pandemic-4933793SPOLVIR
10.12.2020
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

COVID-19: Roste počet sebevražd, domácí násilí i závislost na technologiích

Sdílejte článek:

DALIBOR UHLÍŘ

uhlirVládní opatření vnímám jako přehnaná a jako zásah do osobních svobod – a to jak na úrovni zásahů do osobního života, tak do podnikání. Kromě reálné hrozby ztráty bydlení je tu také nárůst nezdravého zadlužování a vznik exekucí.

Prvně bych rád upozornil, že tímto článkem rozhodně nechci zlehčovat nebezpečnost viru COVID-19. To, co chci kritizovat, je způsob, jakým se (nejen) naše vláda postavila k opatřením. Ta vnímám jako přehnaná a jako zasahování do osobních svobod – a to jak na úrovni zásahů do osobního života, tak do podnikání.

Nemohu si pomoci, ale vrtá mi hlavou, zda oněch dodnes cca 9000 úmrtí lidí s COVID-19 skutečně způsobil (pouze) virus. Jak i samo Ministerstvo zdravotnictví uvádí, toto číslo vyjadřuje “Počet zemřelých v souvislosti s onemocněním COVID-19 v ČR. Ne vždy se však jedná o úmrtí, která jsou onemocněním COVID-19 přímo způsobena.”

Zatímco za přítomnost viru na naší půdě nikdo nemůže (tedy alespoň ne nikdo, na koho by se dalo ukázat prstem), všechny níže popsané problémy svého viníka mají. Dovolím si nekompletní výčet některých z nich. Doopravdy je těch problémových oblastí mnohem více.

Roste nám domácí násilí

V uzavřených domovech to mnohdy vře víc než jindy. Kromě klasické ponorkové nemoci je to také finanční nejistota, které slouží jako katalyzátory pro zhoršení partnerských vztahů a nahrává bujení domácího násilí. Logicky, stísněné prostory bytu se stávají živnou půdou pro spory a stávající stresy se ještě vyostřují. Tříbí se nám také agresoři, kteří vztáhnou ruku i na děti.

Jeden z důkazů – v porovnání s loňským rokem se zvýšila intenzita žádostí o pomoc některých neziskových organizací přibližně o 40 %!!!

Ztráta bydlení a finanční potíže rodin

Nejeden výzkum ukázal, že krize vyvolaná protipandemickými opatřeními nejvíce dopadne na rodiny samoživitelů a domácnosti, které pečují o postiženého člena. Kromě reálné hrozby ztráty bydlení je tu také nárůst nezdravého zadlužování a vznik exekucí. I když stát během uzavření škol vyplácel ošetřovné ve výši 60 %, v porovnání s plným platem je to setsakra rozdíl.

A to ani nemluvím o těch, kteří přišli o práci nebo byli nuceni přerušit svá podnikání. Ačkoliv podnikatelé oficiálně mají nárok na nějakou tu kompenzaci, v praxi mají úředníci nakázané hledat skulinky, jak peníze nevyplatit. Jen ve svém okolí pozoruji přehršel takových případů.

Závislost na mobilech, sociálních sítích a technologiích obecně

Protipandemická opatření doslova vyrábějí digitální závisláky. My dospěláci (ne však všichni) si dokážeme regulovat počet hodin strávených u obrazovek, děti jsou na tom mnohem hůře.

Dopoledne tráví on-line výukou. Už jen to, že den začnou u obrazovky, nahrává tomu, že u ní zůstanou i po zbytek dne. A co také mají dělat jiného? Na kroužky nemohou, kamarádi nemají čas, protože pravděpodobně také sedí u obrazovek, rodiče také připoutaly obrazovky (protože pracují) a běhat jen tak po ulicích je prý neuvěřitelně nebezpečné. Jen si představte, co na bezbranné děti na ulici všechno číhá – auta, sem tam nějaký ten úchyl, vosa, mravenec… zkrátka sociálku na každého rodiče, který dovolí svému dítěti potulovat se někde samo.

Alkoholismus

V krizových situacích se vždy najdou lidé, kteří vidí v alkoholu podpůrný prostředek, jak zvládnout psychickou zátěž. Na druhou stranu prý přibylo lidí, kteří začali projevovat zájem o léčení.

Druhá vlna koronaviru se nese ve znamení exekucí a insolvencí

Během podzimu to vypadalo na omezení v exekučních a insolvenčních řízeních. Nic z toho se ale nejspíše jen tak konat nebude. Asi se nám to schvalování novely trochu protáhne. A počet exekucí a insolvencí roste a roste.

Odpověď na nárůst počtu sebevražd? Dáme k železnicím číslo na tísňovou linku

Vloni došlo k poklesu sebevražd. Letos se děje přesný opak. Tísňové linky nestíhají uspokojovat poptávku. V porovnání s předchozími roky prý narostl počet hledajících pomoc o desítky procent. Na zoubek se tomu podíval Národní ústav duševního zdraví. Zjistil, že v porovnání s šetřením z podzimu roku 2017 hrozí riziko sebevražd až trojnásobně vyššímu počtu obyvatel. Konkrétně v číslech: v roce 2017 u nás spáchalo sebevraždu 1395 lidí. Kolik je letošní trojnásobek, si každý umí spočítat.

Skvělou zprávou ale je, že se připravují opatření, která mají za úkol počet sebevražd snížit. Investovat by se do nich mělo 300 miliónů korun. Za tohle si v rámci plánu koupíme například umístění kontaktů na krizovou pomoc okolo železničních tratí, snížení dostupnosti některých léků, šíření osvěty a vzdělání novinářů, učitelů, praktických lékařů a samozřejmě také široké veřejnosti.

Dobrá zpráva na závěr

Ale abych to neviděl všechno tak černě, podle všemožných výzkumů se můžeme těšit na zlepšení vztahu mezi seniory.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč

Celkem za měsíc: 16 650,00 Kč
Vybráno 47.57%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 727 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 4,58 out of 5)
Loading...
15 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)