virus3
19.10.2020
Kategorie: Společnost

Covid-19: Proč jsme druzí na světě?

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonČT uvedla, že podle The New York Times je Česko druhé na světě v počtu infikovaných covidem za Andorou za poslední týden. Vysvětlení je samozřejmě prosté.

ČT v neděli 18.10. uváděla ve svých zpravodajských relacích na ČT24, že jsme podle listu The New York Times druzí na světě v počtu pozitivních výsledků testu na covid. Před námi je Andora, za námi Belgie a Holandsko. Vysvětlení je samozřejmě velmi prosté. Od září totiž stoupl počet testů za den téměř na trojnásobek. Zatímco od 1. do 7. září bylo provedeno 71648 testů (zdrojem jsou otevřená data MZ ČR), od 10. do 16. října bylo již provedeno 189568 testů. 16. října bylo provedeno doposud nejvíce testů (přes 37000), tj. 3,5krát více než 1. září.

Na obrázku uvádím vývoj počtu testů a počtu pozitivních testů od počátku září do 16. října.

Kdybychom testovali stále v takovém množství jako na počátku září, byl by počet pozitivních na konci období jenom 3266, takových hodnot jsme však dosahovali už koncem září, protože koncem září již stoupnul počet testů na dvojnásobek.

Toto jsou jasná data a jasné výsledky. Na ty není nutné čekat, až si toho všimne The New York Times, ale je možné, pokud by o to redakce ČT stála, spočítat tyto údaje ve vědecké redakci.

Co z výšeuvedeného obrázku vyplývá? Vlastně jedno velmi důležité číslo. Počet pozitivních výsledků se zvyšuje o (3266-499) /45, tj. o 61 osob denně, přepočteno na konstantní počet testů (vztaženo na 1.9.2020, kdy bylo provedeno něco přes 11000 testů). Tento nárůst vypovídá zejména o tom, že se takzvanou chytrou karanténou daří zvyšovat počty infikovaných v testovaných vzorcích „Rekordy“, o nichž s takovou oblibou ČT referuje, se tak jeví touto optikou jako docela poplašná zpráva.

Navíc, v každém svém příspěvku na covidové téma upozorňuji na skutečnost, která se uvádí přímo na stránkách MZ ČR. Výsledky jsou závislé na strategii testování. Čím přesněji vytipuji možné nakažené z trasování, tím se zvyšuje pravděpodobnost toho, že testy budou pozitivní. Na jaře, když se dělal test české populace na promořenost covidem, bylo zjištěno jenom promile osob s protilátkami, tj. osob, které prodělali covid a ani o tom třeba nevěděli. Jestliže testy odhalí 30 % pozitivních výsledků, neznamená to, že je populace promořena na třicet procent! Čím lépe se trasuje a čím méně jsou testování bezpříznakoví jedinci, kteří si test chtějí sami zaplatit, tím musí logicky číslo růst.

A ještě jednu, tentokrát smutnou statistiku počtu zemřelých, kteří byli pozitivně testování na covid. Na jaře zemřelo z celkového počtu pozitivně testovaných asi 20000 osob necelých 400 osob, tj. 2 % pozitivních. Nyní máme počet pozitivních již přes 140000, počet zemřelých asi 1000 osob, tj. asi 0,7 %. Smrtnost je nyní asi třetinová proti jarní fázi. Jasně se ukazuje, jak důležité bylo na jaře ekonomiku uzamknout, protože bylo nutné první náraz s covidem přežít s co nejmenšími následky. Česko se vyhnulo italské cestě a česká vláda podnikla na jaře to nejlepší, co mohla udělat. V současnosti žádná italská cesta fakticky nehrozí, máme dostatečné kapacity přístrojové i léků. Vláda již připouští, že nouzová lůžka se postaví z důvodu jistoty a zřejmě budou vytížena buď málo nebo vůbec. Navíc stále platí, že až 40 % pacientů s covidem v nemocnicích by mohlo být propuštěno, pokud by měli kam jít (většinou se jedná o starší pacienty z domů pro seniory, kam je není možné vracet). Proto je výhodné tyto osoby umístit do hotelů, kde by mohly pobýt až do negativního testu na covid.

Jan Hamáček v televizi Prima prohlásil, že otevřít školy 1. září byla chyba. Odmítám toto tvrzení zcela, neboť reprodukční číslo mezi učiteli bylo mimořádně nízké (viz zde) a distanční výuka na I. stupni a částečně na II. stupni nemůže nahradit chození do školy. V okolních zemích se ostatně vyučuje a třeba ve Švýcarsku, které rozhodně se životy učitelů a dětí nehazarduje, trvala jarní fáze školní výluky jenom měsíc a nyní se jede více méně normálně dál. Hamáčkovo tvrzení je poplatné názorům Romana Prymuly, který by nejraději všechno zavřel. To ale už není cesta. Platí, že české zdravotnictví je schopné virovou pandemii zvládnout na rozdíl od jara s mnohem lepší připraveností. Jsem velmi zvědav, zda se 2.listopadu opravdu děti vrátí do škol „za jakékoliv epidemiologické situace“ – jak tvrdili ministr školství i ministr zdravotnictví. Tři neděle bez výuky asi lze akceptovat, ale další měsíce už rozhodně ne.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč

Celkem za měsíc: 10 678,00 Kč
Vybráno 30.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 341 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,06 out of 5)
Loading...
politicon.cz
35 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.