coronavirus-graphic-web-feature
28.10.2021
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Coronavirus a chřipka

Sdílejte článek:

CESTÁŘ

Jsou jako dvojčata. Lidé si je často pletou a naměřují veliké úsílí a pozornost, aby je od sebe rozpoznali a odlišili.

A stejně tak jako dvojčata, přesto že jsou k nerozeznání, zase tak úplně stejní nejsou. Někdy jsou dokonce fatálně rozdílní. Někdy.

Oba dva, ačkoliv se každý chová trošku jinak, dovedou zabít. Napřímili jsme pozornost na coronavirus. To co je neznámé, ohrožuje nejvíce. Na chřipku jsme si zvykli. Stala se běžnou součástí podzimu i jara, a potrápila už skoro každého, bez ohledu na to, zda-li jsme proti ní očkovaní  nebo ne. Ve stínu coronaviru si proto už ani nepřipouštíme, že i tato, „běžná” nemoc umí také víc než jen znepříjemnit život.  Také ona umí zabít. A kupodivu také především lidi s chronickými zdravotními potížemi, lidi staré . Zkrátka slabší kusy.

Přijít do práce s chřipkou je běžná věc. Nemocnost není něco, co by se zaměstnavateli – živiteli líbilo. Nemocný člověk je vždy jednou nohou v podezření z lajdáctví . Zvláště  pokud kolegům a spolupracovníkům nedělá příchod do práce s  horečkou, kašlem a sračkou vůbec  žádné obtíže. Dokončit a splnit si své úkoly, to je oč tu běží. To je právě to, o co jde o zaměstnavateli především. Nikoliv o zdraví. Je to logické, a není se čemu divit. I my chceme přijít do Kauflandu, hobby marketu atd. a být obslouženi bez ohledu na počasí, denní či noční hodinu a epidemii. Kapitalismus je tvrdá řehole klíčící v požadavcích trhu a tedy nás zákazníků.  Jako zákazníci umíme být nekompromisní, nároční a často i  bezohlední. Trháme za kliku i po zavírací době a rozčilujme se jak je možné, že už je zavřeno, nebo zboží nedorazilo a není takové, jaké jsme si je představovali.  Každý chceme nakonec jen to svoje, na co máme, nebo by jsme měli mít nárok.

Zaměstnavatel si musí hlídat svoje náklady, a dodržovat předpisy, nevystavovat se zbytečným pokutám a nevystavovat nebezpečí své zákazníky a zaměstnance a to nikoliv podle svého rozumu, ale podle rozumu zákona. O tom jaký ten rozum zákona je, ponechám na individuálním posouzení každého z Vás.

V partičce coronavirus a chřipka, však ne vždy podtrženo sečteno vychází  coronavirus objektivně jako ta nejnákladnější položka. Pomineme-li strach, a budeme-li se dívat z pohledu objektivní výkonnosti, je také chřipka stále velice nevýhodná.  A to především proto, že ačkoliv nás její bratr coronavirus mohl naučit jak zacházet s nemocí, mnohé z nás  toho moc nenaučil.  Zapoměli jsme totiž své naučené znalosti  využívat i v jiných situacích a stáhli je pouze na hrůzostrašný coronavirus.  Jedná-li se o „ pouhou chřipku”, pak  se jedná  v porovnání s hrůzostrašným coronavirem o  „úplnou banalitu”.  A my „můžeme”  být naprosto v klidu.  Znamená to,  že se u obyčejného nachlazení nebo chřipky  nemusíme zatěžovat těmi otravnými předpisy o hygieně, karanténě a bezpečných odstupech. V klidu jdeme do práce se zvýšenou teplotou a únavností, abychom  především splnili své úkoly a zaměstnavatel byl s námi spokojen. Kašleme a  kýcháme na své kolegy, každých deset minut si vaříme horký čaj cucáme anticoly, sotpanginy a kdoví co všechno. Je evidentní jak je nám zle, ale my nejsme přece z cukru,  něco vydržíme. No ne !!!. Vždyť je to přece jen obyčejná chřipka.

A tak zaměstnanec typu a přezdívky: „František Dobrota”, před půl rokem onemocněl coronavirem, nepřišel do práce a dal jako zodpovědný občan vědět. Jeho kolegové zůstali doma v karanténě nebo na home office. Jejich rodiny byly vyděšené a omezené v provozu, jelikož také samozřejmě chtěli zabránit možnému šíření něčeho co může zabít.

