21.5.2014
Kategorie: Společnost

ČR: odpad politické kultury

Sdílejte článek:

OD: VĚRA FILIPOVÁ 21|05|2014

Z reakcí na své předchozí příspěvky mám dojem, že kritika stávající situace našeho vedení státu a vydobyté demokracie, rovná se černobílý souhlas nebo nesouhlas s komunistickým režimem. Ale pochopte mne, já používám selský rozum a umím si dát na misky vah dobré a zlé. Mně je přece úplně jedno, pokud kritizuji danou věc, v jakém režimu se děje. Pokud se mi nelíbí, jak to s naším státem dnes vypadá, reagovat tak, že přece můžeme svobodně cestovat a kupovat si banány po celý rok, no nevím. O tom to přece není.

 

 

Já chápu, že za komunistů to bylo kruté, osobní zkušenost nemám, chodila jsem na základní školu, když proběhla sametová revoluce. A to si už napořád nebudeme moci dovolit kritiku jen proto, že vlastně, teď máme svobodu, tak co chtít víc? V tomhle duchu vychováme své děti? Buď rád, že tu nejsou komunisti, tak se nestarej, drž hubu a krok. Tak to už tu bylo.

 

 

Jsme odpad politické kultury. Každý ví, že politci kradou, lžou a nezbylo, než zalézt do ulit. Co si dovolí český politik, všude jinde ve světě znamená okamžitou rezignaci, odchod.

 

Proč se veřejně a důrazně neobjevují pravidelné informace. Veřejně dostupné soupisy majetku poslanců, hejtmanů, státních zástupců a jiných veřejných funkcí? Jak to, že hejtman kandiduje do poslanecké sněmovny a krátce po zvolení se vzdá mandátu? Neměl tedy lézt na kandidátku. A proč se nevzdal jako hejtman, vždyť se nechal zvolit, tak ať jde do sněmovny. Stačí si porovnat platy a výhody obou funkcí. Potom je to ale Kocourkov. Ve sněmovně se rozdělí strana a klidně vládne nová, kterou nikdo nikdy nevolil? Parodie! Ne, já se svého práva na kritiku nevzdám, i když můžu mít ty banány celý rok. (A jiná věc je, že ale už nemám na hrušky a pomalu i na brambory.)

 

Definoval někdo například střední vrstvu našeho státu, její ekonomické možnosti? Těžko, protože se pomalinku ztrácí. Nižší střední vrstva upadá do chudoby a vyšší se díky výhodám a možnostem dere k elitě. Nůžky rozdílu se rozevírají stále více. Předlužené domácnosti, neochota zakládat rodiny, průměrná mzda, která je velmi nadsazená…v jihočeském kraji zdaleka prodavačky, zdravotní sestry, pomáhající profese, mladí učitelé apod., průměrné mzdy nedosahují. To je stření vrstva? Vzdělání a poctivá práce není zdaleka již jistotou slušného příjmu s možností splácet vlastní bydlení, šetřit, vlastnit auto, živit v průměru dvě děti a dovolit si dovolenou (bez půjček).

 

A stále více se mlží a zatajují informace a přístup k nim. Třeba o tom, kam jdou peníze z našich kapes. Transparentní výběrová řízení? K smíchu. Abych byla ale konkrétní, např. výroční zpráva o hospodaření města České Budějovice. Každá ops nebo nadace, strčí tuto do kapsy. Dvě celé stránky na stamilionový rozpočet? Investují prý do akciových společností, dvě dokonce uvedli i konkrétně a zbytek? Investice do společností s menšinovým podílem města. Do jakých? Kde si je vyhledám? Kolik peněz? Dobrým pomocníkem je virtuální obchodní rejstřík (viz článek Politici zpátky do lavic). To je čtení. Zastupitelé porůznu posedaní v dozorčích radách, členové představenstev, napojení na nadace, které vlastní město? Toto nestojí za podrobný rozpis ve výroční zprávě? Proč? Občane, neptej se moc, nepátrej. Třeba by tě zajímalo, jak se takový zastupitel vlastně k takové funkci dostane. A je nestranný? Jak může být, když za funkci vděčí nejen své straně. A proč vůbec zastupitel sedí v dozorčí, či jiné radě, to přece smyslem voleb nebylo, nemá se starat o rozkvět města? A když už tam sedí, tak kolik za to bere? To nejsou naše peníze? Naše zájmy?

 

A to jsme u menšího města naší republiky, jak to asi vypadá na krajích a výše? Veřejné tajemství o kmotrech, povinných desátkách, které jim kraj odvádí, nákupy pozemků a nemovitostí za směšné částky, no name vlastníci akcií… a stále je klid, nikdo nic vlastně neví, nevidí….

 

Ale mě to zajímá. A tak se ptám. A tak kritizuji. Asi něco není v pořádku, když i taková ikona sametové revoluce, zpívající na balkoně svou modlitbu, o dnešní době prohlásila: „Je to divná doba, taková nová normalizace.“

 

ZDROJ: Věra Filipová

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč

Celkem za měsíc: 9 378,00 Kč
Vybráno 26.79%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 27 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.