteří příznivci ČT vyložili jako “MJ tvrdí, že v Rusku je 15 000 farmářů a šíří dezinformace.” Navíc tato věta nebyla pro smysl článku nijak podstatná.
Budiž, jenže takto pracuje i ČT. Přesně takto se šíří dezinformace z druhé strany. Stejným způsobem vznikají pomluvy o xenofobech.
Takže jestli chce někdo bojovat proti falešným zprávám, musí nejdříve dát prostor oběma stranám. A férově v každém rozhovoru, ne jednou za 14 dní pozvat euroskeptika a zbylých 13 nechat mluvit euronadšence. Uvědomit si, že rozhovor ČSSD vs. TOP09 je souhra, nikoli souboj argumentů.
Falešné zprávy přestanou lidi zajímat v momentě, kdy začnete uplatňovat, co sami hlásáte – toleranci a respekt k odlišnému názoru. Přestaňte mentorovat, začněte informovat.
Autor: Miroslav Jahoda
Redakce
S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)
Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.
***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2021: *****
Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 555,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč
Celkem za měsíc: 3 955,00 Kč
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.