virus3
5.7.2020
Kategorie: Společnost

Corona Karviná

Sdílejte článek:

PRAGMATIK

Určitě bude vidlácký dvorek zajímat, co se vlastně děje v Karviné, proč nemohou nejnověji cestovat na Slovinsko a do Pobaltí .

OKD jako hlavní zdroj problémů se nejnověji skládá ze 4 důlních podniků a to ČSA,  Darkov a ČSM sever a jih. Na všech šachtách aktuálně pracuje něco přes 10 tis. zaměstnanců a agenturních pracovníků, hlavně z Polska. Proti 110 tis. zaměstnanců před privatizací OKD je to významný rozdíl. Samotná hornická práce má svá mimořádná specifika. Úvodem není pro každého. Je neuvěřitelně fyzicky náročná a potom to prostředí. Na druhou stranu se jedná o neskutečný adrenalin, kdy prakticky každý havíř se do práce těší a doma obvykle nemůže vydržet. Kdo nezkusil a nezažil ,nepochopí. Osobně bych to srovnal s nějakým adrenalinovým sportem typu horolezectví nebo skákání s padákem. Tím, že je fyzicky velmi náročná, horníci se těší velmi dobré kondici a osobně bych nedoporučoval s nimi fyzickou konfrontaci. Vlivem důlního prostředí tj. teplo, prach, vlhko, obvykle mizerný vzduch, pokud se člověk nenachází ve vtažných větrech, kde zase je zima a velký průvan, dostává imunitní systém řádně zabrat, a tudíž průměrného havíře v dobré kondici se nemoci nechytají.

Nastala doba coronaviru. Nikdo z důlních pracovníků netušil, že by to mohlo být pro ně nějakým problémem. Sice z Polska prosakovaly zprávy, jak coronáč úspěšně zavírá šachty, ale na Karvinsku si každý myslel, že se jich to netýká. Až jedna manželka z hornické rodiny, shodou okolností pracovnice ve zdravotnictví se nechala otestovat a měla pozitivní nález. A pak se to rozjelo. Samozřejmě musel se nechat otestovat i manžel a byl rovněž pozitivní. Takže došlo i na jeho spolupracovníky na dole Darkov a byli pozitivní všichni. Nejdříve z toho měli všichni legraci, že prázdniny vypukly dříve. Všichni byli absolutně bez příznaků, ale mezi tím Krajská hygiena rozpoutala testovací manévry. A světe div se , přes 20 % testovaných bylo shledáno pozitivními. Záměrně neuvádím, že mají corona virus, protože jsou absolutně bez příznaků a kdyby nebyli pozitivně testováni, fárali by stále, jak provoz velel. Čím více se testovalo, tím více bylo nalezeno pozitivních jedinců. Samozřejmě testování postihlo i rodiny horníků, rodiny jejich sousedů a následně celou Karvinou. Mezitím OKD ohlásilo z důvodů coronaviru zastavení těžební činnosti a do Karviné začaly přijíždět delegace z Prahy, aby si přihřály svou politickou polívčičku. Zatím se nedostavil Babiš, ale určitě přijede. V situaci, kdy nejsou žádní nemocní, ale jen pozitivně testovaní si to nemůže nechat ujít.

Jak jsem uvedl, přes 20% testovaných bylo pozitivních. Dalo by se možná spekulovat, že to je to přirozené promoření populace, jak o tom snil Prymula.

Dají se na šachtě příjmout nějaká opatření, která by např. omezila šíření viru? Technicky vzato možná ano, ale prakticky ne. Je zde několik klíčových míst, kde se najednou v jednom čase potká prakticky celé osazenstvo dolu. Je to šatna, známkovna s lampárnou a koupele. I když tam by se dal zavést nějaký režim po malých skupinách a neustálá desinfekce, pak stejně při vlastním fárání, kdy do klece se musí namačkat maximální množství lidí ve třech patrech, jsou všechny předešlá opatření k ničemu. Japonské metro je proti tomu velmi volný prostor. Aby klec jezdila 2 hod, než by nafáralo celé osazenstvo, je technicky nemožné, i když klec se pohybuje max. povolenou rychlostí  tj. 11m/s. Pořád se ale dnes fárá do hloubky kolem 1 km, takže jedna jízda i tak trvá kolem 2 min. Po tu dobu namačkané osazenstvo v kleci si dýchá na sebe face to face. Čili ideální podmínky pro šíření. Teoreticky již při vstupu do klece by každý měl mít nasazený respirátor, ale v praxi se nasazuje až při výstupu na patře, protože by se respirátory vzájemně podřeli.

Tak se vše oficiálně svedlo na pivko po směně, kde se podle hygieniků nákaza asi šíří tím správným způsobem. Přičemž pravda je jiná. Nikdo po směně v hospodě nevysedává. Každý vypije skutečně jedno pivo a spěchá domů. Hospodský musí mít natočeno např. 300 piv, aby se nikdo nemusel zdržovat čekáním. Pro vlastní horníky je to součást rituálu konce směny. Nehorník si neumí představit, jak krásně zeleně vypadá náš svět po vyfárání. Ale hospoda je vina.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč

Celkem za měsíc: 11 583,- Kč
Vybráno 33.09%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 287 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...
12 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)