virglobalsvet
27.9.2020
Kategorie: Společnost

COVID a civilizační okruhy (a neduhy)

Sdílejte článek:

MARTIN KONVIČKA

konvička-portrét-titulkaZkusme se zamyslet, jak se situací obstávají ne země, ale civilizační okruhy, v řekněme Huntingtonovském smyslu…

1. Na jednom ze dvou nejhorších míst je Euro-Amerika, kde jsme viděli všechny představitelné projevy podcenění, non-governance, morálního rozkladu, fanfaronství, etc. Dokonce i opakované snahy zneužít Covid jako zbraň v politickém boji, a to od USA, přes Německo či Česko po Izrael. Ukázalo se, čeho si doopravdy jakože vážíme ( =byznys a pohodlí), jak je celý ekonomický systém vratký (předlužení) a že civilizačně končíme. 

2. Islámský svět: Stejně špatně, stejné projevy sobectví, minimální mezistátní solidarita. Jen možná nejsou tak otevření ve svém cynismu (“ať dědci chcípnou” fakt žádný mešitář nahlas nevysloví). Krom “západu” je isl. svět jediný, kde se pokusili použít Covid jako zbraň, a to v mezinárodní agresi (turecko-řecká hranice na jaře). To ale, zdá se, bylo příliš i na “klasické” Araby, a může to být příčina rostoucí izolace Turecka.

3. Rusko, Indie a Latinská Amerika. V těchto případech byla na začátku veliká snaha Virus zadržet (až na specifický případ Brazílie), a vždy se to zvrtlo na specifikách té které země.
Rusko – na proslulém bordelu, korupci a “oblomovovské” neschopnosti na různých místech správy. Plány a přístup měli skvělé, ale koupili to.
Indie – na kombinaci “tropické” chudoby a “evropského” politicko-hospodářského systému. Po perfektním lockdownu (který narušovaly jisté profláklé menšiny, jak také jinak) se to tam předpisově zhádalo po politických aj. liniích, zcela v “západním”, nebo možná izraelském, stylu.
Latinská Amerika – tropická chudoba (slumy atd.), kastilská kontaktnost, a do toho MOŽNÁ větší susceptibilita “Indiánů” k novým nákazám. Poprvdě ale moc nevím.

4. Východní Asie a subsaharská Afrika.
Oblasti, kde to začalo, a kam to přišlo poslední. S nejvyšším (V. As.) a nejnižším (Afrika) průměrným IQ v populaci. Země přelidněné, i skoro liduprázdné (někdy obojí v tomtéž státě).
Východoasiati ukázali, že s troškou kázně, ráznými opatřeními a následnou opatrností jde virus eliminovat – a báječně na tom následně vydělat. Afričané (i když ty země se navz. liší!) naopak, že s troškou jednoduchých pravidel ho když ne vymýtit, tak izolovat do míst typu přístavů, letišť, nějakých těch zakaranténovaných ohnisek. Jejich ekonomické systémy se ukázaly mnohem resilientnější, přestože ve V. Asii jde o “dílnu světa” a v Africe často o chudičké země.

Zajímal by mě dopad hospodářského vlivu Číny v Africe – možná jen kopírovali zemi, která je momentálně “na špici”, a ne evropské balamuty, jejichž ústup ze slávy vidí na vlastní oči…

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč

Celkem za měsíc: 12 172,00 Kč
Vybráno 34.77%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 759 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
12 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.