mzda2
13.4.2019
Kategorie: Ekonomika

Co udělat pro zvýšení mezd a proč je máme třikrát nižší než v Německu?

Loading...
Sdílejte článek:

KV

Co udělat pro zvýšení mezd?

ČSSD: Průměrná mzda v Německu je skoro 3x vyšší než u nás.

Čím to je? Někteří ekonomové tvrdí, že Češi mají nižší produktivitu práce. Smontuje snad český dělník za směnu o dvě třetiny méně aut než ten německý? Staví český zedník dům třikrát déle než za hranicemi?

Vláďa Krupa: ČSSD a lidi, co jí dělají fb, evidentně nechápou, co to produktivita je. Respektive pletou si fyzickou a hodnotovou produktivitu.

Takže vysvětlení.

Ekonomická produktivita se odvíjí od ceny, kterou za svůj produkt realizuju na trhu. Když za hodinu vyrobím židli a prodám ji za 500 korun, tak je moje hodinová produktivita 500 korun. Když vyrobím tu samou židli a prodám jí jen za 250 korun, je moje hodinová produktivita 250 korun. Hodnotová produktivita se tak může měnit nebo lišit aniž by se měnila nebo lišila fyzická produktivita (kolik židlí fyzicky vyrobím).

Proč se pak hodnotová produktivita místně liší? Vezměme si třeba kadeřníky, co za hodinu ostříhají stejně hlav v ČR, v Německu, nebo v USA. A proč se mzda kadeřníků se stejnou fyzickou produktivitou bude na těch třech místech od sebe poměrně dramaticky lišit?

To je dáno tím, že jim platíme v zásadě jejich obětovanou příležitost – co by si mohli vydělat, kdyby nestříhali vlasy, ale dělali něco jiného. A co se liší mezi těmi zeměmi, jsou ty jiné příležitosti, co se v nich dá dělat mimo stříhání vlasů. Když tam existují další – jiná – superproduktivní odvětví a příležitosti, která u nás nejsou, tak právě ta za sebou pak táhnou ceny (respektive hodnotovou produktivitu) i u ostatních zboží a služeb, které na první pohled nemají s tím daným odvětvím nic společného.

Takže odborně řečeno, v Německu mají 3x vyšší mzdy než máme tady u nás proto, že tam mají daleko lepší kapitálovou strukturu, díky níž jsou v určitých odvětvích produktivnější a tahle produktivita pak za sebou táhne hodnotovou produktivitu všech dalších lokálních služeb. A proč tam oproti nám mají o tolik lepší kapitálovou strukturu? Protože jí mohli 40 let relativně tržně rozvíjet oproti nám, kde naše kapitálová struktura velmi upadala.

Zdroj: Kapitalistická vysílačka


 


Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2019: *****

Jiří Kubát 100,- Kč, Miroslav Hloušek 111,11 Kč, Rudolf Roedling 1000,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Eva Pilařová 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, ing. Jiří Nevrkla 300,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč

Celkem za měsíc: 9 390,11 Kč
Vybráno 26.82%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 184 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 4,25 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
49 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.