CTVIRUS
27.2.2020
Kategorie: Společnost

COVID-19: ČT hystericky proti hysterii

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonČeská televize již několik dnů informuje o nákaze koronavirem COVID-19. Moderátoři kritizují údajnou nečinnost vlády a referování o nákaze se postupně dostává do stadia frašky.

Čínská chřipka má u naprosté většiny postižených lidí velmi lehký průběh. Nebezpečná je zejména pro seniory a zřejmě i pro malé děti. Vzhledem k tomu, že je svět lidí v permanentním pohybu je doslova iluzorní předpokládat, že lze epidemii čínské chřipky úplně zastavit.

 

Dva měsíce jsme měli možnost sledovat referování o průběhu této nemoci v místě jejího původu, tj. v Číně. Zpravodajka ČT Barbora Šámalová vynaložila velké úsilí k tomu, aby šíření této nemoci pojala jako „selhání“ komunistického systému (údajné zatajování) a právě v jejím podání se jevil průběh epidemie v Číně jako selhání komunistické strany a zejména jejího předsedy a prezidenta.

Když jsem pozoroval záběry z čínských nemocnic plných lidí doprovázené komentářem o vině strany a vlády, neuvědomil jsem si, jak rychle se ocitneme tváří tvář této nemoci i v Evropě. I přes masivní informace o šíření koronaviru v Číně se nepodařilo zachytit infikované osoby při jejich návratu a v Itálii se začala nákaza poměrně rychle šířit. Zcela jasně se tak ukázalo, že úplné zamezení šíření této nemoci je nereálné. Další zprávou ze situace v Itálii je to, že tisíce nakažených lidí v Číně byly a jsou důsledkem tamní vysoké hustoty osídlení a že po doslova drakonických opatřeních izolace milionů lidí se v Číně podařilo průběh epidemie částečně zbrzdit. Jak bude v tomto směru úspěšná Itálie zatím nevíme. Nicméně, jen velmi těžko si lze prakticky představit to, že ustane v celé Evropě jak pohyb obyvatel, tak pohyb zboží a můžeme tedy s velkou pravděpodobností očekávat rozšíření nemoci do všech států Evropy.

Jako zpráva z „jiného světa“ však bylo vyjádření epidemiologa z jisté nemocnice – rovněž na ČT – který upozornil na to, že vytvářet hysterii a paniku ze šíření této nemoci je absolutně mimo realitu. Naprostá většina osob nakažených koronavirem má lehký průběh nemoci a jen asi 20 % průběhů nemoci je doprovázeno většími zdravotními potížemi, zejména právě u starších osob.

Moderátor ČT Martin Řezníček v Událostech 26.2.2020 doslova „zaútočil“ na premiéra Andreje Babiše a obvinil ho, že česká vláda „podcenila“ situaci. Babiš se vůči tomu sice ohradil, nicméně Řezníček dále pokračoval tím, proč vláda nevyhlásila celou Itálii jako stát, kam nedoporučuje jezdit, aby lidé nepřišli o peníze za již zaplacené zájezdy. Babiš odpověděl tak, že vláda označila pouze dva italské regiony za místa, kam nedoporučuje cestovat a vše ostatní je na osobním rozhodnutí každého jednotlivce. Současně apeloval na poskytovatele zájezdů, aby vzali současnou situaci do úvahy a nevybírali storno poplatky od lidí, kteří se nakonec rozhodnou nikam necestovat.

ČT se tak jednoznačně postavila na stranu hysterického vnímání celé současné situace. Je ostatně velmi „podnětné“ uvažovat o totální izolaci států a uzavírání hranic kvůli čínské chřipce, což by ekonomice všech evropských států způsobilo obrovské škody. Z tohoto soudku tak bylo opatření rakouské vlády, která na několik hodin zablokovala dálnici mezi Rakouskem a Itálií. Považuji proto apel vlády na dobrovolné omezení cestování v současné nepřehledné situaci za jediné rozumné opatření. Představa, že by měl být absolutně omezen mocí úřední pohyb obyvatel kvůli čínské chřipce, považuji za absurdní. Samozřejmě, pokud by byla úmrtnost díky této nemoci vysoká a dosahovala by čísel tak zvané španělské chřipky, přísnější opatření by stála za úvahu. Pokud je však úmrtnost srovnatelná s každoroční epidemií „obyčejné“ chřipky, byla by taková drakonická opatření v Evropě zřejmě neobhajitelná.

ČT tak svým referováním o situaci kolem čínské chřipky spíše hysterii podněcuje, než mírní. A pokud dává prostor některým opozičním poslancům, aby si prostřednictvím koronaviru vyřizovali s vládou účty, je to dvojnásob špatně. Jistý poslanec za TOP 09 kritizoval ministra zdravotnictví i premiéra za to, že použili obrat „věřím, že k velkému rozšíření koronaviru v Česku nedojde“. Jejich víru označil za hodnou duchovního, ne člena vlády. Na jinou otázku moderátora, zda budou Češi respektovat karanténu, pokud by byla nařízena, odpověděl zajímavě: „Věřím, že budou“. I on tedy odpověděl jako „duchovní“. Koronavirus je tak na ČT jen „jiná forma politiky“.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Aleš Karásek 200,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Eduard Ezer 500,- Kč, Iva Janouchová 100,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, Rudolf Roedlind 500,- Kč, Silvia Ambrogini 500,- Kč

Celkem za měsíc: 16 955,00 Kč
Vybráno 48.44%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 262 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 4,79 out of 5)
Loading...
politicon.cz
44 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.