cor_TITVIRPENIÍZE
24.2.2021
Kategorie: Ekonomika

Covid tady bude, dokud se to vyplatí…

Sdílejte článek:

JAKUB JANDA

jakub-janda90279736_0Je zcela nesporné, že tu s námi Covid je. Zároveň je zcela nesporné, že se jeho existence někomu velice vyplatí a proto se jeho dopad neustále nafukuje a zveličuje. Podle nálady ve společnosti se buď slibuje nebo trestá.

Základním pravidlem této pandemie je za co nejkratší dobu nakoupit ze státních, tedy potažmo našich peněz co nejvíce zbytečných věcí. Jejich cena není přímo měřitelná, tedy porovnatelná s jiným srovnatelným produktem. A jaký je ideální produkt z pohledu obchodníka, tedy nyní i z pohledu naší vlády? Ten nejdražší, bez možnosti uplatnit reklamaci pro případné vady …

Tato pandemie přináší podobných produktů celou řadu, a když je budu brát jeden po druhém, většina z čtenářů tento blog ani nedočte. Proto se zaměřím na dva. První, který je nejzbytečnější a přesto nás stojí nejvíce peněz. Tímto produktem Covidu číslo jedna je testování. K čemu vlastně slouží? K ničemu. Každý den si stále dokola kupujeme nejdražší číslo na světě, které však ve chvíli, kdy je zveřejněno již dávno neplatí a co víc, neléčí. Zastánci současného stavu budou oponovat, díky testování se nám stále ještě nehroutí systém zdravotnictví a nemocnice, i když na pokraji kapacit, stále ještě situaci zvládají. Ano zvládají, ale rozhodně ne díky testování. Například o víkendu přibylo během jednoho dne cca 12000 nakažených, ale tentýž den z nemocnic ubylo cca 400 osob. Z toho je patrné, že souvislost mezi vytížeností nemocnic a počtem aktuálně testovaných neexistuje. Co ale existuje, je cena jednoho testu. Jeden test stoji přibližně 2000,- Kč, ve valné většině případů je z části nebo zcela hrazen státem a denně se jich udělá zhruba 30.000. To znamená, že při současné ceně testu tato zbytečnost stojí nás všechny okolo 60 milionů korun denně. Dodnes bylo provedeno přes 5 mil PCR testů a 2,4 mil. antigenních. Podle nedávného vyjádření Ministra zdravotnictví nás již testy stály 25 miliard korun, nyní to bude ještě víc a za tuto částku jsme nedostali vůbec nic zpátky, ani jednoho zdravého pacienta, ani jednu hmotnou věc. A možnost reklamace? Žádná… V minulosti se stát rozkrádal pomocí předražených státních zakázek, po kterých tu zbyly školy, silnice, nemocnice a mnoho dalších věcí. Po Covid testech tu kromě obrovského dluhu nezbude nic.

Jen pro zajímavost, v Liberci se začíná stavět nové Centrum urgentní medicíny za 2,4 miliardy korun. Za tuto cenu přibude cca 200 nových lůžek intenzivní péče, tzn., že kdybychom celý rok neutráceli za zbytečné testy, mohli bychom místo toho mít za těch 25 miliard korun přibližně 2000 nových specializovaných lůžkových pracovišť a náš systém zdravotnictví by pandemii absorboval výrazně lépe. Výstavba kompletně nové fakultní nemocnice v hodnotě 8 miliard korun v Liberci byla prozatím odložena pro nedostatek prostředků a díky obrovskému zadlužení, které vzniklo jen díky Covidu bude takto nerealizovatelných projektů jen přibývat. My si však stále dokola budeme kupovat nejdražší číslo v historii lidstva.

Druhý případ uvádím zejména díky jeho úplné absurdnosti. Tím příkladem je polní nemocnice v Praze Letňanech. Ač pro její potřeby nabídl Petr Kellner své prostory bezplatně, podle vlády byly nevhodné. Proč asi, protože byly zadarmo. Z ničeho není co ukrást. Následně bylo rozhodnuto vybudovat nemocnici, která po celou dobu nebyla k ničemu potřeba od jiného miliardáře Pavla Sehnala, který v mediích vystoupil coby samaritán, který de facto ještě doplácí na to, že nabídl pomoc ve formě výstaviště PVA Expo Letňany. Podle jeho slov dal objekt k dispozici jen za náklady. Opravdu? Podle informací v mediích se konečná částka za tento sociální pronájem vyšplhala na 66 mil. Kč za zhruba 4 měsíce nájmu. Podíval jsem se tedy do sbírky listin firmy PVA Expo a.s. v Obchodním rejstříku a tržby této firmy za rok 2019 , tedy kdy ještě vše normálně fungovalo byly za celý rok 66. mil Kč, rok předtím 67 mil. Kč a to za provoz celého výstaviště. Na polní nemocnici byla využita jen část areálu a jen po omezenou dobu. Když na to tedy teď koukám, nejeví se mi nabídka pana Sehnala jako bůhvíjak velkorysá. Jeho firma dělala v předchozích letech podobný obrat za celý rok plného provozu a nyní stejné peníze vydělala za pár měsíců v provozu velmi omezeném, kde velkou část nákladů suplovala Armáda ČR.

Těchto a podobných případů je spousta. Zkrátka někomu se Covid vyplatí přímo, jinému přes kamarády. Podstatné ale je, že se vyplácí a to hodně. Stejně tak, jako p. Kellner nabízel prostory zdarma pro polní nemocnici, nabízí Profesor Karlovy University Emanuel Žďárský své certifikované PCR testy za 50 Kč za test a také neuspěl. Dokud se totiž bude Covid vyplácet, jako ve výše popsaných dvou případech, bude tu s námi klidně napořád. Veškeré restrikce vůči nám běžným lidem, nesvoboda, totalitní manýry, to vše nezmizí, dokud bude Covid pro pár vyvolených beztrestným zdrojem takto astronomických a nekontrolovatelných příjmů.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč

Celkem za měsíc: 16 050,00 Kč
Vybráno 45.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 777 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 4,68 out of 5)
Loading...
19 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)