KUBEK
4.12.2020
Kategorie: Společnost

Covid-19: Populista Kubek tepe populisty v politice

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonPrezident České lékařské komory sdělil médiím, že politici postupují „populisticky“ a situaci se šířením covid-19 odnášejí zdravotníci.

Podle Kubka mají z rozvolňování opatření obavy i zdravotníci. “Zdravotníci normální stav moc nevidí. Pracují v nouzovém režimu, jsou neskutečně přetížení a koronavirus si i mezi námi vybral obrovskou daň,” upozornil. Covid si už vyžádal životy 28 zdravotníků, z toho 13 lékařů, a několik dalších bojuje o život. Za chybu navíc považuje, že systém PES nezohledňuje regionální rozdíly.

Milan Kubek, prezident ČLK, je samozřejmě velmi obratný populista. Ostatně se učil u toho nejlepšího z nejlepších- Davida Ratha. K oné smutné statistice zemřelých lékařů: lékařů je přes 40000, sester asi 85000. 13 úmrtí mezi lékaři je asi 0,03%. Celkový počet zemřelých s diagnózou covid-19 je k dnešnímu dni 8515, tj. 0,08%. Lze jen těžko očekávat, že se nemoc covid-19 vyhne lékařům a zdravotnímu personálu obecně, nicméně statistika je jasná. Mezi lékaři je úmrtnost na covid-19 poloviční vůči celé populaci (samozřejmě je to ovlivněno tím, že lékaři/důchodci už ve statistice lékařů nejsou).

Podívejme se ale na populismus samotného Kubka. V letech 1999–2006 byl předsedou Lékařského odborového klubu-Svazu českých lékařů (LOK-SČL). Od roku 2004 do roku 2008 zastával funkci viceprezidenta Evropské federace lékařů zaměstnanců (FEMS). V letech 2009–2015 pracoval po dvě volební období ve funkci viceprezidenta Stálého výboru evropských lékařů (CMPE) – organizace se sídlem v Bruselu, jejímž hlavním úkolem je podpora kvality a bezpečnosti zdravotní péče v zemích EU a prosazování zájmů 2 milionů evropských lékařů zejména vůči orgánům Evropské unie. Od roku 1996 do roku 2004 byl předsedou OS ČLK Praha 9. Prezidentem České lékařské komory byl zvolen poprvé v lednu 2006, podruhé v listopadu 2010 a potřetí v listopadu 2015.

LOK, který Kubek vedl a po nástupu do pozice prezidenta ČLK předal do rukou Martina Engela, vyhlásil akci „Děkujeme, odcházíme“. Děkujeme, odcházíme, byla akce některých českých nemocničních lékařů organizovaná Lékařským odborovým klubem, jejímž cílem mělo být zlepšení pracovních podmínek, zejména platového ohodnocení a povinného dalšího vzdělávání lékařů. Hlavním nátlakovým prostředkem, namířeným zejména proti ministerstvu zdravotnictví, bylo dobrovolné podání výpovědí, které měly vstoupit v platnost k 1. březnu 2011. Hlavním vyjednavačem ze strany zúčastněných lékařů byl předseda odborového klubu Martin Engel, z druhé strany komunikuje ministr zdravotnictví Leoš Heger…..Diskuse příznivců i odpůrců iniciativy je z obou stran vyhrocená. Lékaři jsou označováni za vyděrače, teroristy nebo třeba rudý póvl v bílých pláštích. Na oficiální diskusní stránce Děkujeme, odcházíme na sociální síti, se podle Ondřeje Vaňka objevují vulgarity vůči ministrovi Hegerovi a je vyjadřována radost nad každou zprávou o možném zhroucení péče v každé další nemocnici, protože to zvyšuje důraz na kladené požadavky. Je však vyjadřováno i odhodlání neustoupit již z principu, protože lékaři se prozatím dočkali pouze výsměchu. Podle politologa Zdeňka Zbořila je však polarizace internetových diskuzí v ČR obvyklým schématem i u méně citlivých témat. Exministr Tomáš Julínek je přesvědčen, že za tuto polarizaci jsou odpovědní David Rath a Milanem Kubkem vedená Česká lékařská komora.

V celé oné vyhrocené atmosféře roku 2011, v níž svou roli hrály i poplatky u lékaře (julínkovné) vystupoval Kubek jako zastánce požadavků lékařů. Když se ukázalo, že výpovědi byly sice podány, ale nakonec je většina vzala zpět, bublina splaskla. A zcela jistě lze konstatovat, že LOK a ČLK v akci Děkujeme, odcházíme, postupoval ve shodě.

V této souvislosti mě připadá velmi úsměvná snaha Kubka „přilákat“ do Česka zpátky lékaře proto, aby pomohli zvládnout krizi. Když tuto iniciativu Kubek na podzim ohlásil, sdělil, že se mu ozvalo několik lékařů, takže tato inciativa nakonec vyšuměla zcela do ztracena.

Pokud se Kubek obává o to, aby u nás na jaře nepropukla třetí vlna pandemie, a to v důsledku „ukvapených rozhodnutí“ vlády, lze jen konstatovat jeho neuspokojené ambice. Před měsícem to byl právě on, kdo navrhoval „totální lockdown“ po vzoru Izraele. Dnes je zřejmé, že k tomuto opatření fakticky nebyl důvod a opatření schválená vládou v rámci nouzového stavu zafungovala.

Kubek, pokud si stěžuje na to, že systém PES nezohledňuje regionální rozdíly, dokonce ani nemluví pravdu. Samozřejmě, že je zohledňuje, jak po krajích, tak v okresech. Podle ministra Jana Blatného ale nemá smysl vyhlašovat různé stupně pro různé kraje, protože by to mohlo vyvolat „stěhování za nákupy“ tam, kde by byl nižší stupeň systému. Kubek tak v zásadě opět jenom „kalí vodu“.

Je proto velmi „trefné“, když populista jako Kubek tepe české politiky za populismus. Ale taková je už doba covidová, resp. v podání Kubka se vlastně nic nezměnilo. Jen místo „odcházení „ preferuje „zavírání“.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2021: *****

Blahomír Skoupý 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dana Staňková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 300,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Miroslav Červenka 300,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Anonym 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Anonym 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Anonym poštou 500,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 14 483,00 Kč
Vybráno 41.38%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 351 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 4,52 out of 5)
Loading...
politicon.cz
24 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.