VIRROUSKA
11.11.2020
Kategorie: Společnost

Covid-19 a chřipka: Podobné nemoce, ale jiné emoce

Sdílejte článek:

JAN SEDLÁČEK

My, kdo jsme nespadli do mediální koronahysterie, jsme často označováni za „chřipečkáře“. Prý zlehčujeme covid-19 tím, že jej srovnáváme s chřipkou. Chřipka ovšem vůbec není lehká nemoc. Zejména u starších osob může přinést stejné problémy jako covid-19.

Je to už pár let, kdy moje babička dostala ve svých 88 letech chřipku (mimochodem i přesto, že jsme se k ní v předchozí době kvůli chřipkové vlně přibližovali jen v rouškách). Jakmile onemocněla, dávali nám lékaři jen mizivou naději. Z jejich zkušeností bylo jasné, že v tomto věku je možnost vyléčení skoro nulová.

Přesto jsme se nevzdávali. Babičku jsme si nechali doma (samotný převoz do nemocnice by ji oslabil natolik, že pak by naděje nezbyla vůbec žádná) a pečovali jsme o ni. Péče to byla náročná již před chřipkou (zejména kvůli její stařecké demenci) a o to náročnější při nemoci, kdy byla babička téměř nepohyblivá. My jsme ale nepolevili a nakonec se nám povedlo ji z toho dostat. Nevím, zda za to vděčíme zázvoru, který jsme jí strouhali každý den, nebo snad něčemu jinému, ale podařilo se ji vyléčit. Lékaři to tehdy považovali za zázrak.

Podobných případů bylo již v minulosti mnoho, bohužel řada z nich i se smutným koncem. A o tom se dnes skoro mlčí. Ve stínu koronaviru se zapomíná, že i jiná respirační onemocnění typu chřipky mohou mít těžký průběh. A že odlišnost nového viru netkví ani tak v jeho větší nebezpečnosti, jako spíše v emocích, které jeho šíření vyvolává.

Podívejme se na to racionálněji. Podle oficiálních čísel máme kolem 170 tisíc případů. Vzhledem k tomu, že zdaleka ne každý je pravidelně testován a že procento pozitivních testů nebývá malé, odhaduji, že skutečně nakažených může být klidně kolem půl milionu. A pokud by byl covid-19 skutečně tak zákeřnou nemocí, jak se mnozí bojí, tak by při tomto počtu nakažených padali lidé houfně na ulicích k zemi, po desetitisících bychom úpěli v horečkách a nemocnice praskaly ve švech (což se dnes neděje, nemocnice spíš mají problém spíše s nedostatkem zdravotníků kvůli karanténám a taky s tím, že tam leží i nemocní s lehkým průběhem, které doma nikdo nechce).

Nemluvě o tom, že každý, kdo je v době smrti pozitivní na covid-19, je započítáván do statistik jako „oběť koronaviru“, což samozřejmě zvyšuje čísla „obětí“ a nadsazuje skutečnou sílu viru. Nebo o tom, jak z médií stále slyšíme o těžkých případech koronaviru, ale nikdy předtím nás média takto masivně nekrmila záběry těžkých případů chřipky, kterých taky bylo víc než dost.

Média tím vyvolávají v lidech strach. A jak známo, vystrašení lidé si nechají snadno omezit svobodu, pokud jim někdo řekne, že je to ochrání. Vláda toho samozřejmě ráda využívá k tomu, aby nám ještě více přitáhla uzdu a omezila náš život, jak to jenom jde. Ať už jde o opatření, která nákazu skutečně zpomalí (a je jen diskutabilní, zda jsou nutná proti tomuto typu nákazy), nebo o taková, která mají z pohledu ochrany proti viru nulový či naopak záporný význam (zákaz nočního vycházení, zavření obchodů v neděli), ale lidem dodají „pocit bezpečí“.

Myslím si, že v první vlně ta opatření ještě byla (až na výjimky) rozumná. Tehdy na jaře byl koronavirus něčím novým a nevěděli jsme, v jak silnou nemoc se může vyvinout. Po první vlně už ale máme dost informací o skutečné povaze nového viru a je podle mě nesmyslné, aby se kvůli epidemii, která nevybočuje z předchozích epidemií respiračních chorob, téměř zastavila mnohá odvětví ekonomiky, zavřely školy a zakázalo vycházení v noci.

Čímž neříkám, abychom brali covid-19 na lehkou váhu. Stejně tak, jako bychom neměli brát na lehkou váhu ani chřipku. Obojí to jsou nemoci, které mohou mít hlavně u starších lidí těžký průběh.

A proto buďme ohleduplní. Bez ohledu na to, zda tu létá virus korony, chřipky nebo čehokoliv jiného. Chraňme starší lidi, nesahejme na pečivo v obchodech holou rukou, neprskejme na okolí. Zvyšujme svoji imunitu – teď nemyslím nějakými chemickými preparáty, ale spíše změnou stravy (domácí potraviny z místních zdrojů namísto zlevněných sajrajtů ze supermarketů) a totéž doporučujme i ostatním.

Ale rozhodně nepodléhejme hysterii. Jednak proto, že ta nám při léčení nepomůže (spíše naopak zhoršuje psychický a následně i tělesný stav) a jednak nám tato hysterie brání vidět, že nám vláda ukrajuje další a další části naší svobody a provádí věci, které by se dříve zdály nemyslitelné.

Zvládli jsme vlny chřipek, zvládneme i vlny koronaviru. Jen se na ně musíme dívat racionálně.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč

Celkem za měsíc: 16 650,00 Kč
Vybráno 47.57%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 984 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,82 out of 5)
Loading...
11 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)