lockdown
27.11.2021
Kategorie: Společnost

Covid: Najděte už odvahu?

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonPřečetl jsem si úvahu Zbyňka Holáska na téma pomýlených antivaxerů mimo jiné z iniciativy Chcípl pes. Je to čtení sice zajímavé, ale naprosto se závěry autora nesouhlasím.

Zbyněk Holásek napsal článek, v němž hází tak zvané Antivaxery do jednoho pytle, zejména útočí na iniciativu Daniela Landy Chcípl pes, posmívá se jim coby „nevědecké“ alias hloupé části společnosti, která si de facto nezaslouží nic jiného než vymření – i tím covidem, že ano.

S čím s Holáskem naopakl souhlasím, a to je zcela mimo jakoukoliv diskusi, je pozitivní efekt očkování proti covidu. Já sám jsem samozřejmě také očkován, a to dokonce třetí dávkou (a vím, že mě s největší pravděpodobností čeká čtvrtá, pátá atd.), protože jsem již ve věku, který tomu nahrává. V mé generaci 70+ je proočkováno asi 80% populace, tj. 4 z pěti seniorů. Víme ostatně své, nějaké zdravotní potíže máme vlastně všichni a někteří z nás se již pravidelně nechávají očkovat i proti kmenům chřipky. Ale to není žádný důvod pro povinnou vakcinaci od 0–100 let, když to řeknu takto natvrdo.

Holásek jistě ví, že naprostá většina dětí prodělá covid jako obyčejnou „rýmičku“ a o možných následcích sice nevíme nic, ale to nevíme ani u nás, co jsme se nechali očkovat vakcínou vyvinutou na zcela jiném principu než vakcíny proti chřipce. Všechna dostupná data ukazují, že problém s covidem začíná většinou u lidí kolem padesátky a výše a zcela v souladu s očekáváním, pacienti na JIP se rekrutují podle čerstvých dat z 80 % z lidí neočkovaných a zbytek tvoří očkovaní. K tomu je zapotřebí dodat i ono pověstné za bé. Vzhledem k tomu, že na jaře ještě nebyly známy výsledky očkování, snad pouze z Izraele, vědecká komunita propagující očkování silně věřila tomu, že očkování pomůže nejen proti těžkému průběhu covidu, ale zabrání vzniku bezpříznakové infekce. Často se připomíná vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného, který právě „Tečku“ – očkování – takto propagoval. Nyní se ukazuje, že očkovaní se nejen mohou nakazit, ale mohou skončit i na JIP, pokud jsou ve věku kolem 78 let a mají další zdravotní potíže.

Já osobně jsem s očkováním spojil zcela jiné a rovněž plané naděje. Přál jsem si, aby se naše společnost zachovala podobně jako Velká Británie a všechna omezující nařízení byla zrušena. To se bohužel nestalo. Místo toho jsme byli i v létě masmédii, mezi nimiž hrála na prvním místě prim zejména ČT, neustále strašeni růstem infekce, když se „oproti minulému týdnu zjistil nárůst pozitivních výsledků ze 100 na 120“. Dnes máme už dokonce 27000 pozitivních za den, takže ony letní hodnoty byly nejen směšné a nestály za řeč, kdyby ovšem vedly k poznání, že už tu virus s námi zůstane a že musíme na podzim počítat s další vlnou nákazy.

Velká Británie, jejíž „experiment“ velmi detailně sleduji na ourworldindata.org, vykazuje neustále od poloviny července pozitivitu mezi 40000-50000 za den, denně tam od září umírá s covidem kolem 100 osob, v současnosti asi 150 osob. Po přepočtu na Česko to odpovídá denním výsledkům pozitivity kolem 8500 a dennímu počtu zemřelých asi 20-30 osob. I tam umírají zejména neočkovaní, zdravotnictví situaci zvládá a společnost není segregována na očko a neočko. U nás sice v létě byla úmrtí velmi nízká, dnes ale opět denně umírá až 100 osob a rychle tak v počtu úmrtí Británii doháníme. Právě příklad Británie je cestou, jak se fakticky s covidem naučit žít, každý ví, že se může nechat očkovat a je na něm, zda to udělá či ne. O žádné povinné vakcinaci se tam nemluví. Platí tam totiž premisa, že každý je odpovědný za své zdraví především sám sobě. V Británii tak zřejmě probíhá bez jakýchkoliv omezovacích opatření stále proces přenášení viru a to, co nyní pozorujeme v Česku či Německu a Rakousku jako obrovskou vlnu, tam už probíhá čtyři měsíce a je to tedy rozprostřeno do mnohem delšího časového období. Tak zvaná „kolektivní imunita“, se kterou se na jaře tak často argumentovalo, se skutečně ukazuje jako chiméra.

A ještě jedna věc mi velmi vadí. Nemoc covid 19 se prakticky neléčí. Společnost Pfizer vyvinula nový preparát proti covidu. Farmaceutická společnost Pfizer vyvinula nový lék proti covidu. Do výzkumu zapojila přes 700 nakažených pacientů patřící mezi rizikové skupiny. U nich se po měsíci užívání léku snížil počet hospitalizací a úmrtí o 89 %. Sdělil to web AP News. Podle statistik méně, než jedno procento pacientů muselo být hospitalizováno a nikdo nezemřel. Pacienti studie byli neočkovaní, s mírným až středně závažným průběhem nemoci. Patřili do rizikové skupiny kvůli zdravotním problémům, jako jsou obezita, cukrovka nebo srdeční onemocnění. Po projevení příznaků léčba trvala zhruba pět dní. Pfizer studii přerušil díky velké účinnosti léků a má v plánu předložit informace o úspěšnosti americkým regulačním orgánům. Tato zpráva oběhla média na počátku letošního listopadu.

V současnosti se v Česku lidem s covidem nabízí ibalgin, některým, jako prezidentu Miloši Zemanovi (mimochodem očkovanému) se dostane preparátu monoklonálních látek. Použití antivirotik v současnosti dostupných na trhu není doporučováno, použití antiparazitika Ivermectine bylo vyzkoušeno na Slovensku, ale odborná veřejnost před jeho užíváním stále varuje. Pokud bude lék Pfizeru uveden na trh, bude to pro řadu lidí odmítajících vakcinaci možnost, jak covid léčit. Pak už nevidím pro povinnou vakcinaci vůbec žádný důvod ani u profesních skupin.

Současná opatření, která jsou jen předzvěstí tvrdého lockdownu, po kterém přesvědčení zavírači volají už dva měsíce, považuji za ekonomickou sebevraždu nejen české, ale obecně západní společnosti. Měla možná opodstatnění na počátku epidemie až do jara letošního roku, dnes už ale ničemu nepomohou a jen společnost dále umrtvují. Přeji si, podobně jako pan Holásek, návrat k normálu, ale na rozdíl od něho nevidím žádnou potřebu prosazovat povinnou vakcinaci jako spásné a jediné řešení.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, ing. Antonín Zlínský 1000,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Radek Láznička 150,- Kč, Jiří Langr 1000,- Kč, Jaroslav Vlk 100,- Kč

Celkem za měsíc: 16 133,00 Kč
Vybráno 46.10%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 302 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 3,65 out of 5)
Loading...
59 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)