betlem-jezis-marie-josefVANOCE
26.12.2020
Kategorie: Společnost

Covid nesmí zvítězit nad poselstvím vánoc – držme pospolu

Sdílejte článek:

PETR MACHOVSKÝ

Vánoce by jistě neměly být jen obdobím, kdy se přejídáme a utrácíme peníze. Vánoce jsou přece něco víc. Mají svůj duchovní symboliku pro věříci a máme je spojené se setkáváním s přáteli a rodinou. Je to čas rozjímání.

Jenže letos nám je doporučováno se veškerých kontaktů vystříhat a i ty vánoční bohoslužby jsou přísně omezené. A těžko můžete rozjímat, když se vám hroutí vaše existence.

Když máte to štěstí, že vám zbyly nějaké peníze, zbývají vám aspoň ty obchody . Obejít jich co nejvíce, naplnit vrchovatě košíky nejrůznějším pochutinami, sehnat manželce nejdražší parfém, dětem nejnovější mobilní telefon atd. Však to sami znáte.

Už celou řadu měsíců nežijeme své vlastní životy, ale životy, které nám narýsoval covid a vládní opatření. Celkem jedno, jestli žijete v České republice, v Německu nebo ve Velké Británii. A to vše ve stylu „brzda, plyn, brzda, plyn“. Na chvíli povolíme a už za tři dny je všechno jinak. Místo nejvíce ohrožených skupin obyvatelstva vláda (i proti jejich vůli) „chrání“ všechny. Je zřejmé, že nějaká opatření být musí. Ovšem ne taková, která společně s covidem udusí veškerý život.

Nedivím se, že stále víc lidí takový život žít nechce.

Nedivím se tomu, že strašení a prosby národních vlád i nadnárodních organizací zabírají stále méně, jak se píše v titulku jednoho tuzemského serveru.

Nedivím se ani tomu, že lidé berou útokem obchodní centra a dělají to, na co jsou zvyklí.

Přeji jim to. Znamená to, že chtějí normálně žít a v neposlední řadě to znamená, že ještě stále mají za co utrácet.

Jenže kvůli často nešetrným, nesmyslným a kontraproduktivním krokům vlády mezi námi žijí stovky podnikatelů i drobných živnostníků a jejich zaměstnanců, kteří letos obchodní centra útokem nevezmou. Jednoduše proto, že jim došly peníze. Vánoce v jejich rodinách budou skromné a tedy takové, jaké podle některých mají být.

Jenže ta změna přišla jaksi vynuceně. Museli zavřít své restaurace, hospody, hotely a další provozy a propustit zaměstnance. Žádná vánoční lyžovačka na horách, žádný parfém pro manželku, žádný mobilní telefon nebo nové lyže pro děti. Navíc s vidinou, že příští rok je dle všeho nečeká žádná velká změna k lepšímu. Vykročíme do něj totiž podle 5. stupne PSA. Žádné světlo na konci tunelu. Žádná naděje.

Bezvýchodná situace? Jen zdánlivě.

Vždy jde něco dělat. Vždy je možné něco změnit.

S kolegou advokátem jsme tak založili projekt, v rámci kterého poskytujeme zdarma právní a ekonomické poradenství podnikatelům a živnostníkům postiženými tzv. proticovidovými opatřeními.

Cítíme morální povinnost jim všem být v této nelehké době oporou a pomocí, pokud tak nečiní stát a většina naší politické reprezentace.

Každoročně jsou vánoční svátky příležitosti, kdy ve zvýšené míře pomáháme ostatním. Obvykle jsou to děti v dětských domovech, senioři, lidé se zdravotním hendikepem atd. Letos je to ale jiné. Pomoc potřebují i ti, kteří jinak drží náš stát nad vodou. Jeho současní představitelé se k nim ale postavili zády. Pevně věřím, že to pomocí lidí, kterým není lhostejný osud ostatních, dokážeme tuto nespravedlnost napravit.

Přeji poklidné vánoční svátky všem čtenářům a doufám, že se co nejdříve vrátíme k normálnímu životu. Je nejvyšší čas.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2021: *****

Daniela Frumarová 500,- Kč, Milan Kvasnička 500,- Kč, Petr Šerák 2500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč

Celkem za měsíc: 8 150,- Kč
Vybráno 23.28%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 453 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
5 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)