Výsledek byl tento. Po absolvovaných testech na coronavirus  všichni „kolemjdoucí”  negativní.

Dodávám: „ Na štěstí “.

Objektivně nemocen zůstal pouze František Dobrota, cca dva dny horečky,  týden zvýšené teploty, a přetrvávající únava.

Nic strašného . Ano, já vím. Je to jen jeden případ a jsou jiné, které tak dobře nedopadly. Nechci zde  podceňovat coronavirus, ale upozornit na podstatné věci, které nám stále nějak unikají.

Protože sečteno podtrženo, skutečně fyzicky ( ne předpisově karanténa apod.) zůstal práce neschopný  pouze „ František Dobrota”  a to 14 dní. Ostatní, přestože je coronavirus tak velmi nebezpečný, zůstali  zdrávi a objektivně práce schopní.

Nyní, velmi pracovně zodpovědný  „František Dobrota”  opět přichází do práce. Je evidentní,  že mu opět není dobře. Dráždivý kašel, zarudlá líce, červený nos, opuchlé oči, nakřápnutý hlas. Ale to nic, to je v pohodě. A navíc jsem přece očkovaný !!!  Ale i přesto : byl jsem na testech a coronavirus to není !!!.  Ukazuje spolupracovníkům svůj negativní test.  Všichni „ mohou zůstat v klidu”.

Pokračování:

O dva dny později začíná kašlat také David a Karel, pátý den hlásí „František Dobrota”, že už je mu lépe. Karolína zůstává doma, protože jí je fakt hodně blbě. Byla na testech a coronavirus to není. Ostatní spolupracovníci mohou být naprosto v klidu a dál chodit do práce přesto, že  jim všem není zrovna moc  dobře, trápí je kašel, únava a zvýšená teplota. Je čtvrtek a David končí v práci dříve,  má problém se soustředěním a už to v práci zkrátka nedává. Přes noc se vyspí, udělá se mu lépe a nazítří  jde opět do práce dohnat co včera zameškal. Karel musí zůstat doma, protože jeho děti  (z toho jedno astmatické) mají zvýšené teploty , jeho žena si nemůže vzít paragraf. O týden později je František už skoro zdráv, opět funguje na 100%. Renata je na nemocenské, Zdeněk na paragrafu, a Pepínovi začíná být nějak špatně, škrábe ho v krku. Byl na testech,  a všichni mohou zůstat v klidu,  coronavirus to není …

Sečteno podtrženo… zaměstnavatel s touto, jen obyčejnou chřipkou či nachlazením,  přichází o mnoho týdnů neodpracovaných hodin.  Zatímco v obdbobí, kdy se objevil u Františka coronavirus  zůstal  práce neschopný pouze on, a jednalo se celkem pouze o 14  zameškaných dní pro nemoc. Zaměstnavatel ovšem s jen obyčejnou chřipkou či nachlazením svých zaměstnanců přichází také o mnoho 100%  opdracovaných hodin,  jelikož v době nachlazení byla výkonnost a  soustředěnost pracovníků,  i  přes jejich vypjaté úsilí prostě menší. Podstatná  pro zaměstnavatele však zůstávala jejich přítomnost v práci a test, že coronavirus to není. To je to, co zajímá zaměstnavatele nejvíce . Pochopitelně. Protože je to přece jen „ obyčejná chřipka”a za tu žádné předpisy a možné pokuty  nehrozí.

Jak je vidět coronavirus mnohé z nás stále  nenaučil  nic o zdraví a ohleduplnosti k druhým, a nenaučil nás dokonce ani správně počítat.

Ne každý je zkrátka poučitelný, za to každý je a bude vždy lehce zastrašitelný.

Dokud se nenaučíme reálně uvažovat a ochraňovat zdraví nás všech, a soustředíme se jen a pouze na  svoji ochranu před pocity ohrožení, nebude se dařit lépe nám. Lépe se, ale  bude dařit těm, kdo v nás strach a falešný pocit bezpečí umí vyvolat.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, Pavel Sejrek 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Bc. Michal Hajdučko 300,- Kč, Martin Kubíček 2000,- Kč, Gabriela Kolomazníková 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 000,00 Kč
Vybráno 42.97%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 826 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 4,71 out of 5)
Loading...
20 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)