CSSD918
13.4.2021
Kategorie: Politika

ČSSD je už nepochybně strana v posledním tažení

Sdílejte článek:

FRANTIŠEK SCHILDBERGER

Musím se přiznat, že mě překvapilo, že Česká strana sociálnědemokratická (ČSSD) byla vůbec schopna zorganizovat on line celostátní sjezd – když i nesrovnatelně akčnější a v přízni levicového voličstva (žel Bohu) úspěšnější Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM) svůj sjezd ikskrát odložila; v případě KSČM je však ve hře cosi jiného: současné vedení KSČM, které už roky dosahuje v každých volbách horší výsledek než v těch předchozích, se prostě chce udržet u moci a řídí se zásadou, že každý den se počítá. Jo, jo.

ČSSD je už ovšem nepochybně strana v posledním tažení. Kolik jsme měli u nás od obnovy demokracie stran, které, ač si zažily účast ve vládě nebo aspoň výraznou přítomnost v parlamentu, nakonec zmizely: Občanské hnutí (OH), Občanská demokratická aliance (ODA), republikáni Miroslava Sládka (SPR-RSČ), Unie svobody, národní socialisté a Vavřinec Bodenlos, Demokratická unie a Alena Hromádková, pohledná Kateřina Peak – honem, jak se ta její strana nakonec jmenovala? Nikdo už si na ně ani nevzpomene.
.
ČSSD je ovšem teprve v prvním fázi rozkladu: ještě má možnost nabízet špičkové funkce a inkasovat velké státní peníze na provoz. Ctižádostivý Lubomír Zaorálek, který funkci ministra kultury bral jen jako vrabce v hrsti, než chytí holuba, se může vrátit na vytoužené Ministerstvo zahraničí; stojí mu to za to i na pár měsíců do voleb – jelikož ví, že v budoucnu už nikdy podobnou možnost mít nebude. Sociální demokracie se pod pěti procenty voličské přízně, nutnými ke vstupu do sněmovny, zahnízdila už natrvalo.
.
Sociálnědemokratická strana dnešních dní se hlásí k tradici sociálních demokratů z dob Rakousko-Uherska a první republiky, v reálu však s nimi kromě vysouzeného Lidového domu v centru Prahy nemá nic společného. Letošní on line sjezd měl číslovku 42. – přičemž sjezd číslo 1 se konal roku 1878, byl tajný a podle tehdejších rakouských zákonů ilegální; stará sociální demokracie měla velký étos boje proti systému a za práva těch nejchudších, aby se za první republiky stala jednou z opor demokracie a po roce 1948 cílem nenávisti a krvavého pronásledování ze strany komunistů; Stalin, jak známo, přirovnal sociální demokraty k fašistům.
.
.
Všechny tyto tradice jsou už dávno pryč – a já nad hrobem dnešní ČSSD plakat nebudu, i když je to strana, ve které se stále znovu objevují dobří a rozumní politikové; je to však spolek, kde rovněž znovu a znovu propuká staré militantní levičáctví a boj proti Kristu, což, žel, také patří k jejich nejstarším tradicím; nelze zapomenout na nedávný urputný boj ČSSD proti navrácení ukradeného majetku církvím – včetně billboardu jako z padesátých let, na němž se hrabivá kněžská ruka sápala po naditém měšci…
V něčem však ČSSD svým on line sjezdem vstoupila už do druhé fáze agonie, charakterizované stále urputnějším bojem o zmenšující se kořist majetku a vlivu, rvačky každého s každým a nástup podivných postav ode dna strany – ale i opakované pokusy romantických jednotlivců o vnesení jakýsi ideálů. Jana Hamáčka, předsedu, který dosud vedl ČSSD od porážky k porážce, ale přesto na sjezdu obhájil svůj post, velice naštval projev jeho protikandidáta na předsednickou funkci ministra zahraničí Tomáše Petříčka, ve kterém Petříček přesně pojmenoval stranické nectnosti; trest následoval téměř okamžitě a Tomáš Petříček ve své ministerské funkci končí.
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč

Celkem za měsíc: 11 594,- Kč
Vybráno 33.12%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 355 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 3,47 out of 5)
Loading...
36 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)