EUVIR
7.2.2021
Kategorie: Politika

Covidový cirkus EU pokračuje

Sdílejte článek:

JAROSLAV NOVÁK

V poslední době není snad dne, kdy by se neukazovalo, jak moc je Evropská unie v boji s pandemií covidu bezzubá. Opět se potvrzuje, že bližší košile nežli kabát.

Toto staré přísloví tady platí několikanásobně. Na začátku jsme byli svědky úplného odtržení Bruselu od reality. Svět zasáhla pandemie a EU v podání čelních představitelů včetně předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové kritizovala zaváděná opatření včetně třeba dočasného uzavření hranic.

Důvěryhodnost EU tak dostala povážlivých trhlin i u mnoha do té doby nekritických obhájců. Státy jely každý po svém a o nějakém společném čelení pandemii nemohla být vůbec řeč. Kdyby nešlo o tak vážnou věc, bylo by to k smíchu. Třeba, když EU nesouhlasila s rušením opatření, jejichž zavádění kritizovala.

Důvěra a vnímání EU bylo silně narušeno. Spásou se mělo stát očkování. Tentokrát nebylo nic ponecháno náhodě. Tedy až na to samotné očkování. Obrovské PR zavalilo celou Evropu. Mediálně bylo vyzdvihováno, jak nám EU zajistila vakcíny, jak budou spravedlivě rozdělovány.

Ještě nedávno padaly i takové výroky, abychom byli vděční, že žijeme v části světa, kde nám bude o záchranu postaráno. Zajištění vakcín, možné spásy v boji s pandemií, mělo být bezesporu i nápravou věcí minulých. Pokud by se EU podařilo, co si sama vzala za své a co mohutně mediálně komunikovala, jejímu pošramocenému obrazu by to jistě pomohlo. Ne, tento reparát se opravdu nepovedl.

Poté, co dodávky údajně zajištěných vakcín začaly drhnout, se krize důvěry prohloubila ještě více. Zveřejnění částí smluv s AstraZenecou tomu nasazuje pomyslnou korunu, když se ukázalo, jak špatně byly připraveny. Ke všemu to začíná vypadat, že Ursula von Leyenová kolem nich nemluvila pravdu.

Výsledkem je docela paradoxní situace. Jednotlivé státy rozjíždějí vyjednávání nejen sami za sebe, ale jednají i o ruských a čínských vakcínách, které ještě donedávna byly dehonestovány. A nebylo to zdaleka jen kvůli tomu, že ještě neměly hotové klinické studie. Záležitost vysoce politická a ideologická.

Jak společný postup EU v boji s covidem a zajištění vakcín funguje či nefunguje, si můžeme udělat z následujícího: Německo připouští použití ruské vakcíny Sputnik V, dokonce zvažuje její výrobu, Rakousko to samé, Slovensko taktéž, Maďarsko povolilo nezávisle na EU Sputnik V i vakcínu čínské firmy Sinopharm, Česká republika rozjíždí na tomto poli také vlastní jednání.

Nemá smysl si nalhávat, že „Dojemný okamžik jednoty a úspěšný evropský příběh“, jak o zajišťování vakcín mluvila předsedkyně Evropské komise, se vskutku nekoná.

V tuhle chvíli je vysoce pravděpodobné, že vysmívané východní vakcíny budou hrát významnou roli při očkování i v rámci zemí EU. Lidé, kteří mají problém se vším, co je z východu a jiná vakcína na ně nevyjde, tak asi budou muset zvážit rozhodnutí nenechat se očkovat z politických důvodů.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč

Celkem za měsíc: 12 232,- Kč
Vybráno 34.94%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 097 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
29 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)