BABISVOJTECH
15.3.2020
Kategorie: Politika

Covid-19 a fatální selhávání Babiše

Sdílejte článek:

VÁCLAV SMRK

V současné nouzové situaci se ukazuje, jak je nebezpečné, když se majitel slepičáren stane krizovým manažerem státu. Babiš tady fatálně selhává, což můžeme odnést my všichni.

Kroky vlády, a zejména premiéra Babiše, stále více ukazují na jeho nekompetentnost v této krizové situaci. Řetězec rozhodnutí a poslední tiskové konference obnažili tento problém ve své nahotě a vyvolávají obrovskou nejistotu napříč společností.

Rozhodování v takto vypjaté době není samozřejmě jednoduché, je však třeba k němu přistupovat s odpovědností a jistou dávkou pokory a případně angažovat kvalifikovanější osoby. My jsme však svědky chaotického a nekompetentního rozhodování sebestředné osoby, která se staví do role všeumělce a všeználka, čehož následky můžeme nést my všichni. Přestože se to na poslední tiskové konferenci snažil trochu zachraňovat ministr Hamáček, který vypadal jako premiér a Babiš spíše jako chaotický zmatený úředník, situace je vážná a volá po odpovědné změně.

Jsme svědky zmatečného rozhodování, kdy jeden den jsme ujištěni, že „něco takového se nemůže stát“ a druhý den se dozvídáme, že „jsme rozhodli, že to zakážeme“. Dělají se rozhodnutí bez předchozí přípravy a dostatečného informování kompetentních institucí (školství, zdravotnictví, obchod), a rozhodnutí se celá země dozvídá z ranních brífingů, postavených na impulzivním rozhodování jednoho člověka.

Největší selhání představuje komunikace s veřejností. Ta je chaotická a chybí dostatečné vysvětlování jednotlivých kroků. Kdo sleduje dění v zemích na západ od nás, může vidět, jak politici v případě zavádění různých omezení vysvětlují a motivují občany. Premiér Babiš namísto toho v duchu postkomunistické rétoriky prostě nařizuje a zakazuje. Dozvídáme se, že se „to musí zakázat, aby se lidi nenavalili do nákupních center“, přičemž jsou občané pasování do role masy, která je nesvéprávná a jako stádo musí být usměrňována ohradami, kam může a kam ne.

Premiér Babiš nás prostě řídí, jako svoje slepičárny. Občané jsou vnímáni jako objekty, kterým se nevysvětluje, ale zakazuje a nařizuje. Přitom každý manažer a psycholog ví, že ve chvílích, kdy se musí omezit svobody a práva lidí, je třeba s nimi hovořit, vysvětlovat a motivovat, získat je na svou stranu jako partnery. Udělat z nich masu znamená demotivaci a vyvolání frustrace, která v posledku vede k laxnosti lidí v dodržování potřebných omezení. V tomto motivování občanů Babiš a vláda naprosto selhává.

Z premiérovy nešťastné komunikace se navíc dozvídáme ponižující přístupy, jako že „lidi nesměj tohle a tamto“ a že „my potřebujeme, aby lidi chodili do práce“. Za Babišovým managementem je cítit jeho marxistická redukce občanů na masu pracujících, na výrobní prostředek a zdroj ekonomického zisku. Občané nejsou partneři, nositelé lidské důstojnosti, je to masa, která má „pracovat a jít domu“, aby se nenakazili a neohrozili tak růst hospodářství. Největší škodou koronaviru z jeho pohledu nejsou případné lidské životy, ale omezení ekonomického růstu, kterým se Babiš neustále zaklíná.

V tomto kontextu je nebezpečné i unáhlené zavírání hranic, užívání tzv. bariérových opatření, tolik typické pro postkomunistickou východní (a spíše čínskou) mentalitu. Abychom zastavili virus, tak prostě všechny preventivně zavřeme za novou železnou oponu, do velkého státního vězení. Nejde o to, že by karanténa určitých oblastí byla sama o sobě špatná a možná bude nezbytná, ale alarmující je, s jakou lehkostí a bez vysvětlování a komunikace s občany Babiš prostě zruší jeden ze základních výdobytků polistopadové doby – svobodu pohybu. Když si to jako občané nebudeme uvědomovat, brzy se něco takového může stát z čistě svévolných důvodů autokrata a jeho politických zájmů.

Nejnebezpěčnějším Babišovým selháním je však jeho individualistické a arogantní vystupování vůči mezinárodním a hlavně evropským partnerům. Způsob, jakým ponižuje ostatní země, lacině je označuje za neschopné, Evropskou unii a „Brusel“ nálepkuje primitivními soudy, aniž by se pokusil o spolupráci, to vše ohrožuje naši důvěryhodnost v době, kdy možná pomoc zahraničních partnerů budeme nezbytně potřebovat. Babiš svým postojem v duchu „všichni jsou blbí“ a „já vím, jak se to má dělat“ hazarduje s důvěryhodností naší země a s případnou ochotou jiných nám pomoci. V lidovém jazyce se to nazývá hloupost, pýcha, sobectví a sebestřednou. Ponižováním jiných pane Babiši koronavirus nezastavíte!

PANE BABIŠI, NEOHROŽUJTE V TÉTO NOUZOVÉ SITUACI SVÝM JEDNÁNÍM NAŠI ZEMI A JMENUJTE ALESPOŇ DOČASNĚ NA SVÉ MÍSTO SKUTEČNÉHO KRIZOVÉHO MANAŽERA!

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč

Celkem za měsíc: 11 700,00 Kč
Vybráno 33.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 566 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (43 votes, average: 1,84 out of 5)
Loading...
70 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)