virus-4937553_1280
5.8.2021
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Covid u jelenů – něco tu nesedí

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

vylicilDrobnou, ale potenciálně výbušnou zprávičku přinesla před pár dny americká média. Týkala se jedné, zdánlivě okrajové, veterinární studie. Průzkumu zdravotního stavu  nejběžnějšího druhu amerických, divoce žijících jelenů (jelenec běloocasý). Přesněji řečeno, míry jeho promořenosti Covidem.

Výzkumníci amerického ministerstva zemědělství odchytili počátkem letošního roku (leden – březen 2021) celkem 385 jelenců běloocasých a otestovali je na SARS-CoV-2. Akce probíhala na obrovském území severní části USA, konkrétně ve státech Michigan, Illinois, New York a Pensylvánie. Výsledek byl šokující. U 40 % populace jelenců byly zjištěny protilátky proti SARS-CoV-2 a nebo přímo virus. Zvířata přitom nejevila žádné známky onemocnění. Infekce u nich proběhla bezpříznakově, subklinicky.

Nákaza byla mezi zvířaty rozptýlena vcelku rovnoměrně. Na celém tom obrovském území. Otázku, kde k ní jelenci přišli, smetlo vedení ministerstva zemědělství ze stolu jednou větou. Jelení zvěř prý může přijít do kontaktu s lidmi při různých činnostech. Například při terénním výzkumu, turistice nebo lovu. A je to. Takže třeba takový nakažený turista se zapovídá s jelenem u krmelce v národním parku, nebo pokašlávající lovec nakazí z posedu laně i s kolouchy….

Výzkumníky navíc napadla ještě další nepředloženost. Porovnat nové odběry se staršími vzorky. Pro zajímavost. A tak „prohodili sítem” na SARS-CoV-2 také archivovaný biologický materiál, odebraný  jelencům letech 2011 – 2020. Dospěli k nečekanému zjištění – virus se u jelenců objevil už v roce 2019. Tedy zhruba v době, kdy se neznámá Wu-Chanská hospodyňka teprve chystala na trh, aby zakoupila onoho bájného netopýra, od něhož to prý všechno začalo.

Oficiální teorii o původu a způsobech šíření Covidu narušil už loni v prosinci jeden americký norek v Utahu. Ten, o němž Americké ministerstvo zemědělství 13. prosince 2020 oznámilo, že byl prvním divoce žijícím americkým norkem, pozitivně testovaným na koronavirus. Případ se tehdy zahrál do autu tvrzením, že se zvíře mohlo zatoulat k nějakému potoku, co teče kolem farmy, chovající norky na kožešinu. Přenos Covidu z chovatele na chované norky byl už několikrát prokázán a zmíněná divoké zvíře se prý mohlo napít kontaminované vody. Tedy snad, možná…

Jakási podezření tu byla už víc než rok. To když různé izolované komunity z odlehlých míst světa začaly hlásit nákazu Covidem. Na Sibiři, v amazonském pralese… Nebo na Andamanských ostrovech v Indickém oceánu. Vždy se jednalo o skupiny lidí, kteří si lebedí ve své izolaci a kontakt s civilizací nejen nevyhledávají, ale mnohdy se mu i aktivně brání. Kapénkový přenos infekce se proto zdál být vyloučen.

Nová informace o nákaze jelenců běloocasých v Americe tak definitivně potvrzuje, že na oficiálních teoriích o šíření SARS-CoV-2 něco nesedí. Dost podstatně. Není to o vymýšlení nějakých dalších konspiračních teorií. Ale logicky – když je první vzorek nakaženého jelence z roku 2019, tak je oficiální Wu-Chanská teorie v troskách. Muselo to být v USA dřív. Stejně tak je neudržitelná i představa, že se virus šíří pouze kapénkami, tělesnými sekrety a skrze kontaminované povrchy. Musí být ještě jiná cesta.

Uvažujte. Kdy jste naposledy na výletě v lese políbili divokého norka, anebo kolikrát jste už u krmelce pili s jelenem z jedné láhve?

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč

Celkem za měsíc: 12 244,- Kč
Vybráno 34.98%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 4 558 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (47 votes, average: 4,91 out of 5)
Loading...
61 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)