Jaroslav_Flegr
14.9.2020
Kategorie: Společnost

COVID-19: Exponenciální růst profesora Flegra … katastrofa přijde do měsíce

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonProfesor Jaroslav Flegr napsal velmi podnětnou analýzu vývoje nemoci COVID-19 v Česku. Tvrdí, že nemoc problém není, katastrofa prý přijde do měsíce.

Článek profesora Jaroslava Flegra se zabývá šířením nemoci COVID-19. Té nemoci, o které většina nakažených ani neví, že je nemocná. Nicméně, nelze samozřejmě bagatelizovat případy zejména seniorů, u nichž může mít nemoc vážný průběh. Česko je v této statistice stále mezi státy s nejmenší úmrtností. Zejména díky výraznému omezení hospodářských aktivit na jaře letošního roku. Máme desetinu zeměřelých oproti státům srovnatelné velikosti jako je Švédsko, Belgie apod. Tam roušky na jaře v módě nebyly a ve Švédsku nejsou ani dnes. Vir tam „prošel“ populací a dnešní „úspěšná statistika“ Švédska, o které se široce média zmiňují, není ničím jiným než tím, že tam už vlastně „druhá“ vlna proběhla na jaře.

Profesor Flegr je známým odborníkem v oblasti parazitologie a evoluční biologie. Jeho názory nelze brát na lehkou váhu. Nicméně, nelze dle mého soudu podlehnout i druhému extrému – věřit všemu do písmene a nechat se zastrašit do defenzívy. Flegr dnes důrazně varuje před exponenciálním růstem počtu infikovaných a z toho vyplývající statistiku těžce nemocných. Píše: „A právě to počet nakažených dělá. V takovém případě se dny a týdny zdánlivě nic dramatického neděje. Jenže najednou, během pár dnů, počty vystřelí k hodnotám, které přesáhnou kapacitu zdravotnických zařízení v jakémkoli státě a vzápětí neřízeně vypnou hospodářství. Jen pro názornost: V minulém týdnu byl denní přírůstek pozitivně testovaných 1095 osob, v nadcházejícím týdnu bude zákonitě už minimálně 4000 osob a v tom dalším už více než 10 000 osob. Počty osob v nemocnici i počty osob ve vážném stavu porostou obdobně, jen o něco rychleji.“ Flegr tvrdí, že k současným opatřením mělo dojít před měsícem.

Považuji argumentaci Flegra za ne zcela korektní ze dvou důvodů. Tím prvním důvodem je, že počty pozitivních testů není možné abstrahovat od počtu testů celkem. Jestliže poslední víkend zaznamenal vysoká čísla pozitivních výsledků, bylo také provedeno více jak dvojnásob testů oproti víkendům ještě před dvěma či třemi týdny. Růst počtu infikovaných je tak stále ještě neexponenciální (při 6000 testech a 300 pozitivních před několik týdny a 13000 testů a 700 pozitivních za uplynulou neděli) se o žádném exponenciálním růstu nedá hovořit. Jestliže Flegr hovoří o 4000 pozitivních testů, pokud bychom dnes zvládli 60000 -80000 testů za den, tohoto čísla bychom dosáhli už dnes!

Osobně se mi zdá, že nejdůležitějším faktorem je počet hospitalizovaných a z toho počtu počet vážných případů, které vyžadují podporu dýchání nebo krevního oběhu. V současné době je ve vážném stavu s podporou dýchání asi 70 osob, naše zdravotnictví má kapacity na cca 2000 osob v tomto stavu.

Strašení covidem podle mého soudu není na místě. Média měla už jednu „Expertku“, která si stěžovala, že nesmí testovat, a která někdy v červnu tvrdila, že virus do podzimu „vymizí“. To se nestalo, senátoři jí navrhli na medaili od prezidenta a expertka zmizela, tedy alespoň z médií.

Ještě bych rád připomenul, že současné stavy pozitivních testů v Česku po přepočtu na počet obyvatel USA činí asi 50000, což jsou čísla známá právě z USA. V USA se nikdy nestalo, aby počet infikovaných za den přesáhl 80000, a už vůbec ne 140000, což je 4000 násobeno 35. Tolikrát mají USA větší počet obyvatel vůči Česku.

Profesor Flegr proto straší hodně, ale obávám se, že to ničemu nepomáhá. Je to jen další pokus jak českou ekonomiku znovu poslat do spánku a děti vyhnat zpátky ze škol na on-line (ne)výuku. To je ten druhý důvod. A s tím už dnes opravdu nemohu souhlasit!

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2021: *****

Daniela Frumarová 500,- Kč, Milan Kvasnička 500,- Kč, Petr Šerák 2500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč

Celkem za měsíc: 6 750,- Kč
Vybráno 19.28%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 3 960 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 4,63 out of 5)
Loading...
61 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)