COVIDVIRSEMAFOR
2.10.2020
Kategorie: Politika

Covid ve světle nejrozšířenějšího náboženství

Sdílejte článek:

TIBOR POSPÍŠIL

Nejrozšířenějším náboženstvím je Etatismus. Víra v to, že společnost (dnes už dokonce i klima, či přírodu celkově) je možné centrálně řídit. Že je možné z pozice nějaké centrální autority vymyslet, připravit a implementovat opatření, která dosáhnou předem daného cíle.

Svého deklarovaného boha (Ježíše, Mohameda, Buddhu, …) kvůli všemocnému Etátu zapře dnes a denně drtivá většina lidí, formálně se hlásících ke svému náboženství.

Tento text bude o celkem pravděpodobné srážce Etatismu s Realitou. Ještě letos i ve vaší zemi.

Organizace Euromomo sbírá statistiky úmrtí z mnoha evropských zemí (bohužel Slovensko v seznamu nefiguruje). Vyhodnocuje tzv. „nadměrná“ úmrtí. Statisticky zpracovává data o počtech zemřelých s cílem poskytnout vládám něco jako varovný signál před případným problémem. Nás ale nyní nezajímá účel, ale data samotná.

Všimněte si, že zvýšený počet úmrtí se váže k období podzim-zima. Pro rok 2020 tam vidíte i dopad úmrtí na covid, který následoval po „slabší“ chřipkové sezóně. Budu používat termín chřipková sezóna, i když se v ní vyskytují i ​​jiná respirační onemocnění, na která v tu dobu umírají lidé ve větším počtu.

euromomo-graf.jpg (20,905 kiB)

Euromomo

Sezóna začíná někde kolem 48. týdne (v roce 2020 cca 20. listopad). Přesněji, tehdy se na obrázku zvedá počet nadměrných úmrtí. Rozšíření odpovědných virových onemocnění se zřejmě startuje o něco dříve.

No a teď si zkuste představit následující scénář. Já, na rozdíl od etatistů nebudu tvrdit, že se tak stane. Já nevěřím v možnost něco řídit. Já se naopak snažím pochopit, jak věci fungují.

Nadměrná úmrtí, způsobená covidem klesla v květnu. Etatista řekne, že důsledkem centrálních opatření moudrých vlád. Já si například mohu myslet, že na pokles měl výrazný vliv i konec chřipkové sezóny. To už se nikdy nedozvíme.

A teď pozor:

Mantrou boje proti epidemii je extenzivní testování na přítomnost viru SARS-CoV-2, který může, ale ve velké většině nezpůsobí onemocnění Covid-19. Testuje se RT-PCR testy, jejichž výsledek je ano/ne. Pozitivní jsou i testovaní lidé, kteří onemocnění nemají a ani u nich nepropukne. Ale pozice „operaci řídících“ je taková, že i z pohledu choroby covid zcela zdraví lidé mohou virus šířit. A budou vás přesvědčovat, že tato možnost je vědecky potvrzena.

A tady se dostáváme k specifické vlastnosti etatistického náboženství. Na rozdíl od běžných náboženství, etatisti tvrdí, že jejich přístup je přísně vědecký (a já si vždy vzpomenu na vědecký komunismus z mládí). Pokud se začtete do dlouhatánských vědeckých studií ohledně možností asymptomatického šíření viru, tak budete narážet na všechno možné („pravděpodobně“, „na základě matematického modelu“), jen ne na jasný důkaz. Ale to je v pořádku, skutečně vědecké nikdy nebude tak přehnaně sebevědomé, jako státní interpretace téhož.

Nechci se pouštět do vědecké polemiky, mně přijde docela zajímavé prohlášení vrchního epidemiologie v USA, pana Fauciho.

To, co je v našem případě podstatné, jsou důsledky centralizovaného přístupu, který každého pozitivně testovaného považuje minimálně 10 dní za šiřitele infekce a snaží se každého takového izolovat. A kdyby jen jeho. V závodě o nejlepšího centrálního plánovače jsou vyzdvihovány státy, které dokáží vytrasovat co nejvíce kontaktů identifikovaného SARS-CoV-2 pozitivního. Vytrasovat a izolovat. Což v případě zdravotnického pracovníka znamená stáhnout jej z poskytování zdravotnických služeb.

Já netvrdím, že se to stane. Čistě subjektivně si to nepřeji. Ale představte si, že se státní mašinérii nepodaří zastavit šíření viru. Že ta čísla pozitivních budou v listopadu (protože chřipková sezóna) stále růst. Stále více a více lidí bude vyřazeno z normální činnosti. Paradoxně to může být i v situaci, kdy se opatřeními a strachem lidí podaří snížit důsledky viru. Na onemocnění, resp. na závažný průběh je totiž velmi pravděpodobně nutná jistá dávka viru (virus load). A to se přístupem ruce-odstup-rouška může i podařit.

Jenže státní mašinérie bude už rozjetá. Za zlo budou považována vysoká čísla RT-PCR test pozitivních. I kdyby úmrtnost klesala, někdo na tu nemoc (nebo spíše s virem v těle) umírat bude.

Státní mašinérie, protože jde o věc víry, ne rozumu, bude tlačit na pilu. Oni ten virus zruší, i kdyby měli napáchat řádově větší škody, než virus za podmínek, že se smíříme s jeho existencí a akceptujeme jistou míru negativních dopadů.

Na konci této patálie státy vyhlásí vítězství, i kdyby výsledkem byla zničená ekonomika a devastovaná společnost. Argumentace bude obvyklá: bez našich centrálních opatření by to bylo bývalo ještě horší. A je to pravda, protože bůh Etát se nemůže mýlit. Všechno jsme dělali v souladu s vírou a nejlepšími úmysly. Že cesta do pekla je dlážděná těmi nejlepšími úmysly? Ale stát na správné straně (mít ty správné úmysly) je přece to nejpodstatnější. Bez ohledu na počet obětí. Však o tom, kdo je viník a kdo je oběť, rozhodujeme my. A potvrdí to naši věřící v následujících volbách kněží etatististického kultu velkého Etátu.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč

Celkem za měsíc: 18 716,00 Kč
Vybráno 53.47%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 746 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 3,91 out of 5)
Loading...
17 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)