TYDEN
12.9.2016
Kategorie: Společnost

Co týden dal a Hampl napsal: Islám v České republice si znevažovat nenecháme

Sdílejte článek:

PETR HAMPL

Pondělí 5. září

V MF Dnes a Lidovkách jsem se dočetl, že “neonacisté” honili Matěje Hollana. Na fotografiích ovšem vidím lidi, kteří nemají žádné nacistické symboly a nedočítám se nic o nacistických gestech nebo skandování nacistických hesel. Vidím tam normální chlápky středního věku, na jejichž postavách je vidět, že pijou hodně piva a hodně cvičí. Sociálně od intelektuálů až po dělníky. Pokud novinář takové lidi označí za nacisty, měl by pro to mít nějaké silné zdůvodnění. Protože podle stávající logiky by ten článek mohl mít stejně dobře nadpis “Brněnští občané naháněli neonacistu Hollana.” Vzhledem k tomu, že Hollan podporuje antisemitismus, dávalo by to větší smysl.

Ale hlavně to ukazuje na totální nefunkčnost českého soudnictví. Kdyby tady byly rozumné poměry, každý z těch brněnských chlapíků by dostal od vydavatele MF Dnes milionové odškodnění a pisálek by si dal příště pokoj. Jenže dokážete si představit soudce tak odvážného, aby vynesl rozsudek proti Babišovi i brněnské kavárně zároveň? V českém soudnictví by takový člověk dlouho nevydržel. Překopat od základu!

Úterý 6. září

K diskuzím o penzijní reformě. Peněz nepřibude tím, že se budou převádět mezi fondy. Na tom jen vydělají správci fondů. Dokud budeme jenom řešit, jak sehnat dost peněz, k ničemu se nedobereme. I kdyby se podařilo někde vyhrabat miliardy navíc pro nejbližší roky, za nějakých 20 let systém stejně zkolabuje. Potřebujeme řešit porodnost, ale kromě vedle toho bude zapotřebí přehodnotit celkový pohled na stáří a stárnutí.

Dnes je tomu tak, že spousta lidí v podstatě od 50 čeká na důchod. A důchod pak pro ně znamená totální závislost a čekání, jestli Babiš uvolní 140 korun měsíčně nebo 180 korun měsíčně. Potřebujeme se dostat ke stavu, kdy bude normálnější spíš to, že člověk v 60 shání viagru, řeší, co s manželkou ještě nevyzkoušel, rozbíhá nové projekty, začíná kutit, učí se dalšímu řemeslu, třeba i zakládá firmu… Tady je neuvěřitelná zásoba produktivity. Ti lidé mají životní zkušenosti, pracovní zkušenosti a mnohdy i kvalitnější vzdělání než současní třicátníci. Dnešní systém tlačí starší lidi do pasivity. Potřebujeme systém, který jim umožní být dlouho aktivní.

To bude samozřejmě vyžadovat změny na pracovním trhu, reformu zdravotnictví (jde o to, v jakém zdravotním stavu člověk v tom věku je), významně doplnit vzdělávací systém a mnoho dalšího. Ale stát se nemůže tvářit, že se ho to netýká a že to je čistě soukromá záležitost. Senioři nejsou výdajová položka, senioři jsou nevyužívaný poklad. Samozřejmě, že v 80 letech stačí síly málokomu, ale to je jiná kapitola.

Středa 7. září

Naposledy, když Evropané odepřeli podporu obráncům Jeruzaléma, a nechali město padnout, následoval pád Byzance a muslimové byli zastaveni až před Vídní, a to ještě s velikým štěstím. Podruhé tu chybu zopakovat nesmíme.

Čtvrtek 8. září

Z dnešního rozhovoru na parlamentkách.

Otázka: Lidé jako například profesor Halík by možná jako prevenci radikalizace viděli větší vzdělanost národa.Jak to vidíte, necháváme na sebe působit názory, které nás morálně kazí, protože nejsme dostatečně vzdělaní?

Hampl: Pan Halík by měl především řešit vlastní vzdělanost. Je příkladem toho, že když máte přátele v politice a necháte si přidělit profesorský titul, můžete pořád zůstat omezeným primitivem. Copak pan Halík napsal něco, co by stálo za přečtení? Přečetl sám vůbec něco? Obávám se, že běžný středoškolák toho ví víc než tenhle vypečený profesor. Nemá smysl se jeho výroky vůbec zabývat.

Pátek 9. září

Ministr Mládek rozdá 40 milionů korun firmám, co si pořizují elektromobily. Nejde jen o jednu asociální pitomost. Je to především další svědectví o vládě, která utrácí plnými hrstěmi, opojená zdánlivou neomezeností státních zdrojů a jejím hlavním problémem je, že už ji nenapadá, kam by ještě mohla peníze poslat. Je to dáno mimo jiné tím, že v ní fakticky nefunguje ministr financí. Všimněte si, že za všech předchozích vlád jsme byli svědky znovu a znovu se opakujícího sporu: rezortní ministr chtěl peníze a ministr financí je nechtěl dát. S nástupem Andreje Babiše tenhle spor zmizel – jakmile kdokoliv o cokoliv požádá, jsou peníze okamžitě schváleny.

Sobota 10. září

Většina sociologie sestává ze stupidního opakování ideologických pouček. Byly ale doby, kdy tomu bývalo jinak a kdy to bývala disciplína, která lidem opravdu účinně pomáhala rozumět tomu, co se děje ve společnosti, proč se lidé chovají určitým způsobem a co se s tím dá dělat. Včerejší smrt pana profesora Možného, jednoznačně největší postavy české sociologie v celých jejích dějinách, je určitě jedním z milníků na té cestě od solidní disciplíny k dekadentní ideologii.

Pan profesor Možný dokázal nalézt tu optimální kombinaci, kdy ve svých knihách popisoval vývoj společnosti jako fascinující příběh, ovšem založený na solidní práci s fakty. Všímal si souvislostí v pozadí, které ostatním unikaly. Nikdy se nesmířil s feminismem, neomarxismem ani dalšími “pokrokářskými” směry. Ve svém pohledu na rodinu a život byl bezstarostně staromódní a konzervativní, což bylo dáno kombinací životních zkušeností i tím, že byl skvělý sociolog. Procházelo mu to až do té míry, že jeho výpady proti feministkám tiskl Respekt!

Měl jsem možnost setkat s panem profesorem před pár měsíci, při pracovní večeři jsme seděli ob jedno místo (měli jsme se společně věnovat vzácnému hostovi). Profesor Možný přišel v obleku s vestičkou a motýlkem a ukázalo se, že je nejen chytrý, ale také velmi zábavný. I pro mne to byl zážitek.

Profesor Možný už tady není, jeho knihy zůstávají. Blaze lidem, co mohou žít v dobách, kdy po velkých mužích zůstávají skvělé knihy a nikoliv uhájené pevnosti.

Neděle 11. září

Opravdu platíme úředníky právě za to, aby dnem a nocí hlídali, zda při nějaké humorné produkci nedochází ke znevažování islámu?

hampl

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč

Celkem za měsíc: 16 650,00 Kč
Vybráno 47.57%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 51 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...