parishmoty
28.11.2018
Kategorie: Ekonomika

Co vlastně vadí Francouzům?

Sdílejte článek:

LUBOŠ ZÁLOM

Francouzská vláda tvrdě zasáhla proti občanům, kteří se rozhodli protestovat proti zvýšení daně na pohonné hmoty. Především to krásně ilustruje dvojí metr, který je vůči občanským protestům uplatňován v celé Evropě: pokud by podobně tvrdě zakročila policie proti demonstrantům v Polsku nebo v Maďarsku, nebo dokonce v Rusku, předháněla by se naše média a naši politici v líčení svého znechucení a pobouření nad tím, co si tamní vláda dovolila.

Jde-li však o Francii (podobně jako nedávno o Španělsko, kde se zasahovalo proti Kataláncům), jsou reakce médií i politiků velmi vlažné. Je samozřejmě pravda, že politika se nedělá na ulici, a že demokratické mechanismy jsou primárním zdrojem legitimity v politice – nicméně občanský protest je pořád stejně legitimním prostředkem, pokud věci zajdou příliš daleko.

A je zřejmé, že daňové zatížení pohonných hmot je již pro Francouze příliš. A lze s trochou nadsázky říct, že pokud tradičně levicové Francouze vyžene do ulic zvyšování daní, tak už je to co říct!

Na druhou stranu, je to opět zase vina samotných Francouzů, že nechali věci dojít až sem. Růst moci státu je komplexní problém, a pokud se nespokojenost omezí jen na jeden jediný aspekt, není to řešení.

Protestujícím Francouzům zcela evidentně růst státní moci nevadí. Dlouhodobě svými politickými volbami tento růst moci umožnili a posvětili jej. Pokud někomu z francouzských demonstrantů jde skutečně o to, aby stát nesahal lidem do kapes tak, jak to momentálně činí, jde nepochybně jen o mizivou menšinu. Zbytek demonstrantů svým protestem vyjadřuje spíše toto poselství: “Zdaňte kohokoliv jiného, aby bylo lze udržovat náš sociální stát, ale hlavně probůh nedaňte mě.”

Autor: Luboš Zálom

lubos-zalom8847970_0

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2019: *****

Milan Tahovský 1000,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Petr Macura 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Radek Mrňa 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Jitka Rytířová 800,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Věra Heyduková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč

Celkem za měsíc: 4 705,00 Kč
Vybráno 13.44%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 4 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner
14 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.