CSSD918
22.11.2018
Kategorie: Politika

ČSSD: Místo špatného řešení to nejhorší – útěk od odpovědnosti

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Jan Hamáček, předseda ČSSD, dlouho pozici ČSSD vykládal jako volbu mezi špatným a špatným řešením. Opět zpochybnil pozici Andreje Babiše ve vládě a navrhoval „slovenskou cestu“. Pak zvolil typicky českou- útěk.

Rozhodnutí ČSSD opustit při hlasování o nedůvěře kabinetu Andreje Babiše, v němž má ČSSD své zástupce, sněmovnu a nehlasovat, je naprosto inovativní krok. Kam se hrabe umanutost Andreje Babiše se svým prohlášením pro média, že „nikdy neodstoupí“. Kam se hrabe KSČM, která vyjádřila kabinetu i se sociálnědemokratickými ministry podporu. A kam se hrabou všechny strany opoziční, které se rozhodly svolat hlasování o nedůvěře vládě. Teď, v situaci, kterou nelze popsat jinak než jako zbabělý útěk před odpovědností a od svých voličů – tedy zbytku voličů! – jsou všechna předchozí prohlášení celé politické scény Hradem počínaje a Miroslavem Kalouskem konče jen plácání o ničem.

Stateční investigativci Sabina Slonková a Jiří Kubík strávili plno času ve Švýcarsku naprosto k ničemu. Vypátrali syna Babiše juniora, odpozorovali PIN pro otevírání dveří, zaklepali a vlezli do bytu úplně k ničemu. Vždyť jediný správný krok od všech slušných lidí v Česku byl jediný možný – už nikdy s Babišem. Opozice to také správně pochopila a dala se do práce. Svolala mimořádnou schůzi k vyslovení nedůvěry vládě. Demokratický blok dokonce umožnil dosud neslýchanou věc – strpěl vedle sebe populisty z SPD! Nyní přeci stačilo jenom do vlády „drcnout“ a musela se skácet. Proto byla ČSSD vyzvána k tomu, aby vládu opustila a hlasovala s opozicí.

Jan Hamáček, předseda kdysi silné strany, rozdával moudra o „slovenské cestě“, o tom, že by odchod ČSSD z vlády otevřel cestu populistům a že se ČSSD rozhoduje mezi „špatným a špatným řešením“. To, co nakonec z politického grémia kdysi silné a respektované strany vypadlo, je neuvěřitelný úder do svých řad a svých voličů. Přijaté řešení má pouze jednu přednost – nikdo s takovým postupem absolutně nepočítal. Reakce však nejsou pro ČSSD příznivé. Všichni účastníci současného politického zápasu jsou „v šoku“. ODS právě zdůrazňuje akcent zbabělosti, koaliční partner je „zklamán“, pokud jako koaličního partnera ČSSD vezmeme premiéra vlády. Všichni se diví a nechápou. A korunu tomu všemu nasadil Jan Hamáček tím, že vyzval ostatní strany, aby se domluvily na rozpuštění sněmovny, že „on dodá patnáct hlasů“. Neřekl, že se postaví do čela jednání, které by vedlo k rozpuštění sněmovny, ale že „připojí“. Zase by tedy politickou odpovědnost měli předvést jiní! Přiznám se, že jsem o ČSSD neměl nikdy valné mínění, ale ukázalo se, že pokud Bohuslav Sobotka byl předsedou slabým, Jan Hamáček je předsedou, který neomylně svou stranu vede do záhuby nevolitelnosti.

Hlasování o nedůvěře české vládě tak dostalo naprostou pachuť nechutnosti. ČSSD natolik touží zůstat ve vládě, a přesto není ochotna pro tuto vládu hlasovat? Neuvěřitelné. Středou 21. listopadu si ČSSD podepsala definitivní cestu do politické bezvýznamnosti. Ať už by hlasovala pro nebo proti vyslovení nedůvěry, byl by v tom jistý zájem být alespoň trochu respektovaným partnerem. Hlasování pro i proti by totiž mělo jasné kontury. Nehlasování je katastrofou – jediný správný výklad je totiž tento. Babiš nám sice vadí ale mnohem důležitější je pro nás zůstat ve vládě i když v ní bude Babiš stále premiérem.

Jak bude reagovat Babiš? Do pátku to asi nechá být a pak má několik možností včetně odvolání ministrů za ČSSD kromě ministra zemědělství, který byl nominantem Miloše Zemana. A nebo nemusí dělat nic a jen sem tam něco utrousit o tom, že ČSSD „zachránil přijetím do vlády“ od zániku a přitom usilovně pracovat na definitivním zaříznutí ČSSD. Toto je jen pokračování zániku nejstarší české politické strany, která už dokonce ani nehledá žádného zachránce. Akce “odchod ze sněmovny” je navíc krásným příkladem hledání “třetích cest”, v němž se ČSSD už mnohokrát “vyznamenala”.

barton
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2019: *****

Dagmar Karlíková 500,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Tatiana Vráblová 200,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Anonymní dárce 1984,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, ing. Jan Kocura 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Dagmar Lavičková 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Švestka 500,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Milan Tahovský 500,- Kč, Rudolf Bláha 200,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Marin Vacek 500,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč

Celkem za měsíc: 11 545,00 Kč
Vybráno 32.98%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 37 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 4,58 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
44 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.